Vilniaus universiteto medicinos fakulteto profesorius Rimantas Stukas sako, kad šiuo metu ypač svarbu valgyti kuo daugiau vandeningų daržovių, gerti daug mineralizuoto vandens ir neapsunkinti organizmo riebia mėsa, kurią organizmui sunku suvirškinti.
„Kai toks karštis, tai pagrindinis maistas jau neturėtų būti mėsa. Aišku, mėsos galima, tik ne riebios. Tačiau pagrindinis fokusas būtų lengvesnis maistas – įvairios daržovės ar vaisiai, pavyzdžiui, arbūzai tinka, uogos įvairios, šaltos, tik ne saldžios sriubos.
Na, o tie, kurie mėgsta mėsą, turėtų labiau vartoti liesą mėsą – jautieną, paukštieną įvairią, bet jos daug irgi nereikia vartoti“, – sako mitybos profesorius.
Jo teigimu, riebias ir kaloringas mėsas reiktų stumti į šalį, kadangi ypač karščių metu organizmas jas sunkiau virškina ir šalina.
„Jeigu norime valgyti mėsą, tai labiau reikėtų vartoti paukštieną vištienos krūtinėlę, kalakutieną, kadangi jie yra visaverčių baltymų šaltinis, o tokių riebių mėsų kaip antiena reikėtų vengti. Netgi kalbant apie žuvį, reiktų nevalgyti tų tokių riebių, geriau rinktis baltą (aut. past. – baltos mėsos), neriebią žuvį“, – sako jis.
Karščių metu labai tinka vištienos krūtinėlė, kalakutiena, kadangi jos yra visaverčių baltymų šaltinis. Tiesa, šią liesą mėsą reikėtų valgyti be odos, vartoti tik raumeninę dalį.
Orientuotis į mažiau kaloringą maistą
„Į labai sveikos mitybos rekomendacijas tokiu karštu metu galime jau ne taip griežtai kreipti dėmesį, nes tokiu karštu metu jau ir taip pakinta organizmo poreikiai ir automatiškai mes pradedame kitaip maitintis, kalorijoms tokio didelio poreikio nėra“, – kalba profesorius R. Stukas.
Anot jo, karštuoju sezonu reikėtų išnaudoti darže esančias daržoves – pomidorus, agurkus, įvairias salotas.
„Labiausiai rekomenduočiau valgyti dabar sezonines daržoves – pomidorus, agurkus, salotas. Aišku, reikia nepamiršti ir krapų, svogūnų, kaliaropių labai sveika pasitarkuoti į salotas, kadangi jos vandeningos ir sultingos“, – rekomenduoja specialistas.
Svarbu ir palaikyti tinkamą kiekį skysčių organizme – vartoti įvairias sriubas, gerti mineralizuotą vandenį. Svarbiausia, kad sriubos nebūtų cukringos ar saldžios.
„Karštą dieną labai tinka šaltos, tik ne saldžios, sriubos, pavyzdžiui šaltibarščiai, taip pat labai tinka gerti ir kefyrą, rūgpienį.
Reikėtų gerti silpnai mineralizuotą vandenį, o tų gaiviųjų gėrimų, kurie turi daug saldiklių, cukrų, reikėtų tikrai nevartoti. Labai tinkama tokiu metu nestipri arbatžolių arbata.“
Karštą dieną kiekvienam norisi lyžtelti skanaus grietininio plombyro. Mitybos specialistas atsakė, kiek porcijų per dieną suvalgyti galima.
„Jei žmogus karštą dieną suvalgys jam skaniausią porciją ledų, tai tikrai dėl to nenukentės. Turime bendrai žiūrėti į mitybos racioną, jei suvalgysime vieną ragelį plombyro per dieną tai reikšmingos įtakos tikrai neturės. 4-5 porcijos jau būtų daug, kadangi žmogus tada kaip reikiant kalorijų gauna“, – sako jis.
Turintiems aukštą kraujospūdį – švelnus maistas
Specialistas primena, kad karščių metu ypač prisižiūrėti reikia turintiems širdies bei kraujagyslių problemų.
Ar galima vartoti gazuotus gėrimus? Specialistas sako, kad šiems žmonėms jų reikėtų ypač vengti, kadangi didėja tikimybė susidaryti trombams.
„Turintiems didelį kraujospūdį ar padažnėjusį pulsą reikėtų susidaryti lengvesnio maisto racioną, vengti aštrių prieskonių, gaivintis negazuotu vandeniu. Tie gazuoti gėrimai turi angliarūgštės, kuri mažina kraujo įsisotinimą deguonimi.
Jei geriame per mažai skysčių, dar prakaituojame, tai gali pradėti tirštėti kraujas, o dėl to didėja infarkto, insulto rizika. Išvis galima netgi mažinti maisto porcijas, kad nesijaustume persivalgę ir organizmas neapsunktų“, – teigia R. Stukas.
Karščių metu geriausias švelnus, augalinės kilmės maistas.