Mažame Subačiaus miestelyje visai netoli Kupiškio gyvenanti Ingrida Janulė pasakoja, kad vos tik įsigijus namus ir persikrausčius į juos gyventi, pirmaisiais metais kieme buvo statomas ir šiltnamis.
„Gyvenimo kaime be šiltnamio niekaip neįsivaizduoju. Šiemet bus, tikriausiai, šešta pomidorų auginimo vasara“, – nusišypso pašnekovė.
Kadangi Ingrida užaugo ir šiuo metu gyvena kaime, jai nuo pat vaikystės atrodė natūralus dalykas turint bent mažą žemės plotelį jame auginti savo pačios daržoves. Ne išimtis buvo ir pomidorai.
„Juos labai mėgstu, kadangi jie yra vieni iš mano mėgstamiausių daržovių“, – priduria I. Janulė.
Ingridos sode bei darže auga ne tik pomidorai, tačiau viskas, ką tik jai pavyksta užsiauginti – morkas, burokėlius, svogūnus, baklažanus, salierus, damplūnes, arbūzus ir melionus.
„Galėčiau vardinti ir vardinti (juokiasi). Kartais vyrui padejuoju, kad galbūt mums reikėtų didesnio daržo, nes kaip tik pavasaris, taip niekas nebetelpa nei sėti, nei sodinti. Ne veltui šį pavasarį išdygo ir naujas šiltnamis pomidorams.
Senajame apsigyveno paprikos, baklažanai, čili pipirai, jalapenai. Be to, esu „užkietėjusi” arbūzų augintoja. Nemeluosiu – šiuo metu jie užima pusę daržo vietos. Praėjusią vasarą užaugintas arbūzas „rekordininkas” svėrė 14,3 kilogramų. Tačiau arbūzai su pomidorais vienas su kitu nekonkuruoja ir puikiai pavyksta užsiauginti tiek vienus, tiek kitus”, – pasakoja Panevėžyje dirbanti moteris.
Nors atsiradusi nauja aistra arbūzams šiuo metu yra vienas didžiausių moters džiaugsmų, tačiau svarbią vietą vis dar tebeužima pomidorai. Pasiteiravus, kodėl labiausiai Ingridai patinka auginti pomidorus, moteris sako, kad viskas prasidėjo nuo atrastos informacijos socialinio tinklo „Facebook“ grupės:
„Pomidorų auginimas labai sužavėjo ir „užkabliavo“ mane, kai socialinių tinklų grupėse atradau, kiek daug yra pomidorų veislių. Atsisiunčiau pabandyti auginti įvairiausių pomidorų veislių sėklas iš augintojų ir supratau, kad veislių pasirinkimas yra begalinis.
Su kiekvienais pomidorų auginimo metais atrandu vis kitokius skonius, formas ir spalvas. Tikriausiai juos auginti dėl to ir patinka, kad vis dar yra išbandyti ką nors naujo. Kiekvieną vasarą laukiu naujo derliaus ir nekantrauju paskanauti naujos pomidorų veislės. O svarbiausia, kad patikusios veislės pomidorų sėklas gali išsiimti ir kitiems metams jau turėti jų savų.”
Skaniausios pomidorų veislės, augančios Ingridos šiltnamyje
Šį pavasarį I. Janulės šiltnamyje pasėti tik veisliniai pomidorai, o anksčiau augintų hibridinių ji nebeaugina jau kelis metus.
„Šiltnamyje šiuo metu auga 17 skirtingų veislių po 2-3 pomidorų daigus. Keletas veislių šiltnamyje karaliauja jau ne pirmus metus. Tarp jų ir „Gargamel”, „Alices dream”, „Amazon chocolate”, „Niagra”, „Sart roloise”, „Blue jollies”. Praėjusią vasarą kaip išprotėję lauke augo ir vyšniniai pomidoriai „Iva’s red berry“. Šiemet jie taip pat gavo vietą lauko daržo lysvėje”, – sako pašnekovė.
Asmeniškai Ingridai skaniausios yra tamsių pomidorų veislės – „Kumato“, „Gargamel“, „Juodasis princas“, „Blue jollies“. Pasak moters, tokie pomidorai turi labai gerą, subalansuotą skonį ir yra saldžiarūgščiai:
„Vienais metais išbandau vienokias pomidorų veisles kitais – kitokias. Pasilieku tik kelias labiausiai patikusias iš praeitų metų, tad taip ir laviruoju. Šiltnamis yra neguminis, nors labai to norėtųsi (nusijuokia).
