„Sodui jie žalingi tuo, kad pakenkia visiems augalų ūgliams. Jų būna didelės kolonijos, jie ištraukia iš augalo sultis. Tos amarų kolonijos yra labai galingos, dėl to gali stipriai pakenkti augalui.
Tai ypač pastebima sausros metu, kai augalas ir taip silpnesnis. Po tokio amarų apsilankymo nukenčia derlius bei augalo grožis, jeigu tai dekoratyvinis augalas“, – apie amarus kalbėjo D. Mačiuitienė.
Pasak parduotuvės konsultantės, susidūrus su amarais, problema padvigubėja. Ji tikino, kad tuomet svarbu kovoti ne tik su jais, bet ir su skruzdėmis, kurios šiuos kenkėjus perneša.
„Įprastai jie yra užnešami skruzdžių pagalba. Tada gaunasi dviguba problema – skruzdės ir amarai. Tai reiktų įjungti tokią dalinę kovą ir su jomis“, – pridėjo D. Mačiuitienė.
Amarų naikinimas
Tam, kad šių kenkėjų būtų galima atsikratyti, pašnekovė atskleidė kelis būdus. Iš pradžių ji pateikė natūralias priemones, kurios padeda atbaidyti amarus.
„Yra natūralių priemonių, kurias naudoja žmonės. Pagrinde tai būtų žalias sodo muilas. Jis yra nekenksmingas mūsų aplinkai ir tikrai dažnai sodininkų naudojamas.
Žinoma, yra ir toks naujesnis būdas, kuris pastaruoju metu naudojamas dažniau. Tai sodo muilas su čili ekstraktu.
Tačiau sodininkai dažnai renkasi ir karčiuosius pipirus, garstyčių miltelius, kurie dar labiau sustiprina žaliojo muilo poveikį.
Šio muilo naudojimas yra labai paprastas. Jis yra purškiamas ant tų ūglių, tų vietų, prie kurių yra prilipę amarai, taip juos atbaidant“, – apie metodą kalbėjo D. Mačiuitienė.
Visgi, jeigu su amarais susitvarkyti nepavyko, konsultantė tikino, kad tuomet reikia imtis rimtesnių, cheminių priemonių. Anot jos, yra vienas metodas, kuris sodininkams dažnai gelbėja:
„Renkantis iš cheminių priemonių, yra tokie kontaktiniai insekticidai. Aišku, gali būti ir sisteminiai insekticidai, bet jie sodininkų mėgėjų naudojimui yra uždrausti.
Jie taip pat yra purškiami ant augalo ūglio. Iš tiesų, jų kartais jau būna iš karto paruoštų, tai naudojimas tuomet kaip ir žaliojo muilo.“
Skruzdžių naikinimas
Tam, kad būtų lengviau atsikratyti amarų, D. Mačiuitienė siūlo tuo pat metu pasirūpinti ir skruzdėmis. Anot pašnekovės, tai padės efektyviau išnaikinti amarus sode.
„Žmonės iš natūralių priemonių skruzdžių naikinimui renkasi cinamoną, sodą, medžių pelenus. Žinoma, taip pat labai padeda karštas vanduo, o dar kiti ir druską naudoja. Visi būdai yra labai skirtingi.
O rinkoje iš natūralių priemonių yra ir milteliai skruzdžių naikinimui, dirvos priedas. Jį reiktų pilti ant skruzdžių migravimo takų, kaip ir kitas priemones. Tai – daugiau atbaidanti priemonė“, – dalijosi patarimais konsultantė.
Specialistė pridūrė, kad nepadėjus natūralioms priemonėms, padeda cheminės. Anot jos, yra įvairių skirtingų metodų skruzdėms išnaikinti.
„Cheminių priemonių yra visokių. Jų būna grūdėtų formų, miltelių. Naudojimas tas pats – berti ant skruzdžių migravimo takų.
Tik šios priemonės kiek kitaip veikia. Granules, miltelius skruzdės neša viena kitai, neša savo motinėlei, taip nuodydamos vienos kitas.
Bet tada jau reikia šių naikinimo priemonių nenaudoti prie augalų arba jas naudoti toliau nuo valgomų augalų.
Taip pat reiktų atsargiai elgtis su naminiais gyvūnais, vaikais, kad šie jų neužvalgytų. Netgi yra tokie „namukai“ ar dėžutės rinkoje, kurie leidžia nuodus palikti saugiai indelyje.“