Nors neretai vyrams paskatinimo apsilankyti pas urologą vis dar reikia, med. dr. A. Bakavičius pastebi, kad tendencijos keičiasi. „Džiugu, kad pastaruoju metu vyrų rūpinimasis savo sveikata taip pat gerėja – jaunesnio amžiaus vyrai neretai ateina urologo konsultacijos neturėdami jokių specifinių nusiskundimų ir tiesiog pageidaudami profilaktiškai pasitikrinti savo sveikatą“, – pranešime spaudai sako med. dr. A. Bakavičius.
Prostatos vėžys yra viena iš dažniausiai diagnozuojamų onkologinių ligų, tačiau, ligą diagnozavus anksti, rezultatai būna labai geri – pirmos ir antros stadijos išgyvenamumas siekia beveik 100 proc., palyginti su maždaug 50 proc. ketvirtoje stadijoje (5 metų laikotarpiu).
Visgi didžioji dalis pacientų ateina nukreipti šeimos gydytojo, kai ankstyvos prostatos vėžio diagnostikos programos metu būna nustatyta padidinta PSA (prostatos specifinio antigeno) koncentracija. Dažnas iš jų, gydytojo teigimu, nelabai net ir žinos, kas tas PSA ir kodėl jis buvo atliktas.
„Kadangi Lietuvoje programa pradedama taikyti anksti, nuo 50 metų, didžioji dalis pacientų, kuriems ir nustatomas prostatos vėžys, turi prostatoje apribotus pirmos stadijos navikinius pakitimus, tad pastarieji specifinių skundų dažniausiai taip pat nesukelia. Pagrindiniai skundai, kuriuos pastebi ligoniai, būna susiję su šlapinimosi sutrikimais, kuriuos dažniausiai sąlygoja gerybinė prostatos hiperplazija. Mažoji dalis ligonių, kurie atkakliai vengia gydytojo urologo, o kartais net ir šeimos gydytojo, dažniausiai turi išreikštus simptomus, tačiau pastaruosius ilgą laiką ignoruoja“, – teigia urologas, ragindamas vyrus nebijoti kreiptis urologo konsultacijai.
Nežinojimas, jo teigimu, ligos nepaneigia, o apsilankymas pas gydytoją tai tikrai galėtų padaryti. Jeigu liga jau ir diagnozuota ar net numatytas gydymas, antra ar trečia kito specialisto nuomonė taip pat naudinga, nes ji ne tik leidžia išsamiau pažinti ligą, nusiraminti bet ir priimti tinkamiausią sprendimą dėl gydymo pasirinkimo.
Kaimyno patarimai suveikia ne visada
Mokslinėje literatūroje yra pavienių studijų, kurios tyrė ir nustatė tam tikrą ryšį tarp prostatos vėžio ir išorinių veiksnių, tokių kaip alkoholinių gėrimų bei baltyminių maisto produktų vartojimo, tabako rūkymo, lytiškai plintančių ligų, D vitamino koncentracijos kiekio, apsauginio fitoestrogenų poveikio. Tačiau, pašnekovo teigimu, kitos studijos bei bendros visų studijų analizės tokių rezultatų nepatvirtino arba pateikė net prieštaringus duomenis.
„Medicininės rekomendacijos remiasi tik aukšto lygio moksliniais įrodymais, tad šiuo metu remiantis turimais duomenimis jokių specifinių rekomendacijų dėl pastarųjų išorinių veiksnių negali būti pateikta. Natūralu, kad visada yra tam tikra dalis pacientų, kurie užsiima savigyda ir turi savo požiūrį į gydymą, kuris ne visada ir sutampa su medicininėmis rekomendacijomis.
Paciento pasirinkimas ir lūkesčiai yra labai svarbūs apsisprendžiant dėl gydymo taktikos ir į pastaruosius visada yra atsižvelgiama, tačiau norėčiau pastebėti, kad nors diagnozė gali būti ta pati (prostatos vėžys), ligos agresyvumas ir išplitimas bei kiti medicininiai aspektai gali labai skirtis. Tad daugeliu atvejų gydymo taktikos pasirinkimas yra labai individualizuotas, ir toks gydymo būdas, apie kurį pasakojo kaimynas ar rašė liaudies medicina ne visada yra tinkamiausias kiekvienu atveju“, – pabrėžė med. dr. A. Bakavičius.
Patarimai prostatos sveikatai
Įrodyta, kad nejudrus gyvenimo būdas, riebus maistas, padidintas riebalų ir cukraus kiekis kraujyje, aukštas sistolinis kraujo spaudimas bei negydomas lėtinis prostatos uždegimas spartina prostatos didėjimą. Tai lėti pokyčiai, todėl prostatos sveikata reikia rūpintis kasdien, ne tik sulaukus garbaus amžiaus ir jau patenkant į rizikos grupes – pabrėžia sveikatos specialistai
Nors nėra vieno stebuklingo vaisto nuo visų prostatos ligų, tačiau yra įrodytos medžiagos, prisidedančios prie normalios prostatos, reprodukcijos funkcijos bei šlapimo sistemos. Fitoterapeutas Virgilijus Skirkevičius pastebi, kad prostatos sveikatai gali būti naudinga gulsčioji serenoja, kur slopina svarbaus fermento aktyvumą ir taip sumažina procesus, sukeliančius prostatos hiperplaziją. Be to, ekspertas išskiria ir dilgėlių šaknų ekstrakto naudą, daugiau nei 20 klinikinių tyrimų parodė, kad atskirai arba kartu su kitais augalais jis pagerina gerybinės prostatos hiperplazijos ir prostatito klinikinius simptomus.
Rūpinantis prostatos sveikata, taip pat gali būti naudinga proteazė, kuri padeda suskaidyti baltymus, šios medžiagos stokojantys žmonės labiau linkę susidurti su bakterinėmis ir virusinėmis ligomis dėl silpnesnės imuninės sistemos. Epidemiologiniai tyrimai taip pat rodo, kad selenas yra potenciali prostatos vėžio prevencija ir mažina prostatos vėžio ląstelių augimo greitį. Siekiant stipresnio poveikio naudinga rinktis preparatus, kurių sudėtyje derėtų vaistiniai augalai, protazė ir selenas. Svarbu prisiminti, kad rūpinantis savo savijauta svarbi subalansuota mityba, sveikas gyvenimo būdas, fizinis aktyvumas ir reguliariai gryname ore leidžiamas laikas.