Olegas nemažai laiko praleidžia gamtoje, todėl nuolat randa žmonių paliktų daiktų: automobilio padangų, televizorių, šiukšlių, neseniai rado ir šaldytuvą.
Vyras sako nesuprantantis, kaip piliečiai gali taip elgtis: „Esu nemaloniai nustebintas tokiu žmonių poelgiu. Miškas – mūsų visų namai. Gal ateis laikas, kai žmonės supras, jog taip elgtis negalima."
Už šiukšlinimą gresia baudos
Aplinkos apsaugos departamento atstovų pasiteiravus, kokios baudos gresia už aplinkosauginių reikalavimų nesilaikymą, paaiškėjo, kad atsakomybė fiziniams ir juridiniams asmenims yra taikoma skirtinga.
Fiziniams asmenims už netinkamą atliekų tvarkymą: surinkimą, vežimą, laikymą ir apdorojimą, nepriklausomai nuo jų pavojingumo, nesilaikant Atliekų tvarkymo taisyklių reikalavimų gresia įspėjimas arba bauda iki 6 tūkst. eurų:
„Juridiniam asmeniui už netinkamą atliekų tvarkymą (surinkimą, vežimą, laikymą ir apdorojimą) nesilaikant Atliekų tvarkymo taisyklių reikalavimų taikoma ekonominė sankcija pagal Aplinkos apsaugos įstatymą.
Ekonominė sankcija juridiniams asmenims numatyta nuo 150 eurų iki 30 tūkst. eurų.“ Jei atliekos pavojingos, bauda gali siekti ir iki 70 tūkst. eurų.
Be to Komunikacijos ir aplinkai saugaus elgesio skatinimo departamentas pabrėžia, kad už ANK 247 straipsnio 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 dalyse numatytus administracinius nusižengimus gali būti skiriamas administracinio nusižengimo padarymo įrankių konfiskavimas.
Šiukšlina pamiškėse, atvirose vietovėse
Nors didelių gabaritų surinkimo aikštelių Lietuvoje – pilna, tačiau žmonės ir toliau yra linkę šiukšlinti neleistinose teritorijose, o ypač – miškuose.
Pasak aplinkosaugos specialistų, dažniausiai atsikratoma statybinėmis atliekomis, po remontų likusiomis atliekomis, taip pat ir po automobilių remontų bei ardymo likusiomis atliekomis, padangomis, baldais.
Aplinkos apsaugos departamentas dar kartą primena, kad atliekas susitvarkyti galima legaliai. „Atkreipiame dėmesį, kad užsisakius atliekų išvežimo paslaugas būtina reikalauti atliekų sutvarkymo dokumentų. Taip galima įsitikinti, kad atliekos atsidūrė ne pamiškėje.
Primename, kad elektronikos priemones iš namų taip pat galite priduoti nemokamai, kreipdamiesi į elektros ir elektroninės įrangos bei baterijų ir akumuliatorių atliekų tvarkytojus.
Taip pat, kilus klausimų, darbo metu galite pasikonsultuoti su Aplinkos apsaugos departamento specialistais telefonu 8 700 02022 arba el. paštu [email protected]“, – teigia jie.