Agronomė Laima Žilienė su naujienų portalo tv3.lt skaitytojais pasidalino efektyviais būdais, kaip neleisti šiam neprašytam svečiui niokoti jūsų vejos ir augalų.
Kas gali nulemti, kad jūsų sode pasirodys kurmiai? Pasak L. Žilienės, kurmiai atsikrausto ten, kur yra derlinga žemė, daug maisto – sliekų, vabalų ar lervų.
„Kurmiai valgo labai dažnai, todėl jiems yra reikalinga vieta, kurioje būtų daug maisto, nes jie nesugebėtų įveikti didelio atstumo ieškodami vabalų ir kitų maisto šaltinių.
Kadangi kurmių mėgstamiausias maistas yra sliekai, kurių derlingoje žemėje apstu – tai ir yra pagrindinė priežastis, kodėl juos galime sutikti savo sode“, – aiškina agronomė.
Kaip atsikratyti kurmių?
Pirmasis būdas, kaip galite atsikratyti neprašyto svečio yra – tiesiog panaudojant paprastą radiją. Kurmiai labai bijo ultragarso. Radijo imtuvą reikia įdėti į plastikinį maišelį ir jį padėti ten, kur yra įsikūrę kurmiai.
Šie gyvūnai turi ne tik jautrią klausą, bet ir uoslę. Jie labai nemėgsta aštrų kvapą turinčių medžiagų, nes jų uoslė yra labai gerai išvystyta ir juos erzina įvairūs kvapai.
„Kurmiai nemėgsta aštrių ir nemalonių aromatų: pipirų, česnako ar benzino kvapo, tačiau efektyviausia priemonė būtų savo sode supilti ir užkasti nuorūkų keliose vietose“, – pataria specialistė.
Kurmiai taip pat nemėgsta ir kai kurių augalų. Savo sode, aplink sklypą pasodinkite narcizų ar imperatoriškųjų garstukų – tai ne tik atbaidys kurmius, tačiau suteiks ir žavesio jūsų sodui.
Agronomės teigimu, atbaidyti kurmius gali padėti ir pasodinti svogūnai arba krapai – šiuo atveju taip pat nušausite du zuikius vienu metu, nes turėsite ir savo užauginto maisto.
Tačiau yra viena problema su šiomis kurmių atbaidymo priemonėmis – tiek prie garso, tiek prie kvapų kurmiai greitai įpranta ir jų nebebijo. Iš pradžių jie pajutę nemalonų garsą ar kvapą pasitraukia iš jūsų sodo, tačiau kai pajaučia, kad jiems joks pavojus nebegresia – jie sugrįžta atgal.
Todėl, jei nepadėjo aukščiau išvardintos priemonės arba padėjo tik laikinai, paskutinis būdas, kurį specialistė ragina naudoti tik tada, jei nepadėjo kiti būdai yra – spąstai.
„Sodo prekių parduotuvėse galima rasti skirtingų rūšių gaudyklių. Rekomenduoju naudoti vamzdinę gaudyklę, nes ji kurmio nesužeis. Rinkitės didesnio dydžio gaudykles, nes kitu atveju kurmiai įstrigs vamzdelyje“, – pataria L. Žilienė ir priduria, kad nepamirštumėte dažnai tikrinti gaudyklių, nes, priešingai, nei dauguma gyvūnų, kurmiai be maisto išgyvena labai trumpą laiką.
Kurmiai – taip pat ir naudingas sodo draugas
Nors kurmiai ir nėra daugelio sodininkų laukiami svečiai, tačiau šie gyvūnai taip pat yra ir labai naudingi. Agronomė teigia, kad ji pati kasmet laukia kurmių pasirodymo, nes šie atlieka labai gerą darbą – naikina grambuolius.
Kadangi kurmiai yra ėdrūnai ir mėgsta vabzdžius – jie suvalgo visas grambuolių lervas, su kuriomis susidoroti yra ypatingai sunku.
Grambuolių lervos yra baltos spalvos, o jų kojos yra geltonos. Jie naikina lapuočių medžių ir krūmų lapus – nukanda jų šaknis ir augalas miršta. Iš grambuolių lervų po to išsivysto vabalas, kuris liaudiškai dar vadinamas karkvabaliu.
„Grambuolius dar galima naikinti mėšlo pagalba. Į kompostą reikia pridėti kuo daugiau žalių augalų, kadangi jie augalus labai mėgsta, jie nušliaužia į tą vietą, kur šių augalų yra daug.
Savo sode naudojau būtent šį metodą. Atkasusi mėšlą radau didžiulį kiekį grambuolių, o mano augalai liko sveiki“, – patarimu pasidalino L. Žilienė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!