„Per savaitgalį gavome 2 iškvietimus dėl apalpimo saulėkaitoje. Šiais atvejais žmonėms buvo reikalinga būtinoji pagalba, o į ligoninę jie nebuvo vežami, kadangi jiems užteko pagalbos automobilyje“, – sako paramedikas.
Anot paramediko, žmonės, patyrę perkaitimą ar saulės smūgį dažniau kreipiasi į ligonių priimamąjį skyrių.
Vilniaus respublikinės universitetinės ligoninės turimais duomenimis, šį savaitgalį perkaitimo bei saulės smūgių atvejų nebuvo tiek daug, kiek baiminosi gydytojai, bet pasitaikė nemažai.
„Per praėjusį savaitgalį (nuo penktadienio iki sekmadienio) suteikta 150 terapinio profilio konsultacijų“, – teigia Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės dokumentų valdymo ir komunikacijos skyriaus vyr. specialistė Asta Bagdonavičienė.
Anot jos, maždaug 50 terapinių konsultacijų per savaitgalio parą yra įprastinė norma, todėl srautas buvo toks, kaip visada, didelio šuolio nepastebėta.
„Pastarąjį savaitgalį budėjusiam personalui įsiminė tik du atvejai, kuomet atvyko pacientai, patyrę sveikatos sutrikimų savaitgalį kažkur vykusio maratono metu, o kažkokio rimtesnio „perkaitusių“ pacientų antplūdžio nepastebėta“, – sako vyr. specialistė.
Karščio metu lengva perkaisti
Kauno klinikų medikai praneša, kad perkaitimas ir šiluminis smūgis – dažniausi sutrikimai esant karštam orui. Perkaitusį žmogų dažnai kamuoja silpnumas, svaigulys, dėl ko gali pasidaryti sunku eiti, aplinkui viskas gali pradėti suktis. Oda gali pasidaryti blyški, šalta ir drėgna.
Verta paminėti, kad perkaitus padažnėja pulsas ir sumažėja kraujospūdis, dėl kurio žmogus gali jausti silpnumą. Tokiu atveju rekomenduojama gerti mineralinį vandenį, kuris padėtų atkurti elektrolitų balansą organizme.
Daugelis žmonių perkaitimą painioja su peršalimo simptomais, kurie gan panašūs – padidėjusi temperatūra, gausus prakaitavimas, pykinimas, galimi ir raumenų spazmai.
Pavojingiau – šilumos smūgis
Kiek kitaip pasireiškia šilumos smūgis, kurio metu kūno temperatūra gali pakilti iki 40 laipsnių, žmogus alpsta, beveik neprakaituoja, širdis pradeda dažnai ir stipriai tvinksėti. Oda gali stipriai parausti ir įkaisti, žmogus gali pradėti vemti. Laiku nesumažinus kūno temperatūros gali pasireikšti traukuliai, sąmonės sutrikimas, atsirasti negrįžtamų gyvybinių organų pažeidimų. Jei nesiimama jokių veiksmų, gali ištikti net mirtis.
Specialistai sako, kad perkaitimo ir šiluminio smūgio galima išvengti laikantis paprastų priemonių:
Vartoti daug skysčių (išskyrus alkoholį ar kofeiną);
Vengti būti lauke 11–15 val., kada saulė aktyviausia;
Nesportuoti saulėkaitoje;
Į lauką eiti šviesiai apsirengus, užsidengus galvą, kūną ištepus apsauginiu kremu.
Jei vis dėlto nepavyksta išvengti šilumos smūgio, būtina nedelsiant kviesti greitąją pagalbą, žmogų patraukti į pavėsį ar gerai vėdinamą patalpą. Kad žmogų atgaivintumėte, paguldykite taip, kad kojos būtų aukščiau, nei galva. Nuvilkite rūbus ir dėkite šaltus kompresus ant viso kūno, o jei žmogus nevemia ir yra sąmoningas, pagirdykite šaltu vandeniu.
Ištikus nelaimei kviesti medikus numeriu 033 arba bendruoju telefonu 112.