Kėdainių mieste daržą turinti kėdainietė fotografė Loreta Budrienė pirmosiomis lapkričio dienomis pasivaikščiojusi po lysves nustebo pamačiusi, kad darže išdygo ir puikiausiai žaliuoja bulvės, žydi ir jau vaisius nokina žirniai. Moteris derlių įamžino fotoaparatu. „Vaizdas tikrai ne rudeninis“, – šypsosi fotografė.
Dera avietės
Sodininkai taip pat pasakoja, kad soduose šiuo metu dar puikiausiai dera avietės, nors įprastai tokiu metu jos jau turėtų ruoštis žiemai.
„Lapkričio 10 dieną dar mėgaujamės šviežutėlėmis avietėmis. Ir jos dar žaliuoja, dar noksta. Įprastai tokiu metu jau pjaudavome aviečių kotelius, ruošdavome avietes žiemai, o dabar negalime – jos dar žaliuoja ir duoda uogyčių“, – pasakojo Pašilių kaime sodininkaujanti Genovaitė Vaicekauskienė.
Anksčiau – nebuvo
Abi moterys sutartinai sako, kad anksčiau tokių dalykų nebuvo. Jos sutinka, kad tai, ko gero, yra vis šiltėjančio ir besikeičiančio klimato padarinys.
„Pernai nebuvo žiemos. Tai labai blogai sodininkams, todėl, kad medžiai pripratę žiemą miegoti, jie ilsisi žiemos miegu, po dabar jie nesupranta, kas darosi, jiems viskas susimaišė. Taip pat neiššąla vabaliukai, kirminukai, kenkėjai ir parazitai. Jų šią vasarą buvo daug daugiau. Tai negerai, negerai, kai gamta taip pokštauja. Lietuvos gamta turi keturis ciklus, taip jau gamtos surėdyta“, – kalbėjo moteriškės.
Nieko nuostabaus
Visgi gamtininkai sako, kad įvairių augalų kultūrų žydėjimas vėlų rudenį nėra joks stebuklas. Augalai vegetuoja, todėl ir vyksta tokie reiškiniai. Gamtininkai ragina sodininkus prisitaikyti, mat tokių šiltų rudenių ir žiemų bus ir ateityje, juk klimatas šyla.
Tiesa, su šylančiu klimatu kasmet pastebima ir daugiau neigiamų gamtos reiškinių visame pasaulyje – taip pat ir Lietuvoje.
Dimitrijus KUPRIJANOVAS