Identifikuotas naujas SARS-CoV-2 omikron atmainos potipis, vadinamas BA.2. Nors ekspertai dar nėra įsitikinę dėl galimų šio potipio pasekmių, aišku tai, kad jis plinta itin greitai.
Kokie yra pirmieji klastingojo BA.2 potipio simptomai?
Pasak naujausios Pasaulio sveikatos organizacijos ataskaitos, naujoji omikron atmainos versija, oficialiai vadinama BA.2, nuo ankstesnių viruso mutacijų skiriasi baltymo viršūnėlės ląstelių sandara.
Šis potipis pirmą kartą identifikuotas 2021-ųjų gruodį, o dabar jau juo užsikrėtusiųjų yra kiekviename pasaulio kampelyje. BA.2 netrukus imtas vadinti „klastingąja“ omikron versija, ekspertams gavus daugiau informacijos apie unikalias jo savybes.
Klastingojo omikron simptomai apibūdinami kaip beveik identiški pirminei omikron atmainai. Šie simptomai gali būti:
- Karščiavimas;
- Stiprus išsekimas;
- Kosulys;
- Gerklės skausmas;
- Galvos skausmas;
- Raumenų nuovargis;
- Padažnėjęs pulsas.
Tyrėjai šiuo metu aiškinasi, kaip atsekti COVID-19 mutacijas nuo pirmųjų užsikrėtimų 2020 metais, iki delta bei omikron atmainų bei naujausių „klastingojo omikron“ atvejų. Dabar mokslininkai jau patvirtino, kad naujasis potipis atsirado būtent iš užsikrėtimų omikron atmaina.
Pastebėta, kad naujųjų atmainų atvejais ryškesni yra viršutinių kvėpavimo takų simptomai, pavyzdžiui, gerklės skausmas ar pykinimas, lyginant su ankstesniais COVID-19 simptomais – dusuliu bei uoslės ir skonio dingimu.
Iš kur atsirado „klastingasis omikron“?
Mokslininkai naująjį omikron potipį pirmiausia atrado Indijoje bei Pietų Afrikoje 2021-ųjų gruodžio pabaigoje. Nuo to laiko BA.2 jau spėjo išplisti Jungtinėje Karalystėje, JAV bei Izraelyje. Naujausiais duomenimis, šis viruso potipis taip pat sparčiai plinta Danijoje – 2021-ųjų metų 52-ąją savaitę šalyje jis sudarė 20 procentų visų užsikrėtimų COVID-19, o antrąją 2022-ųjų savaitę – jau 45 procentus, rašo express.co.uk
„Anot Pasaulio sveikatos organizacijos, omikron atmaina turi tris pagrindinius potipius – tai BA.1, BA.2 ir BA.3“, – sako dr. Donaldas Vinhas, McGillo universiteto Kanadoje Medicinos departamento docentas. – „Iki šiol absoliuti dauguma omikron atvejų buvo BA.1. Tačiau tam tikrose pasaulio vietose atsirado BA.2, kuris plinta greičiau nei BA.1“.
Dr. Amesh Adalja, Johnso Hopkinso Sveikatos saugos centro vyresnioji mokslininkė sako: „Šis seserinis variantas, kuris vis dar yra omikron, yra labai įdomus, nes tam tikrose pasaulio vietose, regis, naikina omikron. Kalbama, kad jis gali būti užkrečiamesnis už pirminį omikron“.