Naujienų portalui tv3.lt Jurgita atviravo, kad seniai svajoja šį hobį paversti darbu, tačiau vis neleidžia situacija. Vis tik, ji džiaugiasi, kad žmonės renkasi jos kuriamas puokštes atminti mirusiuosius ir papuošti jų amžinojo poilsio vietą.
Gamindavo tik savo reikmėms
Moteris sako kapų puokštes gaminanti jau maždaug dešimtmetį, tačiau pradžia buvo nedrąsi, Jurgita nė nesvajojo, kad kažkada tuo užsiims.
„Iš pradžių po truputį tik sau darydavau floristinius darbus, bet, pamenu, pradėjau tuo domėtis nuo pat vaikystės. Ir aplinkiniai vis pradėjo sakyti: „Padaryk ir man“.
Aišku, pirmosios padarytos puokštės būdavo tikrai labai mėgėjiškos, bet aplinkiniai daugiau paskatindavo, kad padaryk ir parduok. Kartą pabandžiau prieš Vėlines, pasisekė, išbandžiau kitą kartą ir viskas – vis daugiau ir daugiau klientų“, – su šypsena pasakoja pašnekovė.
Tačiau floristika, kapų puokščių ir įvairių dekoracijų kūrimas yra tik J. Vaičiūnaitės hobis – dienomis ji dirba pardavėja parduotuvėje. Ji išduoda, kad tyliai pasvajoja, jog kada nors tai taptų pagrindine veikla, tačiau situacija vis nesusiklosto taip, kaip norėtųsi.
„Bet tai yra tikras atsipalaidavimas. Kartais, atrodo, esu ir nuvargusi, bet tai padeda atsipalaiduoti. Kartais mintis ateina dirbant, kažką bedarant, tada būtinai turiu padaryti, įgyvendinti“, – nusijuokia Jurgita.
Gėlės jos gyvenime atsirado nuo pat vaikystės ir nuolat buvo šalia – dar būdama maža mėgo jas auginti, o dabar šalia jos sodybos visada žydi margaspalviai žiedai.
„Nė nepamenu, kaip pradėjau domėtis, bet pradėjau kurti iš sausų gėlių, mano a. a. pusseserė buvo floristė, iš jos gavau pirmąją tikrą floristikos informaciją, atsišveičiau visas taisykles, ji pamokė mane. Labai gaila, kad anksti išėjo...“, – sakė ji.
Dar labiau tuo susidomėjo, kai susipažino su žymaus floristo Marijaus Gvildžio darbais. Šiandien ji džiaugiasi, kad teko jį pažinti asmeniškai, kelis kartus lankė pas jį kursus. Sulaukė ir komplimentų, kurie paskatino nenuleisti rankų ir tęsti veiklą.
Kūrybinė gyslelė, svarsto ji, matyt turi genuose, nes daugelis giminės narių linkę į menus, nesiskiria ir ji. O didžiausia kritikė ir padėjėja – jos mama, kuri pataria, kaip pasukti žiedelį, kad šis atrodytų gražiau, o ką verčiau keisti.
Klientų norai keičiasi
Jurgita skaičiuoja, kad šiemet bus jau dešimtosios Vėlinės, kai ji gamina kapų puokštes. Anksčiau kurdavo jas iš gyvų gėlių ir augalų, tačiau sako pastebinti tendenciją, kad vis dažniau žmonės nori dirbtinių puokščių.
„Dabar žmonės nori, kad viskas būtų negyva, nes arba akmenukus deda, arba plokštes, sako, pribyra spyglių ir jie to nenori, todėl renkasi dirbtines gėles, jos ilgiau stovi. Iš daugelio klientų girdžiu, kad visus metus išsilaiko kuo puikiausiai.
Žmonės jau nori ir grožio, ir kokybės, todėl turiu atsirinkusi vietas, kur pastoviai perkuosi priemones. Jau geriau euru, dviem žmogus daugiau sumokės, bet išeis laimingas, nes žinos, kad gėlė kokybiška“, – pasakojo kapų puokštes kurianti moteris.
Puokštės gaminamos įvairiausių formų, bet pačios mėgstamiausios – apvalios, pailgos ir lašo formos. Kai kurių dydis išties įspūdingas, Jurgitai kartą teko gaminti net 2 metrų ilgio puokštę, nes tokios reikėjo klientams.
Kalbėdama apie klientų poreikių pokyčius, ji priduria ir tai, kad baltos gėlės vis labiau išeina iš mados ir pamažu jas keičia pastelinės spalvos.
„Iš pradžių, kai pradėjau daryti, pagrinde buvo tik balta spalva, dabar žmonės mėgsta spalvotesnes, išskirtines. Labai ryškių, žinoma, ne, bet prigesintų atspalvių tikrai nori, juos renkasi. Žmonės mėgsta papuošti kapus.
Kaip kiti sako, madų vaikosi. Nepasakyčiau, kad tai madų vaikymasis, jie tiesiog myli mirusį žmogų ir nori kuo gražiau papuošti jo kapą“, – pastebi J. Vaičiūnaitė.
Paklausta, kiek laiko užtrunka pagaminti vieną puokštę, tikslaus atsakymo ji sako neturinti: „Paimi ir padarai, dedi žiedus į indą, klijuoji ir viskas. Prieš pradėdama daugmaž jau žinau, kokią darysiu, jau matau vaizdą, kaip darysiu ir tada jau dirbu. O užtrunka labai individualiai, nes kiekvienas darantis turi savo techniką. Minčių gali daug turėti, bet pagrindas yra technika.
Pati laiko neskaičiuoju, bet užtrunku, nes viską darau kruopščiai, kiekvieną žiedelį, lapelį priklijuoju, nes noriu, kad gerai laikytų. Aišku, jei didesnė, užtrunka ilgiau, jei mažesnė, galiu ir nepilną pusvalandį užtrukti.“
Kainų stengiasi neužkelti
O kiek atsieina tokios kapų puokštės? Šiemet, Jurgitos teigimu, kainas teko pakelti, nes pabrango ir medžiagos, iš kurių kuria.
„Stengiuosi kuo mažiau užsikelti kainas, nes suprantu ir žmones. Kaip sakoma, visų pinigų neuždirbsi, tad ir kainos yra įvairios. Šiemet jos pakilę, bus maždaug nuo 15 eurų puokštė.
Bet būna žmonės ir 60 eurų sumoka arba perka komplektėlius, pavyzdžiui, didesnę puokštę ant kapo, dvi mažesnes prie paminklo, tai yra 100 eurų kainuoja, priklausomai nuo to, kokio dydžio puokštės“, – vardijo pašnekovė.
Artėjant Vėlinėms, užsakymų kaip mat padaugėja, pavyzdžiui, pastovūs klientai užsisako mėnesį ar pusantro mėnesio prieš Lapkričio 1-ąją, nes nori būti užtikrinti, kad galės papuošti savo artimųjų kapus būtent Jurgitos kurtomis puokštėmis.
O jos darbai keliauja po visą Lietuvą – daugiausiai klientų atvyksta iš Alytaus, taip pat Prienų, Lazdijų, Simno, yra ir keletas iš Druskininkų. Šiuos žmones J. Vaičiūnaitė sako taip gerai pažįstanti, kad kiekvienąkart jau žino, ko jie norės.