Ši 13 tyrimų apžvalga, kurioje buvo analizuojami kelių šimtų žmonių pacientų duomenis, parodė, kad kognityvinė elgesio terapija padeda užmigti vidutiniškai iki 30 minučių greičiau ir rečiau nubundama naktį.
Tyrėjai iš „Queen‘s“ universiteto Kanadoje sako, kad lyginant su migdomaisiais, terapija veiksmingiau malšina nemigos simptomus, o miego pagerėjimas išlieka daugeliui metų.
Pacientai pradeda geriau miegoti vos po keturių – šešių sesijų.
Daugelis kognityvinės elgesio terapijos kursų nuo nemigos pradedama griežtu miego ribojimo režimu, kad pacientai nustotų gulinėti lovoje, negalėdami užmigti.
Jiems liepiama iš miegamojo išeiti po 20 minučių, jei nepavyksta užmigti, bei riboti lovoje praleidžiamą laiką.
Galiausiai dėl miego trūkumo išnyksta visas miego laiku užeidavęs nerimas ir pradeda imti snaudulys.
Į šį metodą taip pat įeina sesijos su psichoterapeutu bei kofeino suvartojimo mažinimas, vengimas snūduriuoti dienos metu bei miego dienoraščio rašymas, siekiant nustatyti, kas sukelia nemigą.
Kognityvinė elgesio terapija yra prieinama valstybės lėšomis, tačiau dažnai tenka ilgai laukti eilėje. Gydytojai taip pat išrašo migdomųjų, tačiau pastarieji gali sukelti priklausomybę bei laikui bėgant prarasti efektyvumą.
Profesorė ir šiandien „The British Journal of General Practice“ publikuoto tyrimo autorė Juliet Davidson sako: „Bendrosios praktikos gydytojai neturi jokio kito būdo padėti nemigos kankinamiems pacientams – jie gali tik išrašyti migdomųjų.
Daugelis įvairių tyrimų yra parodę, kad kognityvinė elgesio terapija nuo nemigos yra efektyvi, o jos poveikis – ilgalaikis. Ji padeda pacientams ir vėl normaliai miegoti.
Naujausiose medicinos gairėse rekomenduojama kognityvinė elgesio terapija, o ne migdomieji.“
Tam tikra nemigos forma skundžiasi iki trečdalio Didžiosios Britanijos gyventojų. Miego sutrikimus dažnai sukelia stresas, kuris gali sąlygoti irzlumą, blogą nuotaiką ir nuovargį, jaučiamą dienos metu.
Profesorė Helen Stokes–Lampard, Karališkojo šeimos gydytojų koledžo vadovė, sako: „Migdomieji gali atrodyti savaime suprantamas problemos sprendimo būdas, tačiau paprastai jie veikia vos kelias dienas ir bendrosios praktikos gydytojai juos naudoja tik kaip paskutinę priemonę.
Nemigai pritaikyta kognityvinė elgesio terapija jaus kuris laikas yra pirmutinis pasirinkimas ir daugeliui pacientų tai padeda, todėl labai džiugu, kad šį poveikį įrodė ir šiandien paskelbtas tyrimas.
Deja, kognityvinė elgesio terapija valstybės lėšomis dar vis yra retas dalykas.“
Profesorė pridūrė, kad šeimos gydytojai turėtų turėti galimybę nukreipti pacientus pas kvalifikuotos kognityvinės elgesio terapijos specialistus.