Moteris pasakojo, kad vaikų dingimo atvejai iš tiesų yra dažni. Ji pasakojo, kad jie skaičiuojami ne šimtais, o tūkstančiais per metus. Pasak jos, apytikriai tokių atvejų pasitaiko 2 000-3 000 per metus. Ji teigė, kad skiriasi tik dingimo priežastys.
„Kartais vaikai pabėga iš namų, kartais vienas iš tėvų pagrobia vaiką ir apie šiuos atvejus pranešama kaip apie dingimus“, – pasakojo ji.
Analogiškas atvejis – kitame prekybos centre
Anksčiau naujienų portalui tv3.lt dingusio 6-mečio berniuko tėtis pasakojo, kad trečiadienį kartu su sūnumi prekybos centre buvo jo mama, o jis pats buvo namuose. Jo teigimu, mama buvo užėjusi į vieną iš prekybos centro parduotuvių apsipirkti, o išėjusi po maždaug 10 minučių vaiko neberado.
„Žodžiu, gavosi, kad mama iki 10 minučių, aš klausiau jos, kaip ji jaučia, tai sakė, kad iki 10 minučių, sako: „Aš užėjau į tą parduotuvę, išsirinkau, išeinu – nėra vaiko“, – duotame interviu pasakojo berniuko tėtis.
Apsaugos kameros užfiksavo, jog prie žaidžiančio berniuko priėjo maždaug 60-ies metų moteris, kuri paėmė jį už rankos ir „švelniai švelniai, be jokių prieštaravimų nuvedė iki zonos, kur yra centrinis išėjimas iš „Akropolio“ ir kur yra takelis iki stotelės“.
N. Kurčinskaja pasakojo, kad tokių atvejų pasitaiko, jie yra gana dažni, o su analogiška situacija Dingusių žmonių šeimų paramos centras susidūrė dar šių metų kovą.
„Viskas vyko „Ozo“ prekybos centre. Buvo tokia situacija, kad moteris bandė išvesti 4-5 metų vaiką. Mama pasakojo, kad ji iškart pastebėjo, jog vaiko nėra, ir pakėlė triukšmą.
Kai vaiką surado, moteris su vaiku jau buvo prie išėjimo durų. Visgi, policija jokio tyrimo nepradėjo, nes vaikas nebuvo išvestas už prekybos centro durų.
Tai visa laimė, kad mama iškart kreipėsi pagalbos, paskambino mums 116 telefono numeriu ir mes jai pranešėme kuo greičiau kreiptis į prekybos centro apsaugą“, – situacija pasidalijo N. Kurčinskaja.
Dažniausios aukos – ikimokyklinio amžiaus vaikai
Paklausta apie tai, kokio amžiaus vaikai dažniausiai patenka į pagrobėjų akiratį, N. Kurčinskaja pasakojo, jog tai – ikimokyklinio amžiaus vaikai.
„Tai yra maždaug 4-7 metų vaikai, kuriuos jau darželyje reikėtų mokyti apie tai, kad gali nutikti tokie atvejai“, – teigė ji.
Pasak Dingusių žmonių šeimų pagalbos centro vadovės, iš viešų vietų vaikus pagrobti labai lengva. Anot jos, užtenka vos akimirkos ir vaikas gali dingti iš tėvų akiračio. Prekybos centruose ir kitose viešose vietose yra labai daug žmonių, tad nenuostabu, jog tai – vieta, kurioje pagrobėjai gali taikytis į savo aukas.
„Jeigu mama nusisuka nors ir trumpam, vaikas paliktas pažaisti su mašinėlėmis, tikrai tikėtina, kad gali taip nutikti. Vaikai pasitiki kitais žmonėmis, jie tiki tuo, ką jie sako.
Reikia išmokti, kad kiekvienam gresia pavojus ir dar ne nuo gimimo, bet jau vaikui ėmus vaikščioti reikia galvoti apie būdus, kaip edukuoti jį šiais klausimais“, – paaiškino vadovė.
Svarbi kiekviena minutė
Dingusio berniuko atveju, kuomet mama pastebėjo, kad vaiko nėra, ji pradėjo jo ieškoti po parduotuvę. Tėtis pasakojo, kad anksčiau pasitaikydavo tokių atvejų, jog berniukas nubėgdavo iki žaislų parduotuvės pasidairyti, manė, galbūt užsinorėjo į tualetą, tačiau niekur jo neradus kreipėsi į informacijos postą, buvo paskelbta informacija, kad pasimetė vaikas, jo laukiama prie informacijos posto. Tačiau nesulaukus jokios reakcijos, buvo kreiptasi į apsauginius, o atsukus vaizdo kamerų įrašus buvo matyti, kad šešiametį išsivedė nepažįstama moteris.
N. Kurčinskaja pasakojo, kad tokiais atvejais tėvai turėtų nedelsti ir skirti savo laiką ne vaiko ieškojimui po parduotuvę, o iškart kreiptis pagalbos. Pasak jos, pirmiausia, jeigu vaikas dingsta Lietuvoje, viešoje vietoje, reikia kreiptis į teisėsaugą, į policijos pareigūnus, kad šie galėtų suteikti pagalbą.
Visgi, jeigu yra įtariama, kad vaikas gali būti išvežtas į užsienį, tuomet veiksmų eiga yra šiek tiek kitokia. Pasak vadovės, tuomet reikia iškart skambinti telefonu 116 ir tuomet labai greitai per europinį tinklą yra nustatoma vaiko buvimo vieta.
„Štai buvo toks atvejis, kai buvo išvežta jų nepilnametė dukra. Mama sužinojo, kad dukra išskrido į Ispaniją, nes buvo sportininkė ir turėjo leidimą. To užteko, mes iškart, jau tą naktį nustatėme, kokiame ji hostelyje“, – pasakojo ji.
Didžiausia atsakomybė – tėvams
Tuomet, kai nepažįstama moteris vedėsi berniuką iš prekybos centro iki autobusų stotelės, jie savo kelyje sutiko ne vieną praeivį. Visgi, pasak berniuko tėčio, nė vienas praeivis nesureagavo į tai, kad moteris vedėsi verkiantį vaiką, nė vienas nė nesustojo pasidomėti, ar vaikui nėra reikalinga pagalba.
Nors daugelį nustebino toks aplinkinių abejingumas, visgi N. Kurčinskaja pasakojo, kad tai, jog praeivių reakcijos nesulaukta – nieko nuostabaus. Pasak jos, vaikai verkia dažnai, dėl to praeiviai nereaguoja į kiekvieną verkiantį vaiką. Pasak jos, jie gali bijoti, jog galiausiai patys liks kaltais.
„Šiuo atveju, didžiausia atsakomybė krenta tėvams, nes jie turi prižiūrėti savo vaikus, rūpintis jais ir, ypač viešose vietose, stengtis neišleisti jų iš akių. Taip pat mokyti, kaip vaikui elgtis, jeigu prie jo prieitų nepažįstamas žmogus ir kažko pasiūlytų. Tiesiog atėjus tam tikram vaiko amžiui jis turi žinoti šiuos dalykus“, – pabrėžė ji.
Anksčiau naujienų portalas tv3.lt rašė apie tai, kodėl aplinkiniai nesureagavo į berniuko pagrobimą. Kartu su pagrobėja tame pačiame name gyvenančios kaimynės įtarimu, 6-mečio pagrobėja turi ne tik dukrą, bet ir anūką, todėl kaimynui iš 12 aukšto, pamačiusiam ją su vaiku trečiadienio vakarą, nekilo abejonių, kad tai moters anūkas.