Manau ateis kažkada toks laikas, kuomet turėsiu jau pilnai surinkusi savo mėgstamiausių, skaniausių pomidorų sąrašą ir būtent jie užsistovės mano šiltnamyje. Tačiau tikrai dar ne dabar, nes kol kas manęs dar laukia daug neišbandytų veislių.“
Pasiteiravus, ką galėtų patarti kitiems sodininkams, auginantiems pomidorus ar kitas daržoves, Ingrida kuklinasi sakydama, kad neturi vieno universalaus slapto recepto, kuri užtikrintų puikų augalų augimą bei žydėjimą.
„Sakoma, kiek įdėsi – tiek turėsi. Dabar pilnas internetas įvairiausių patarimų ir jie visi, daugiau arba mažiau, yra teisingi. Kai manęs kas nors paklausia, kaip taip viskas užauga, atsakau, kad viską auginau su meile“, – nusišypso Subačiaus kaime gyvenanti moteris.
Vis dėlto, pasak Ingridos, svarbus aspektas norint išauginti puikų pomidorų derlių yra tas, kad pomidorų daigus reikėtų grūdinti prieš išsodinant į nuolatinę vietą:
„Nuo palangės išnešti pomidorų daigai į šiltnamį būna labai išlepę ir nuo šilumos bei saulės trūkumo kažkiek išsistiebę. Išnešus į šiltnamį labai greitai nudega nuo saulės pomidorų lapai, todėl siūlyčiau uždengti šiltnamio viršų agroplevele, kad daigai negautų tiesioginių saulės spindulių ir po truputį priprastų prie saulės.
Taip pat reikėtų nepatingėti jų parnešti nakčiai į namus, kad šilčiau pernakvotų šaltesnes naktis, kol dar yra neišsodinti ir gręsia šalnų pavojus. Svarbu pomidorus šiltnamyje išsodinti ir reikiamais 50-60 centimetrų atstumais. Šiltnamyje taip pat svarbu, kad daigai neužstotų vieni kitiems saulės ir visuomet vėdintųsi.“
I. Janulė taip pat pataria pomidorus laistyti retai, tačiau gausiai nešaltu vandeniu. Nereikėtų ir išgenėti pernelyg daug pomidorų lapų.
„Pomidoro lapas esantis apačioje maitina kekę esančią viršuje jo. Tik kekei sunokus pilnai, galima lapą pašalinti. Savo šiltnamyje pomidorus eile metu jau mulčiuoju nupjauta ir padžiovinta žole. Tai šiokia tokia gudrybė, kad mažiau reiktų ravėti, o ir drėgmė tokiu būdu ne taip greitai išgaruoja iš žemės.
Kaip pomidorų veisles auginanti daržininkė galiu pasakyti, kad pomidorų skonis priklauso ne tik nuo veislės skoninių savybių, bet ir nuo to, kiek jis gauna saulės, ar nepatiria streso nokimo laikotarpiu“, – teigia policininkė.
„Parduotas“ laisvas laikas
Kiekvienam augalui I. Janulė meilės tikrai nepagaili, kadangi beveik visą savo laisvą laiką praleidžia ne kur kitur, o darže. Pašnekovė pasakoja, kad nėra nei vienos dienos, kad ji neužsuktų į šiltnamį:
„Pasodinimas, parišimas, reguliarus genėjimas pažastų, laistymas, mulčiavimas. Kartais užsuku tik apsidairyti ar išgerti rytais kavos prie savo pomidorų kompanijos. Tokios jau tos daržininkų tradicijos.“
Moteris sako, kad laikas šiltnamyje ar sode praskrieja visuomet nepastebimai, kad nespėjus nuravėti vieno galo, tenka jau ir kitą ravėti. Ingrida juokauja, kad savo pačios noru yra „pardavusi“ dėl gražios aplinkos ir gausaus derliaus visas savo vasaras.
„Bet dėl to nesiskundžiu, nes man yra malonu darbuotis darže, taip atsipalaiduoju ir pamirštu viską. Patinka auginti, prižiūrėti, o galiausiai sulaukti derliaus ir juo mėgautis. Juk nieko nėra geriau ir skaniau už savas daržoves, vaisius ir uogas. Būna išvažiuoji dienai kitai pailsėti, o grįžusi nebesupranti, kas darže ir šiltnamyje darosi.
Apima tos jausmas, lyg savaitę būčiau nebuvusi namie. Viskas būna paaugę, pasikeitę. Tikriausiai tik žiemos laikotarpis daržininkams yra ramus. Tada galima sau leisti ir knygą paskaityti, ir dažniau išvažiuoti pailsėti bei atsipūsti.
Bet tik ateina vasaros pradžia ir jau iškart galvoji, ką čia ir kur galėsi pasėti, kokias sėklas užsipirkti reikėtų, ką galima rasti naujo ir įdomaus. Vyras juokiasi, kad kiekvienais metais žadu sodinti visko mažiau, nes kiek gi čia mums reikia dviems, bet išeina viskas atvirkščiai – ir daržas, ir šiltnamiai tik plečiasi“, – juokiasi I. Janulė