• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Delfinijos kiekvieną vasarą surengia nuostabų žiedų šou, primindamos spalvingus fejerverkus, paliekančius liepsnojantį pėdsaką. Taip jau sutapo, kad karalius Karolis ypač mėgsta šiuos nuostabius augalus. Ieškantiems patarimų, kaip juos auginti, sodininkystės ekspertas atskleidė visas paslaptis.

Delfinijos kiekvieną vasarą surengia nuostabų žiedų šou, primindamos spalvingus fejerverkus, paliekančius liepsnojantį pėdsaką. Taip jau sutapo, kad karalius Karolis ypač mėgsta šiuos nuostabius augalus. Ieškantiems patarimų, kaip juos auginti, sodininkystės ekspertas atskleidė visas paslaptis.

REKLAMA

Karalius Karolis yra entuziastingas sodininkas ir gerai žinomas dėl savo aplinkosaugos pozicijos. Kalbėdamas su BBC Radio 4, jis atskleidė, kad jo mėgstamiausias augalas yra delfinijos. Jis sakė: „Aš turiu absoliučią aistrą delfinijoms – ir visada ją turėjau. Negalima nesižavėti jų nepriekaištinga forma ir įspūdingu žiedynu“.

Siekdamas padėti patiems užsiauginti delfinijas, sodininkystės ekspertas Tomas Brownas pasidalino naudingais patarimais. Šie aukšti daugiamečiai augalai žydi gražiais mėlynais, violetiniais ir baltais žiedus. Jų aukšti stiebai su spalvingais žiedais yra tikrosios vasaros ženklas. Paprastai jos sodinamos lysvių gale ir suteikia puikų gėlių foną likusiai sodo daliai.

REKLAMA
REKLAMA

Nors kai kurios augalų veislės gali būti auginamos iš sėklų, norintiems specifinių spalvų, patariama jas dauginti iš šaknų arba šakelių, rašo express.co.uk.

REKLAMA

Norėdami padalyti delfiniją, aplink augalą atlaisvinkite dirvą ir iškelkite jį iš žemės. Dvi sodo šakutes įsmeikite per vidurį, šaknys pasidalins  į lygias dalis. Pašalinkite visas supuvusias šaknis. Persodinkite į šviežią žemę ir gerai laistykite, kol susiformuos šviežios šaknys.

Kaip auginti delfinijas iš sėklų

Jei norite užsiauginti delfinijas iš sėklų, pasėkite jas į tam skirtus mažus padėkliukus ar vazonėlius su  durpių neturinčiu kompostu ir ant viršaus užberkite tiek žemių, kad nesimatytų sėklų.

REKLAMA
REKLAMA

T. Brownas sakė: „Vazonėlius pastatykite ant padėklo su vandeniu,  kad vanduo pakiltų kapiliariniu būdu nepažeidžiant sėklų. Padėklą ar vazoną apgaubkite skaidriu plastikiniu maišeliu, kad išlaikytumėte drėgmę, ir pastatykite jį patalpoje, kurioje temperatūra išlieka pakankamai pastovi, maždaug 15 laipsnių“.

Kai tik sėklos pradeda dygti, galima nuimti maišelį, nes dėl drėgmės pertekliaus gali atsirasti puvinys. Kai ant kiekvieno sodinuko atsiranda antroji lapų pora, juos galima perkelti į mažus vazonėlius ir auginti toliau. Maždaug birželio pradžioje augalus galėsite sodinti sode.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dirvožemis

Delfinijos žiemą miega, o kai ankstyvą pavasarį pradeda leisti ūglius, tada joms reikia trąšų ir vandens. T. Brownas sakė: „Vienintelis būdas užauginti įspūdingą delfiniją – sodinti ją saulėtoje vietoje  į derlingą dirvą, kuri sulaiko drėgmę, bet neužmirksta“.

Tręšimas ir laistymas

Pasak eksperto, delfinijos yra „alkani ir ištroškę“ augalai, todėl jiems reikia pakankamai maisto ir vandens, kad iš jų gautų kuo daugiau naudos.

REKLAMA

Kai tik pavasarį pradeda dygti ūgliai, sodininkai aplink kiekvieną augalą turi išbarstyti dvi ar tris dideles saujas žuvies, kraujo ir kaulų mišinio bei lengvai šakute susmaigyti paviršių. Verta šį procesą pakartoti po žydėjimo, nes tai gali paskatinti antrąjį žydėjimą vasaros pabaigoje.

 

Mulčiavimas ir parišimas

Pavasarį įterpus trąšas, rekomenduojama uždėti storą sluoksnį gerai perpuvusio mėšlo ar sodo komposto, kuris padės sulaikyti drėgmę ir slopins piktžolių augimą. Kadangi gerai tręšiama ir laistoma delfinija auga aukšta, ją būtina paramstyti ar parišti.

REKLAMA

Yra daugybė skirtingų delfinijų paramstymo būdų.  Tomas sakė: „Aš naudoju vieno metro aukščio cilindro formos tvorelę. Tačiau puikiai tiks ir keturios maždaug pusantro metro aukščio bambukinės lazdelės su virvelėmis 30 centimetrų intervalais. Taip pat sodininkams vertėtų parišti ir naujas šakeles kad jos nenulūžtų“.

Priežiūra po žydėjimo

Peržydėjus pagrindiniam žiedų stiebui, šoniniai ūgliai ima skleisti mažesnius, tačiau tokius pat gražius žiedus. Baigus žydėti šoniniams ūgliams, reikia nupjauti pagrindinį žiedkotį, nebent norima rinkti sėklas, kurias galima sėti iš karto po surinkimo arba sekančiais metais.

Peržydėjus visiems delfinijos žiedkočiams, galima visą augalą nupjauti iki pat žemės paviršiaus ir vėl dirvą patręšti, kad paskatinti antrąjį žiedų derlių vėlyvą vasarą ar ankstyvą rudenį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų