• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kasa – reikšmingas organas žmogaus organizme, turintis savo dvi pagrindines funkcijas. Egzokrininė funkcija yra atsakinga už virškinimo fermentų gamybą, o endokrininė funkcija atsako už hormonų, kurie reguliuoja gliukozės kiekį kraujyje, gamybą.

Kasa – reikšmingas organas žmogaus organizme, turintis savo dvi pagrindines funkcijas. Egzokrininė funkcija yra atsakinga už virškinimo fermentų gamybą, o endokrininė funkcija atsako už hormonų, kurie reguliuoja gliukozės kiekį kraujyje, gamybą.

REKLAMA

Apie kasos organo pagrindinius sutrikimus ir sveikatai palankios ir subalansuotos dietos principus papasakojo Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytoja dietologė Evelina Cikanavičiūtė.

Nežymiai sutrikusi kasos funkcija

Visų pirma, pašnekovė E. Cikanavičiūtė papasakojo apie pagrindines kasos organo ligas, su kuriomis susiduria pacientai.

„Dažniausios kasos ligos – tai ūminis arba lėtinis pankreatitas, kuris gali sukelti kasos funkcijos nepakankamumą ir antrinį diabetą. Taip pat klinikinėje praktikoje dažnai tenka konsultuoti pacientus, sergančius kasos vėžiu, pacientus, kuriems pašalinta dalis kasos dėl onkologinės ligos ar kitų priežasčių. Cukrinį diabetą, ypač I tipo arba antrinį, taip pat iš dalies galima priskirti prie kasos ligų“, – aiškino specialistė.

Ji pasakojo, kad turint sveiką kasos organą arba tokį, kurio funkcija yra tik nežymiai sutrikusi, svarbu laikytis sveikatai palankios ir subalansuotos dietos principų.

Pokalbio metu gydytoja dietologė įvardijo, kaip atrodo tokios organizmui naudingos dietos principas:

Rekomenduojama vartoti daug:

  • nekrakmolingų, įvairių spalvų sezoninių daržovių;
  • įvairių spalvų sezoninių vaisių ir uogų;
  • nerafinuotų ar mažai rafinuotų grūdų ir kruopų;
  • ankštinių daržovių.

Rekomenduojama vartoti vidutiniškai:

REKLAMA
REKLAMA
  • žuvies ir jūros gėrybių;
  • paukštienos;
  • liesų pieno produktų;
  • riešutų;
  • augalinių aliejų.

Rekomenduojama vartoti retai arba išvis nevartoti:

  • transriebalų;
  • sočiųjųjų riebalų;
  • druskos;
  • raudonosios mėsos;
  • rafinuotais angliavandeniais gausių produktų;
  • pridėtinio cukraus.

REKLAMA

Reikšmingai sutrikusi kasos funkcija

Įdomu tai, kad, anot E. Cikanavičiūtės, reikšmingai sutrikus kasos egzokrininei funkcijai, sveikatai palankios ir subalansuotos dietos principas padėti negali. Pašnekovė pasakojo, kad tokiais atvejais rekomendacijos kardinaliai skiriasi ir paaiškino, kodėl taip yra.

„Jeigu reikšmingai sutrikusi kasos egzokrininė funkcija, tai reiškia, kad kasa gamina nepakankamai virškinimo fermentų, žmogui vystosi mitybos nepakankamumas.

Tada nekontroliuojamai mažėja svoris, mažėja raumenų masė, žmogaus organizmas negali įsisavinti pakankamo kiekio ne tik pagrindinių maistinių medžiagų, bet ir vitaminų bei mineralinių medžiagų, kas sąlygoja su įvairių medžiagų trūkumu susijusias kitas ligas arba būkles.

REKLAMA
REKLAMA

Esant kasos funkcijos egzokrininiam sutrikimui žmogus dažnai patiria intensyvius, sunkiai valdomus viduriavimus, dėl kurių praranda ne tik didelę dalį neįsisavintų maistinių medžiagų, bet ir skysčių bei mineralų.

Tokias atvejais maitinimosi rekomendacijos labai skiriasi nuo sveikatai palankios ir subalansuotos dietos principų, kadangi esminis tikslas yra suvaldyti mitybos nepakankamumo vystymąsi, maistinių medžiagų trūkumą ir su tuos susijusias pasekmes“, – aiškino ji.

Pasak E. Cikanavičiūtės, tuomet rekomenduojama didesnė maisto raciono dalis yra baltymais turtingas maistas, pvz. mėsa, žuvis, kiaušiniai, ir, jeigu toleruojama, pieno produktai. Ji pasakojo, kad tuomet tik maža dalis dietoje yra sudaryta iš augalinio maisto, nes jis tokiais atvejais, gali būti netgi žalingas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„[Augalinis maistas] dar labiau gali paskatinti viduriavimą, mitybos nepakankamo vystymąsi, su virškinimu susijusius simptomus: ankstyvą sotumo jausmą, nevirškinimo jausmą, pilnumo jausmą, pilvo pūtimą, skausmą, raižymą“, – pasakojo specialistė.

Taip pat gydytoja dietologė pasakojo, kad sergant sunkiomis kasos ligomis vertėtų konsultuotis ne tik su gydytoju gastroenterologu, bet ir su gydytoju dietologu, kuris gali pateikti tuo metu geriausias mitybos rekomendacijas.

Pokalbio pabaigoje E. Cikanavičiūtė pabrėžė dar vieną svarbų aspektą – jau sergant arba turint rizikos susirgti kasos ligomis, rekomenduojama griežtai atsisakyti rūkymo (taip pat ir modernių rūkymo prietaisų) bei atsisakyti netgi minimalaus alkoholio vartojimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų