Mityba yra nepaprastai svarbi – kai kurie maisto produktai gali padidinti arba sumažinti cukraus kiekį kraujyje. Žinoma, daug cukraus turinčio maisto diabetikai turėtų vengti dėl akivaizdžių priežasčių.
Jei sergate cukriniu diabetu arba rizikuojate juo susirgti, ekspertai rekomenduoja valgyti daug vaisių ir daržovių, baltymų ir krakmolingų angliavandenių, kurių glikemijos indeksas yra žemas (tai reiškia, kad jie nepadidins kraujospūdžio), rašo express.co.uk.
Vienas konkretus diabetikams dažnai rekomenduojamas maistas yra lęšiai
Lęšiai yra daug baltymų ir skaidulų turintis ankštinis augalas, kurį, kaip alternatyvą mėsai, renkasi veganai ir vegetarai.
2022 m. žurnale „Nutrients“ paskelbtame tyrime nustatyta, kad suvalgius 110 gramų lęšių cukraus kiekis kraujyje gali sumažėti net 20 procentų iki keturių valandų po valgio.
Atlikdama tyrimą, Kanados „Guelph Research and Development Centre“ (Guelph tyrimų ir plėtros centras) komanda išanalizavo esamus duomenis iš tyrimų, lyginančių cukraus kiekį kraujyje ir lęšių vartojimą.
Tyrime teigiama: „Lęšių vartojimas nuolat mažina ūminį gliukozės kiekį kraujyje ir insulino atsaką, lyginant su krakmolingu kontroliniu maistu“.
Nėra aišku, kaip lęšiai sumažina gliukozės kiekį kraujyje po valgio (PBGR) ir insulino kiekį, tačiau įrodyta, kad šis poveikis gali būti susijęs su makroelementais ir (arba) suvartotų lęšių kiekiu.
Visi šie tyrimai rodo, kad lęšių vartojimas sumažina PBGR, o mažiausia efektyvi porcija kad PBGR sumažėtų 20 procentų yra 110 g virtų lęšių.
PBGR sumažėjimas rodo nuosaikų ir stiprų ryšį su baltymų ir maistinių skaidulų kiekiu, tačiau turi silpnesnį ryšį su turimais angliavandeniais.
Nustatyta, kad didesnės lęšių porcijos vidutiniškai įtakoja santykinį didžiausios gliukozės koncentracijos kraujyje sumažėjimą ir sumažina plotą po gliukozės kreive.
Tvirtesnėms išvadoms būtina atlikti daugiau tyrimų
Tačiau mokslininkai tvirtino: „Šis tyrimas yra potencialiai naudingas asmenims, sergantiems 2 tipo cukriniu diabetu, nes gliukozės kiekio kraujyje ir insulino kontrolė yra šios būklės valdymo pagrindas.
Apskritai, šioje apžvalgoje atlikti tyrimai patvirtina išvadas, kad lęšiai turi teigiamą poveikį tiek gliukozės kiekiui kraujyje, tiek insulino kiekiui, nors reikia atlikti tolesnius tyrimus, kad būtų galima visiškai suprasti, kaip lęšiai ir kiti ankštiniai augalai prisideda prie šio mažinančio poveikio“.
Lęšių naudą pripažįsta ir labdaros organizacija „Diabetes UK“.