Kuo ilgiau tokia būklė negydoma, tuo didesnė insulto bei infarkto rizika. Tam tikri maisto produktai gali padėti sumažinti blogojo cholesterolio kiekį, o kiti, nors ir iš pažiūros sveiki, tokiomis savybėmis nepasižymi, rašoma express.co.uk.
Vaisiai labai rekomenduojami aukšto cholesterolio gydymui, nes juose yra daug tirpiųjų skaidulų, kurios prisitvirtina prie riebalinių molekulių virškinamajame trakte ir pašalina jas iš organizmo.
Tačiau vaisiuose gali būti įvairūs kiekiai fruktozės – tai pagrindinis vaisiuose randamas monosacharidas. Fruktozės, kuri yra dukart saldesnė už gliukozę, labai daug yra džiovintuose vaisiuose.
Rekomenduoja atsargiai rinktis džiovintus vaisius
„WebMD“ rašoma: „Išdžiovinus vaisius visos maistinės medžiagos sukoncentruojamos mažesnėje apimtyje. Tai reiškia, kad džiovintų vaisių suvalgius mažesnį kiekį, gaunamas toks pat kalorijų kiekis, kaip suvalgius didesnį kiekį šviežių vaisių. Nors džiovintuose vaisiuose yra daug skaidulų, tačiau dėl didelio juose esančio cukraus kiekio nuo jų galima net priaugti svorio“.
Dėl šios priežasties didelį kiekį trigliceridų turintiems pacientams rekomenduojama kasdienę fruktozės dozę apriboti iki 50–100 gramų. Vieno tyrimo metu mokslininkai aiškinosi džiovintų vaisių poveikį cukraus kiekiui kraujyje ir pasirodė, kad suvalgius šio daugelio mėgstamo užkandžio ŽTL cholesterolio kraujyje padaugėjo.
Šio tyrimo rezultatai, publikuoti „British Journal of Nutrition“ 2020 metais, parodė, kad džiovintų vaisių poveikis širdies sveikatai ir medžiagų apykaitai nėra gerai ištirtas.
Tyrėjai atliko eksperimentą su 55 suaugusiais žmonėmis, turinčiais aukštą KMI bei dar bent vieną širdies ligų bei medžiagų apykaitos sutrikimų rizikos faktorių. Tyrimo tikslas buvo palyginti 2–4 puodelių įvairių džiovintų vaisių bei atitinkamos energinės vertės specialaus užkandžio poveikį organizmui per keturias savaites.
Komentuodami rezultatus tyrimo autoriai sakė: „Lipidų ir lipobaltymų koncentracijos dviejose grupėse nesiskyrė, tačiau džiovintus vaisius valgę žmonės turėjo daugiau cholesterolio. Lyginant su kontroline grupe, džiovinti vaisiai sąlygojo didesnę gliukozės medianą.
Taigi, trumpuoju laikotarpiu kasdienis didelės porcijos džiovintų slyvų, datulių ir razinų vartojimas be griežtesnės mitybos kontrolės nepagerino širdies sveikatos bei medžiagų apykaitos rizikos faktorių, lyginant su angliavandeniais pagrįstais užkandžiais, suaugusiems, kurie jau turėjo širdies sveikatos ir medžiagų apykaitos rizikos faktorių“.
Kaip sumažinti blogojo cholesterolio kiekį kraujyje?
Jungtinės Karalystės Nacionalinės sveikatos tarnybos tinklapyje rašoma: „Sveika mityba ir reguliarus sportas gali padėti sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje. Svarbu gyventi sveikai – rūpintis subalansuota, sveika mityba ir sportuoti, kad cholesterolio lygis kraujyje visų pirma nepakiltų“.
Su aukštu cholesteroliu glaudžiai susiję yra sotieji riebalai, tačiau nei visi riebalų tipai padidina lipidų kiekį kraujyje. Mono nesotieji bei poli nesotieji riebalai yra naudingi sveikatai, nes jie suteikia daugiau ATL – gerojo cholesterolio.
Kiti maisto produktai, kuriuos rekomenduojama įtraukti į valgiaraštį, yra augaliniai steroliai bei stenoliai, kurie neleidžia organizmui įsisavinti riebalinių medžiagų.