Šv. Kūčios ir šv. Kalėdos – kilnaus tikėjimo dienos, kurios atveda žmones į istoriją įžengiančio Dievo pasakojimą. Kunigas Ričardas Doveika šį šv. Kūčių rytą pasakoja, kad ši diena taip pat parodo, koks yra svarbus laikas, koks jame yra svarbus žmogus ir kokia didžiulė prabanga yra jausti Dievą, būnant santykyje su juo:
„Šv. Kūčių išvakarės ir šv. Kalėdų diena krikščioniškuose kraštuose visuomet yra lydima tradicijų, vietinių papročių. Šios dvi dienos pasižymi unikalumu, išskirtinumu. Nedaug kraštų pasaulyje, Europoje šv. Kūčių vakarą švenčia taip, kaip mes Lietuvoje.
Tai yra mūsų kultūrinis ir religinis, tautinis paveldas, mūsų tautos vertybės, kurios mums, lietuviams, telpa viename žodyje – šventa. Šv. Kūčių vakarą mes pagerbiame laiką, į kurį įžengia Dievas.
Ši šventė mums yra šventa ir dėl to, kad tai yra namų diena, nes visas dėmesys sutelkiamas į namus, jame gyvenančius žmones, jų erdvę, daiktus. Ši diena yra paženklinta grįžimu į namus, į kuriuos sugrįžta vaikai, anūkai iš įvairiausių kelionių, kitų valstybių.
Sėdėdami prie bendro stalo šventą dieną prisimename savo tautinį kulinarinį paveldą, kuriuo atsigręžiame į savo tėvus, senelius, prosenelius ir kadaise jų puoselėtas tradicijas. Šiandien mūsų, modernių žmonių, rankomis, supratimu ir patiekalais, šventės esmė išlieka tokia pati – dėmesys tradicijai, kultūrai, papročiams, maistui.“
Kunigas R. Doveika primena, kad Lietuvoje puoselėjama tradicija šv. Kūčias sutikti be mėsiškų patiekalų, jų atsisakant, kadangi mėsa mūsų krašte simbolizuoja sotumą.
Ragina nepamesti kelio dėl takelio
Be to, kalbėdamas apie šv. Kūčių šventimą, kunigas ragina nepamiršti, kad ruošiant maistą patiems, visa tai darant kartu, sakralumas ir santykis yra kur kas kitoks, nei šv. Kalėdas išvakares sutinkant restorane.
Nors tokia alternatyva daugumą šeimų vilioja, kadangi nereikia rūpintis nei maisto ruošimu, nei buitimi, tačiau R. Doveika sako, kad tokios naujovės yra tarsi pasikėsinimas:
„Tokių tradicijų nepaisymas yra pasikėsinimas į sakralumą ir santykį. Žmonės ruošia maistą vieni dėl kitų, buityje taip pat dėmesys yra skiriamas vieni kitiems. Kilus įvairiausioms pagundoms, „pakištukams“ ir nesakraliems šv. Kūčių pasiūlymams, reikia atsiremti į tvirtą vertybinį stuburą, šeimos vienybę ir stiprybę.
Šv. Kūčios yra laukimas, kuomet šeima susirenka laukti religinio įvykio – kūdikio gimimo. Jo gimimas ryte atneša viltį, santarvę, taiką, parodo, kas iš tiesų yra dovanojimo kelias.
Žvelgiant iš religinės pusės, šv. Kūčių diena ir vakaras, šv. Kalėdų naktis ir diena, Kristaus gimimas suteikia šviesą, meilę. Dievo įsikūnijimas parodo žmogui, koks svarbus yra kūnas, kaip nuostabiai jį priimdamas Dievas jį pagarbina“, – sako kunigas.
Linkėdamas malonaus šv. Kūčių vakaro, Ričardas Doveika primena, kad tik laisvas žmogus, netapęs įkaito ir kalinio parodija, gali švęsti šv. Kūčias ir šv. Kalėdas. Laisvė, anot jo, yra galimybė tikėti, būti religingu žmogumi, kuris yra laisvas dovanoti kitiems, juos mylėti, prisiimti atsakomybę ne tik už save, tačiau ir kitus moralės ir darnos akivaizdoje.
TV3 televizijos žiūrovai šv. Kūčių vakarą kviečiami pratęsti stebint specialų šventinį koncertą „Šv. Kūčių vakaras su kunigu Ričardu Doveika“, 19.30 val. per TV3!