Gydytojai įspėja, kad yra labai svarbu kreiptis į specialistus vos tik pastebėjus įspėjamuosius ženklus, kuriais gali būti: pūslės spaudimas, padidėjęs poreikis šlapintis. Taip pat kreiptis į gydytojus verta ir tuomet, jeigu susiduriate su problema norint nusišlapinti arba sulaikant šlapimą.
Be to, kreipkitės į gydytojus, jeigu šlapinimosi procesas tapo skausmingas arba palieka „deginimo“ pojūtį. Kiti galimi prostatos vėžio požymiai gali būti:
sunkumas turėti erekciją;
sumažėjęs ejakuliacijos skysčių kiekis
skausminga ejakuliacija;
kraujas šlapime arba spermoje;
slėgis ar skausmas tiesiojoje žarnoje;
skausmas ar sustingimas apatinėje nugaros, klubų, dubens ar šlaunų srityje.
Dažniausiai tokius simptomus gali sukelti ir ne vėžiniai navikas, o prostatitas arba prostatos padidėjimas. Visgi, kad būtumėte įsitikinę, kreipkitės į specialistus, kurie nustatys jūsų sveikatos būklę ir jeigu reikės – pradės gydymą.
Kas yra prostatitas?
NHS paaiškino, kad prostatitas yra prostatos liaukos, esančios tarp šlapimo pūslės ir varpos, uždegimas.
„Prostatos liauka gamina skystį, kuris yra sumaišomas su sperma, kad susidarytų sėkla“, – pažymėjo NHS.
Prostatitas paprastai pasireiškia nuo 30 iki 50 metų amžiaus. Yra du pagrindiniai šios ligos tipai: lėtinis prostatitas bei ūminis prostatitas.
Lėtinis prostatitas diagnozuojamas tada, kai simptomai atsiranda ir praeina savaime ar gydomi kelis mėnesius. Ši liga yra gana tipiška vyrų tarpe.
Tuo tarpu ūminis prostatitas nustatomas tuomet, kai staiga atsiradę simptomai būna sunkūs. Nors ir retai, tačiau ūminis prostatitas gali būti, visgi, pavojingas gyvybei, todėl jį reikia nedelsiant gydyti.
Ūminis prostatitas
Dažniausiai ūminis prostatitas sukelia stiprų skausmą varpoje, išangėje, sėklidėse arba apatinėje pilvo dalyje ar aplink ją.
Taip pat skausmingas gali būti ir šlapinimasis, kuriame pastebimas arba ne, kraujas.
„Nedelsdami kreipkitės į šeimos gydytoją, jei turite šių simptomų, kad būtų kuo greičiau galima ištirti priežastį“, – patarė NHS.
Ūminis prostatitas gali būti gydomas skausmą malšinančiais vaistais ir iki keturių savaičių trukmės antibiotikų kursu, rašoma express.co.uk.
Kas sukelia ūminį prostatitą? NHS paaiškino: „Ūminis prostatitas dažniausiai atsiranda tada, kai šlapimo takų bakterijos patenka į prostatą.“
Padidėjusi prostata
Vyresniems nei 50 metų vyrams padidėjusi prostata gali sukelti požymius, kurie yra panašūs į prostatos vėžio simptomus. Jeigu nustatoma būklė neturi vėžio rizikos, gydytojai rekomenduoja laikytis sveikos gyvensenos gairių, siekiant palengvinti šiuos nemalonius simptomus:
vartokite mažiau alkoholio, kofeino ir gazuotų gėrimų;
apribokite dirbtinių saldiklių vartojimą;
reguliariai mankštinkitės;
gerkite vakare mažiau skysčių.
Be to, specialistai priduria, kad padidėjusiai prostatai gydyti gali būti skiriami vaistai, kurie padės sumažinti problema bei atpalaiduos šlapimo pūslę.