Draudimo kompanijos „Vitality“ vyriausiojo gydytojo pavaduotoja Dr Anuška Patchava sakė: „Kiaušidžių vėžys yra šeštoji dažniausia moterų mirčių nuo vėžio priežastis, o nuo šios ligos JK miršta daugiau nei visų kitų ginekologinio vėžio formų kartu paėmus.
Kiaušidžių vėžys dažnai gali būti klaidingai diagnozuotas arba jo simptomai priskiriami kitoms ligoms, tokioms kaip dirglioji žarna, todėl diagnozė gali būti pavėluota“. Ir, deja, 80 procentų kiaušidžių vėžio diagnozuojama pažengusioje stadijoje, todėl prognozė yra prastesnė“.
Dėl to simptomų suvokimas tampa ypatingai svarbus, o penki ženklai gali skambinti pavojaus varpais, rašo express.co.uk.
Gydytojos teigimu, šie simptomai yra „tyliojo žudiko“ ženklai, kuriuos reikia pastebėti:
- nuolatinio išsipūtimo jausmas,
- patinęs pilvukas,
- diskomfortas pilvo ar dubens srityje,
- greitas sotumo jausmas valgant arba sunku suvalgyti įprastą kiekį,
- poreikis šlapintis dažniau nei įprastai arba jausmas, kad visada reikia šlapintis.
Nerimą kelia tai, kad, pasak eksperto, šie pagrindiniai simptomai dažnai gali būti supainiojami su virškinimo trakto ar šlapimo pūslės ligomis.
Pavyzdžiui, pilvo pūtimas paprastai yra susijęs su pilvo problemomis, tačiau tokio tipo pilvo pūtimas dažnai atsiranda be akivaizdžių priežasčių ir negali būti išspręstas įprastu gydymu ir dietos pakeitimu.
Padidėjęs noras šlapintis
Be to, padidėjęs poreikis šlapintis gali rodyti šlapimo pūslės problemas ir infekcijas, tačiau tai taip pat gali būti ankstyvas kiaušidžių vėžio simptomas.
Kai kiaušidžių vėžio ląstelės atsiranda už šlapimo pūslės sienelės arba dubenyje susikaupia skysčių, kurie suspaudžia šlapimo pūslę, tenka dažnai šlapintis. Viskas – nuo skubaus poreikio šlapintis iki poreikio dažniau šlapintis – gali būti įspėjamasis ženklas.
Dr Patchava pridūrė: „Be to, simptomai gali būti nugaros skausmas, skausmas lytinių santykių metu, nuovargis, vidurių užkietėjimas, taip pat mėnesinių ciklo pokyčiai (nesvarbu, ar tai būtų nereguliarus kraujavimas ar sunkesnis nei įprasta kraujavimas) ir netikėtas svorio kritimas. Svarbu visa tai žinoti ir aptarti su gydytoju.
Nors kiaušidžių vėžiu dažniausiai serga menopauzę išgyvenusios moterys, juo gali sirgti įvairaus amžiaus moterys“.
„Beveik dvi iš trijų moterų, kurioms diagnozuotas kiaušidžių vėžys, yra nuo 20 iki 70 metų amžiaus, o vėžys ir jo gydymas daro didelį poveikį jų gyvenimui, šeimoms ir produktyvumui“, – sakė Dr Patchava.
Be to, ši bauginanti būklė taip pat gali būti paveldima, todėl rizika padidėja, jei ja sirgo jūsų mama, sesuo ar dukra.
Laimei, yra įvairių gydymo būdų – nuo operacijos iki chemoterapijos.
Kaip išvengti kiaušidžių vėžio
Tam tikri neabejotini rizikos veiksniai, tokie kaip genai ar sąlygos, įskaitant endometriozę, gali padidinti jūsų polinkį į kiaušidžių vėžį.
Tačiau yra įvairių gyvenimo būdo pakeitimų, kurie gali sumažinti jūsų tikimybę susirgti šia liga.NHS rekomenduoja mesti rūkyti ir išlaikyti sveiką svorį.
Be to, hormoninė kontracepcija ir kiaušidžių pašalinimas taip pat gali padėti, jei jūsų šeimoje būta šios rūšies vėžio, priduria sveikatos tarnyba.