Nors dauguma sveikų žmonių turėtų praleisti daug laiko nejudėdami, kad susidarytų kraujo krešulys, kitiems rizika kyla jau dabar. Todėl svarbu apsvarstyti būdus, kaip užkirsti kelią krešulio susidarymui.
Didesnė tikimybė susidaryti kraujo krešuliui yra tiems žmonėms, kurie ką tik išvyko iš ligoninės arba kuriems jau buvo susidaręs kraujo krešulys. Riziką taip pat didina antsvoris, rūkymas ir nėštumas.
Daugiausia krešulių susidaro giliosiose kojų ar rankų venose. Jie ypač pavojingi tuomet, jei atitrūksta ir patenka į gyvybiškai svarbius organus, pavyzdžiui, smegenis ar plaučius.
Padeda vaikščiojimas
Tam, kad išvengtumėme krešulių susidarymo fitneso ekspertė Bally Bhogal, „BBX Fitness“ įkūrėja, pasidalijo paprasta veikla, kurią visi turėtume atlikti kasdien.
Express.co.uk rašoma, kad trenerė sakė: „Tiems, kuriems gresia kraujo krešulių susidarymo rizika, reikėtų kuo daugiau judėti, kad kraujas cirkuliuotų. Ėjimas yra lengva fizinio aktyvumo forma, kurią visi turėtų atlikti reguliariai. Tai labai paprasta ir lengva įtraukti į kasdienę rutiną“.
„Tiesiog turite rinktis sveikesnį gyvenimo būdą. Galbūt pabandykite į darbą eiti pėsčiomis, užuot važiavę automobiliu“, – patarė trenerė.
„Jei tai neįmanoma, galbūt apsvarstykite galimybę išlipti ankstesnėje stotelėje ir kitą kartą važiuodami autobusu likusią kelio dalį nueiti pėsčiomis“, – pasiūlė moteris.
„Apskritai, vaikščiojimas yra optimalus sveikatai, nes jis išjudina visą kraujotaką“, – paaiškino B. Bhogal.
Rekomendavo sėdimą pratimą
Tačiau tiems, kuriems yra padidėjusi krešulių susidarymo rizika, yra pratimas, kurį galite atlikti sėdėdami.
„Pacientai, kuriems yra didesnė rizika susidaryti krešulių tam tikrose galūnėse (pvz., kojose), gali atlikti paprastesnius pratimus“, – paaiškino B. Boghal.
„Veikla nebūtinai turi būti ilga ir sunki. Jei esate atsisėdę, pabandykite pasukti kulkšnį pagal laikrodžio rodyklę iki 10 kartų. Kai tai padarysite, pakartokite veiksmus, bet šį kartą prieš laikrodžio rodyklę“, – pasakojo trenerė
„Šį trumpą ir nesudėtingą pratimą galima taikyti kaklui, pečiams, rankoms ar bet kuriai kitai kūno daliai, kuriai per dieną nepakanka judesio. Šie veiksmai gali atrodyti maži ir nereikšmingi, tačiau juos galima lengvai pakartoti per dieną ir taip sumažinti krešulių susidarymo riziką trumpuoju ir ilguoju laikotarpiu“, – kalbėjo B. Boghal.