• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kiekvieną rytą pabudusi Libbėja Castle susitvarko lovą ir meta paklodes į skalbimo mašiną. Nesvarbu, ar tai darbo diena, ar savaitgalis, ar jos laukia lengva, ar įtempta diena, ar ji gerai miegojo, ar visą naktį blaškėsi. Patalynė bus išskalbta.

Kiekvieną rytą pabudusi Libbėja Castle susitvarko lovą ir meta paklodes į skalbimo mašiną. Nesvarbu, ar tai darbo diena, ar savaitgalis, ar jos laukia lengva, ar įtempta diena, ar ji gerai miegojo, ar visą naktį blaškėsi. Patalynė bus išskalbta.

REKLAMA

„Leidžiu skalbimo mašinai atlikti savo darbą ir einu pasidaryti kavos, jausdamasi laiminga“, – sako 30-metė Castle, gyvenanti Vašingtone, – „Tada, prieš eidama dirbti, įmetu užvalkalus į džiovyklę. Grįžtu, nusiprausiu po dušu, ir paklodės išsiskalbę. Užmetu jas ant lovos ir pradedu savo dieną.“

Castle mano, kad reakcijos į jos kasdienę skalbimo rutiną yra juokingos. Kai ji rengia knygų klubo renginį ar vakarienę, grupė visada klausia naujausio dalyvio, ar jis žino, kad ji kasdien skalbia patalynę. Castle jiems pasakoja, kad žinojimas, jog jos laukia švarios paklodės, pakelia jai nuotaiką visai dienai.

Sveikatos ekspertai sutinka, kad Castle šį tą daro gerai: daugumai iš mūsų vertėtų dažniau skalbti patalynę. Dr. Hannah Kopelman, dermatologė iš Niujorko, sako, kad ant paklodžių, pagalvių užvalkalų ir antklodžių gali kauptis nešvarumai, mikrobai ir alergenai, kurie turi įtakos mūsų odai ir bendrai sveikatai.

REKLAMA
REKLAMA

„Visi šie teršalai kaupiasi ir galiausiai gali sukelti odos sudirgimą ir spuogų protrūkius“, – sako ji.

O gal jūsų alergija, astma ar egzema paūmėja, nes negyvos odos ląstelės, kurias miegodami išmetame, pritraukia legionus dulkių erkučių. Visos šios priežastys yra pakankamos patalynei išsiskalbti.

REKLAMA

Tačiau koks yra tinkamiausias skalbimo dažnis? Paprašėme ekspertų pasidalyti jų rekomenduojamais intervalais ir patarimais, kaip tai daryti gerai, rašoma time.com.

 

Patalynės užvalkalai

Patalynę reikėtų skalbti bent kartą per savaitę. Tačiau dėl įvairių veiksnių reikia skalbti dažniau. Vienas iš jų – vasaros karštis.

„Vasarą prakaituojame daugiau, todėl ant paklodžių gali atsirasti bakterijų ir nemalonaus kvapo“, – sako aplinkos toksinių medžiagų ekspertė Tonya Harris, parašiusi knygą „The Slightly Greener Method“, kurioje dalijami patarimai, kaip gyventi tvaresnį ir ekologiškesnį gyvenimą.

REKLAMA
REKLAMA

Be to, tokie alergenai kaip ir žiedadulkės gali keliauti kartu su jumis, todėl dažnesnis skalbimas gali padėti išvengti dulkių. Taip pat pravartu dažniau skalbti patalynę, kai sergate arba jei miegate su naminiais gyvūnais, sako Harris. Tokiais atvejais turėtų pakakti patalynę skalbti kas tris-keturias dienas.

Prieš skalbdami patikrinkite ant paklodžių esančią etiketę, kad sužinotumėte priežiūros instrukcijas. Medvilnę galima (ir reikia) skalbti karštame vandenyje, tačiau kai kurios medžiagos, pavyzdžiui, šilkas ir atlasas, gali būti skalbiamos tik žemesnėje temperatūroje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Naudokite švelnų skalbiklį, o tada džiovinkite. Harris pažymi, kad vasarą turint papildomą patalynės komplektą galima sumažinti jos susidėvėjimą dėl papildomų skalbimų. O prieš miegą nusiprausti po dušu – dar viena gera idėja. Tai padeda sumažinti kūno riebalų, bakterijų, kvapų ir alergenų kiekį, todėl gali pailgėti laikas tarp skalbimų.

Antklodės

Jei antklodę naudojate kaip užsiklojimą, ją reikia skalbti bent kartą per savaitę. Tačiau jei antklodės užvalkalai tiesiogiai neliečia jūsų odos, planuokite juos skalbti kas du-tris mėnesius, sako sauso valymo franšizės „ZIPS Cleaners“ operacijų, mokymo ir plėtros direktorė Kathleen Razmus.

REKLAMA

„Dulkės ir nešvarumai kaupiasi, todėl naudinga jas praskalbti“, – sako ji. „Jei antklodė liečiasi prie jūsų odos, tai jau kas kita, ir galbūt norėsite tai daryti dažniau.“

Kaip ir su kitais užvalkalais, būtina atidžiai tikrinti priežiūros etiketes. Vilnonių antklodžių dažnai negalima skalbti, o tai reiškia, kad jas reikia valyti vietoje. O kartais antklodės yra tiesiog per didelės, kad tilptų į namų skalbykles.