Keliama versija dėl psichinės sveikatos sutrikimų
Šiuo metu berniukas yra saugiai grąžintas tėvams, o dėl pagrobimo pradėtas ikiteisminis tyrimas. Viena iš keliamų versijų, dėl ko moteris galėjo įvykdyti nusikaltimą – psichinės sveikatos sutrikimai.
Šią versiją kelia ir moters kaimynai. Pasak jų, ši namo gyventoja yra puikiai žinoma ir jie neadekvataus elgesio užuominų buvo pastebėję jau anksčiau. Kaimynai baiminosi, jog moters elgesys galėjo kelti grėsmę vaikų ir kaimynų saugumui.
„Ji nesveika, mėto iš balkono butelius ant mašinų, susirenka šiukšles ir mėto ant žmonių, puola žmones, keikia. Name yra daug vaikų, užsieniečių, kurie nesupranta, kas vyksta, mums visiems nesaugu“, – sakė tame pačiame name gyvenanti senjorė.
Taip pat kaimynė pasidalijo nutikimu, įvykusiu vos prieš mėnesį. Jos teigimu, moteris kieme vis kibdavo prie vaikų, neleisdavo jiems sugrįžti į savo namus:
„Dažnai kabinėjasi prie vaikų, neleidžia jiems patekti į namą, net ir prie manęs buvo prisikabinusi. Kartą laukiau lifto, ji sustojo ir pradėjo rėkti, kad noriu ją kažkam priduoti, klausinėjo, kam aš skambinu, kam rašau, rėkė, kad noriu ją išvežti ir nužudyti.“
Apie tai Dingusių žmonių šeimų paramos centro direktorė N. Kurčinskaja taip pat turėjo įžvalgų. Pasak jos, jeigu moteris iš tiesų turėjo psichikos sutrikimų, tuomet tai – kur kas didesnė problema nei daugelis mano:
„Dabar yra rašoma, kad tai galėjo būti psichikos sutrikimo pasekmės ir aš tai tikrai pilnai suprantu. Visi mes žmonės, bet valstybei reikia į tai atkreipti dėmesį.
Dabar žmonės su psichikos sutrikimais yra palikti likimo valiai, aplinkiniams teigiama, kad nėra jokios grėsmės, jie neagresyvūs. Visgi, nieks nežino, kas gali būti pas žmogų galvoje. Tada reikia sau užduoti klausimus, kiek tokių žmonių Lietuvoje laisvai vaikšto.“
Specialistės teigimu, tokių atvejų Lietuvoje gali pasitaikyti vis dažniau, dėl to svarbu yra mokyti ne tik tėvus, kaip šie turėtų tinkamai paaiškinti vaikams apie elgesį su nepažįstamais žmonėmis, bet ir ugdymo įstaigose vesti užsiėmimus, mokančius vaikus tinkamai pasielgti tokiose situacijose.
6-metį iš prekybos centro išsivedė nepažįstama moteris
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad apie Vilniuje, iš prekybos centro „Akropolis“ dingusį vaiką pranešta trečiadienio vakarą, policijai apie vaiko dingimą pranešta 17.52 val. Atsukus prekybos centro vaizdo kamerų įrašus, pastebėta, kad vaiką išsivedė maždaug 60-metė nepažįstama moteris.
Jo ieškojo policijos pareigūnai, pasitelkti kinologai su šunimis, kelti dronai. Po kelių valandų berniukas buvo surastas Šiaurės miestelyje. Kartu su juo rasta ir pagrobimu įtariama moteris. Ji perduota medikams.
Policija aiškinasi motyvus – pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl pagrobimo pagal Baudžiamojo kodekso 156 straipsnio pirmą dalį. Ji numato, jog tas, kas pagrobė svetimą vaiką arba sukeitė naujagimius, baudžiamas areštu arba laisvės atėmimu iki aštuonerių metų.
Apie berniuko pagrobimą naujienų portalui tv3.lt pasakojo ir jo tėtis. Visą pokalbį galite skaityti paspaudę čia.