Tačiau norėdami, kad jie išliktų „sveiki ir tvarkingi“, sodininkystės specialistai paaiškino, kada juos reikia genėti ir kaip tai padaryti „efektyviai“, rašo express.co.uk.
Vienas iš populiariausių vijoklinių augalų jazminaičiai yra mėgstami dėl sodraus, saldaus kvapo ir subtilių, žvaigždės formos žiedų.
Šis energingas alpinistas, dar žinomas kaip paprastasis jazminaitis, būna įvairių spalvų, įskaitant baltą, rožinę ir kreminę. Tinkamai genėdami jazminaičius, sodininkai galės džiaugtis patrauklesne augalo išaizda ir gausesniais žiedais.
Kaip prižiūrėti?
Jackie Carrol, „Garding Know How“ sodininkystės ekspertė, pasidalino patarimais, kada reikia genėti, kad jazminaičiai greitai augtų ir nuolat žydėtų.
Ji sakė: „Kai jauni augalai pradeda augti, pirštais nugnybkite stiebo viršūnę, maždaug vieną centimetrą. Taip darant, ypač pirmuosius dvejus metus, skatinsite greitesnį augimą ir vešlią lapiją. Nugnybkite tiek pagrindinio, tiek šoninių stiebų viršūnes. Vasariniai jazminaičiai žydi vasarą ir ankstyvą rudenį, o žieminiai – žiemos pabaigoje ir ankstyvą pavasarį.
Genėkite juos iš karto po žydėjimo, kad vijokliai turėtų laiko pasiruošti kitam žydėjimo sezonui. Jei nugenėsite juos prieš žydėjimą, nupjausite pumpurus ir augalas nežydės“.
Andrew iš Suttons „Gardening Grow How“ taip pat sutiko, kad iš karto po žydėjimo būtina pašalinti visus silpnus ar pažeistus ūglius.
Genėjimo svarba
Jis taip pat paaiškino genėjimo svarbą: „Nesvarbu, ar patalpoje, ar lauke, jazminaičiai auga energingai, todėl reguliariai genėti būtina, jei norite, kad augalas būtų sveikas ir tvarkingas“.
Jazminaičiai puikiai atlaiko intensyvų genėjimą, todėl peraugęs augalas atsigaus net ir stipriai apkarpius. Tačiau verta turėti omenyje, kad nugenėjus peraugusį augalą, artimiausius dvejus ar trejus metus gali nebūti žiedų. Priklausomai nuo auginamos veislės, bus naudinga žinoti, kaip jazminaitį reikia teisingai genėti.
Jackie patarė: „Efektyviai genėdami šiuos augalus, pašalinkite visus negyvus, pažeistus ar sergančius stiebus. Taip vijoklis atrodys tvarkingas ir užkirsite kelią ligoms plisti.
Pašalinkite susiraizgiusius bei senus, nebežydinčius stiebus ‒ taip pagerinsite augalo išvaizdą ir jį prižiūrėti bus lengviau“. Jei susiduriate su sudėtingu šakų raizginiu, šalinkit stiebą dalimis, o ne bandydami jį ištraukti visą.
Taip pat pašalinkite stiebus, kurie auga toliau nuo atraminės konstrukcijos. Sodininkai gali kontroliuoti naują augimo kryptį genėdami tiesiai virš lapo to stiebo, kuris auga pageidautina kryptimi.
Sodininkystės ekspertas pridūrė: „Pastebėsite, kad tinkamas kasmetinis jazminaičių genėjimas labai pagerina jų išvaizdą ir vijoklių priežiūrai reikia skirti daug mažiau laiko“.
Paprastieji ir žieminiai jazminaičiai yra nepaprastai ištvermingi, todėl turėtų puikiai išsilaikyti lauke visą žiemą. Švelnios ir pusiau atsparios veislės nemėgsta užsitęsusių šalčių, todėl, jei augalai yra vazonuose, įneškite juos į patalpą arba padenkite šaknis mulčiu.
Kaip prižiūrėti auginant patalpoje?
Jei jazminaičius auginate patalpoje, laikykite augalus vėsioje ir šviesioje patalpoje ir įsitikinkite, kad žemė išliktų drėgna.
Lauko veislės paprastai neturi problemų su kenkėjais, nors patartina reguliariai tikrinti, ar jaunuose augaluose nėra amarų. Patalpoje esantys jazminaičiai gali pritraukti raudonąsias voratinklines erkes ir kitus syvus siurbiančius vabzdžius, todėl būtina tai pastebėti anksti.
Andrew taip pat pažymėjo, kad dabar tinkamas metas sodinti tiek vasarinius, tiek žieminius jazminaičius, jei norite pagyvinti savo sodą.
Jis sakė: „Vasarinius jazminaičius sodinkite pavasarį arba rudenį, o žieminius – rudenį ar žiemą. Šiam vijokliniam augalui pasirinkite sieną arba tvorą, kur dirvožemis yra gerai nusausintas, o pagrindinius ūglius pririškite prie tinkamos atramos, pavyzdžiui, tinklelio, vielos ar grotelių.
Paruoškite dirvą įterpdami komposto ir, prieš sodindami jazminaitį, gerai palaistykite. Jei sodinate į konteinerį, į dugną įdėkite skaldytų keramikos gabalėlių arba akmenukų drenažui, tada įpilkite komposto.
Po to atsargiai paskleiskite jazminaičio šaknis ir pasodinkite tame pačiame lygyje, kaip ir pradiniame vazone. Tada gausiai palaistykite augalą ir įpilkite skystų trąšų“.