REKLAMA

Jei įtariate, kad jūsų antklodė viršija skalbimo mašinos dydį, Razmusas pataria nunešti ją į valyklą arba skalbyklą, kur galima naudotis didelės talpos aparatais. Arba investuokite į antklodės užvalkalą, kuris apsaugo antklodę – ją turėtų būti daug lengviau reguliariai praskalbti.

Pagalvės

Patalynės įmonė „Amerisleep“, paėmusi savanorių paklodžių ir pagalvių užvalkalų mėginius, nustatė, kad pagalvių užvalkaluose buvo daugiausiai bakterijų: iki 5 milijonų kolonijas sudarančių vienetų viename kvadratiniame colyje jau po savaitės naudojimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pagalvių užvalkaluose nusileidžia jūsų odos likučiai, plaukai ir visi su jais atsinešti aliejai bei nešvarumai“, – sako Jasonas Jamesas, Melburne (Australija) teikiantis ekologiško namų valymo paslaugą ‚Dustpan & Brush‘.

Jis rekomenduoja jas skalbti bent kartą per savaitę. Jautrią odą turintiems ar alergiškiems žmonėms dažnai praverčia dažnesnė rutina, pavyzdžiui, kas tris-keturias dienas.

REKLAMA

Jei tai atrodo daug, yra keletas dalykų, kuriuos galite padaryti, kad sumažintumėte galimą purvo kaupimąsi:  

„Prieš miegą nusiprauskite po dušu ir laikykitės geros plaukų higienos, ypač jei naudojate daug produktų arba turite ilgus plaukus.

Taip pat suvyniokite plaukus į skarelę arba naudokite plaukų rankšluostį, kad ant pagalvės užvalkalo nepatektų aliejų ir produktų“, – siūlo jis.

REKLAMA

Žmonės dažnai pamiršta apie savo pagalves, tačiau jas taip pat reikia skalbti. Apskritai, skalbti jas kartą per sezoną – tai tinkamiausias variantas, nors, jei norite, galite tai daryti kas mėnesį, sako Džeimsas.

Daugumą jų galima įdėti į skalbimo mašiną, tačiau tai priklauso nuo pagalvės medžiagos ir užpildo. Pavyzdžiui, mirkant grikių lukštus, jie bus sugadinti.

Patikrinkite etiketę, kad sužinotumėte, kas geriausia. Jei pagalvę galima skalbti, naudokite kuo švelnesnius skalbyklės ir džiovyklės nustatymus. Priešingu atveju, teks tai daryti rankomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Džeimsas naudoja šį metodą: vandens dubenyje sumaišykite po 1 arbatinį šaukštelį acto ir muilo, kurio sudėtyje nėra aliejaus (pvz., ekologiško kastilinio).

Jei mėgstate eterinius aliejus, galite įlašinti mažą lašelį aromatui sustiprinti. Tada įdėkite pagalvę į vandenį ir švelniai ją paminkykite.

Baigę pripilkite į dubenį švaraus vandens ir išskalaukite pagalvę, kol neliks muilo pėdsakų. Tada padėkite ją ant švaraus rankšluosčio ir palikite kelioms valandoms išdžiūti.

REKLAMA

Čiužinys

Perskaitėte teisingai: jūsų čiužinys turi būti reguliariai prižiūrimas. Pirmiausia, kiekvieną kartą, kai nuimate patalus, leiskite čiužiniui šiek tiek pakvėpuoti, užuot iš karto uždėję naują patalynės komplektą.

„Palikite jį kelioms valandoms patalpoje su atidarytais langais“, – pataria Jamesas. Užsistovėjęs oras ir uždengti čiužiniai skatina dulkių erkučių, alergenų ir pelėsių sporų vystymąsi, todėl šis mažas žingsnis gali būti labai naudingas.

REKLAMA

Kaip iš tikrųjų išvalyti tą didelį, gremėzdišką daiktą? Jei norite šį darbą atlikti patys, Harris pataria jį siurbti du ar tris kartus per metus.

Jei pastebėjote, kad jis smirda, pabarstykite jį plonu sluoksniu valgomosios sodos, palikite kelioms valandoms ir išsiurbkite. Geriausia būtų apversti čiužinį ir išsiurbti ir kitą jo pusę.

Jei čiužinių valymą verčiau pavesti išorės paslaugų teikėjui, dauguma valytojų į jūsų namus atveš aukštos kokybės garų dezinfekavimo priemonę, sako Jamesas.

Šis procesas „sunaikina visus nešvarumus ir jūsų lova paruošiama naudojimui greičiau nei per valandą ar dvi. Jis siūlo dezinfekuoti kas dvejus metus. Taip galėsite ramiai miegoti naktį žinodami, kad jūsų lovoje laukia tik saldūs sapnai.

Labai informatyvus ir pamokantis straipsnis.Reiktų autorę apgyvendinti ten,kur nėra skalbimo mašinos ,šilto vandens,džiovintuvo ,muilo ir kitų įmantrybių,tame skaičiuje ir virtuvės bei šaldytuvo su produktais,ir leisti jai mėnesiuką pagyventi tokiose išgyvenimo sąlygose,kuriose gyvenome mes,jau išeinančioji karta.Tai vadinasi tvarumu.Po to mėnesio jos gyvenimas būtų paprastesnis ir ramesnis,be alergijų,parazitų ir tt.
O pasaulis vis verkia, kad greitai pritruksim geriamo vandens. Dabar aišku,kas netaupo ir teršia vandenį...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų