Ne be reikalo sakoma, kad ten, kur apsigyvena kurkliai, nebelieka vietos nei gėlėms, nei daržovėms. Vietoje derliaus lieka tik pavieniai stagarai ir apgraužti šakniavaisiai, svogūnėliai. Dėl to jis daržininkų vadinamas bene nekenčiamiausiu vabzdžiu.
Kurkliai – dažnas svečias
Pasirodo, kurkliai, kaip ir skėriai, svirpliai, žiogai, priklauso tiesiasparnių būriui. Kurkliai taip pat yra polifagai, paprasčiau sakant, jie gali maitintis įvairiu maistu.
Jie ypač rajūs, todėl maistui nėra išrankūs. Jų racione gali atsidurti ne tik bulvės, burokėliai, morkos, salotos, runkeliai, gėlių svogūnėliai, šaknys, bet ir maisto puvenos.
Šie vabzdžiai dažniausiai apsigyvena ten, kur yra daug organikos, todėl jie renkasi lengvesnes, derlingas, humusingas, durpingas dirvas.
Išprašyti kurklius – ne tokia ir paprasta misija. Net jei susiduria su maisto trūkumu, kurkliai sugeba įjungti minimalų maitinimosi režimą iki geresnių laikų.
Kurkliai itin greitai prisitaiko prie naujų gyvenimo sąlygų. Tačiau daržininkai yra išbandę ne vieną priemonę kovoje su kurkliais.
Naikinti kurklius padėjo šis būdas
Štai ne vienam daržininkui pasiteisino į žemę įkasti alaus buteliai su masalu. Butelis turėtų būti įkastas 5–6 cm nuo žemės paviršiaus, geriausia, jei jis bus pasviręs.
Masalui tinka tamsus, stiprus alus. Kurkliai, viliojami mielių ir apynių kvapo, įlenda į butelį ir jame paskęsta. Taip pat masalui tinka kukurūzai, daiginti kviečiai. Kurklius traukia šviežias, aromatingas maistas.
Kova su kurkliais turėtų būti vykdoma drauge su kaimynais. Jeigu vienas kaimynas sėkmingai juos gaudys ir pažabos jų populiaciją, o kitas sėdės rankas sudėjęs – rezultatai, tikėtina, liks bevaisiai, nes kenkėjai greitai ateis iš anapus tvoros.
Dar vienas natūralus kurklio priešas – kurmis. Nors savo išpuoselėtoje vejoje nemalonu matyti žemių kupstus, vis dėlto, kurmių išvaryti lauk neskubėkite. Jie ėda sliekus, kurklius ir kitų vabzdžių lervas, todėl jie reikalingi.
Spąstai rudeniui
Efektyvus būdas pažaboti kurklius – duobės su mėšlu (geriausiai tinka arklių mėšlas). Tiesa, šis metodas pasiteisina tik rudenį.
Rugsėjo pradžioje šalia vasarą pastebėtų kurklių dauginimosi vietų tikslinga iškasti pusės metro gylio ir panašaus skersmens duobes.
Jas rekomenduojama pripildyti mėšlo, komposto ir pridengti nupjauta žole, šiaudais. Į taip paruoštas duobes kurkliai susirenka žiemojimui.
Temperatūrai nukritus žemiau nulio duobes reikia atidengti, o mėšlą su jame susirinkusiais kenkėjais paskleisti plonu sluoksniu. Nuo šalčio kurkliai žūva.
Autorius: Monika Kazlauskaitė
--jau nezinau keliasdesimta karta tokius "patarimus" skaitau...