• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Velykos – tai metas, kai susitinka šeimos ir artimieji, norėdami švęsti pavasario atgimimą, dalytis džiaugsmu ir praleisti laiką kartu. Tačiau prie šventinio stalo, kuriame susijungia įvairūs požiūriai ir nuomonės, lengvai gali kilti nesusipratimų, jei neatsargiai pasirinktos temos. Pokalbiai apie jautrias ar ginčytinas temas gali greitai virsti įtampa ir pykčiais, kai tik atsiranda nesutarimų.

Velykos – tai metas, kai susitinka šeimos ir artimieji, norėdami švęsti pavasario atgimimą, dalytis džiaugsmu ir praleisti laiką kartu. Tačiau prie šventinio stalo, kuriame susijungia įvairūs požiūriai ir nuomonės, lengvai gali kilti nesusipratimų, jei neatsargiai pasirinktos temos. Pokalbiai apie jautrias ar ginčytinas temas gali greitai virsti įtampa ir pykčiais, kai tik atsiranda nesutarimų.

REKLAMA

Naujienų portalui tv3.lt etiketo lektorė ir „Instagram“ paskyros „raffine etiketas“ įkūrėja Emilija Ždanovič-Pečkienė pataria, kaip pasiruošti šventėms ir prie šventinio stalo išlaikyti pagrindinius etiketo principus, kad šventė išliktų harmoninga ir maloni.

Kokių temų derėtų vengti prie šventinio stalo?

Etiketo lektorė E. Ždanovič-Pečkienė pasakoja, kad švenčių laikotarpis yra ypatingas metas bei proga ramiai ir jaukiai praleisti laiką su šeima ir artimaisiais, o etiketo taisyklių laikymasis tampa šventinės atmosferos pagrindu.

Pasak jos, šiltos ir jaukios aplinkos neįmanoma sukurti be mandagaus bendravimo, dėmesio detalėms ir pagarbaus elgesio, ypač, kai susitinka skirtingų kartų bei skirtingų pažiūrų atstovai.

„Elgesys prie šventinio stalo yra vienas svarbiausių šventinės atmosferos elementų, nes jis gali sukurti jaukumą ir harmoniją arba, priešingai, tapti įtampos ir nesusipratimų lauku“, – pažymi ji.

Anot pašnekovės, yra tam tikrų pokalbių temų, kurios gali sukelti konfliktus prie šventinio stalo, todėl jų geriau vengti.

„Visų pirma, reikėtų vengti temų, kurios, žvelgiant iš etiketo perspektyvos, yra priskiriamos prie klasikinių „tabu“ temų, tokių kaip ligos, nelaimingi atsitikimai, politika ar religija.

REKLAMA
REKLAMA

Be to, apkalbos – nors ir atrodo nekaltos ar net įtraukiančios – taip pat gali greitai sukurti neigiamą atmosferą ar net peraugti į konfliktą, jei kalbama apie artimus arba pažįstamus žmones“, – pažymi etiketo lektorė.

Išnykusi tam tikra riba

Ji pabrėžia, kad dažnai stebimės, kai mums užduoda pernelyg asmeninius ar intymius klausimus, tačiau priduria, kad gyvename laikais, kai riba tarp to, ką gali žinoti tik patys artimiausi, ir to, kas gali būti viešinama socialinėje erdvėje, yra beveik išnykusi.

REKLAMA

„Turint omenyje, kad privataus gyvenimo ekshibicionavimas socialinėje erdvėje tapo norma, nėra ko stebėtis, kodėl prie stalo neretai pasigirsta klausimų apie (ne)planuojamus vaikus, plastines operacijas, skyrybų priežastis ar gaunamas pajamas.

Tačiau ne viskas, kas viešinama socialiniuose tinkluose, turėtų tapti pokalbio objektu prie stalo. Tiek domėjimasis, tiek dalinimasis asmeninėmis temomis privalo turėti ribas“, – aiškina pašnekovė.

E. Ždanovič-Pečkienės teigimu, ginčus taip pat neretai išprovokuoja bandymas primesti savo nuomonę ar įsitikinimus, ypač, kai niekas to neprašo.

REKLAMA
REKLAMA

„Kai diskusijoje susiduria priešingos pažiūros, tikras bendravimo menas slypi gebėjime įsiklausyti ir vardan teigiamos atmosferos patylėti, užuot siekus įrodyti savo teisumą. Kaip sakoma, tyla kartais yra išmintingesnė už žodžius“, – sako ji.

Kaip išvengti nemalonių temų prie šventinio stalo?

Anot pašnekovės, etiketas yra apie pagarbą ir mandagumą, kas visai nereiškia, kad etiketo taisyklių laikymasis leidžia kitiems peržengti mūsų asmenines ribas.

„Normalu yra atsisakyti kalbėti pernelyg asmeninėmis ar jautriomis temomis. Pasakymas „šiuo metu nenorėčiau diskutuoti šia tema“ yra priimtinas būdas išreikšti savo poziciją ir jis nėra laikomas netaktu. Asmuo, gavęs netaktišką klausimą, neprivalo į jį atsakyti ar aiškinti priežasčių, dėl kurių nenori tęsti diskusijos“, – pažymi E. Ždanovič-Pečkienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jos, įtemptų situacijų pasitaiko net ir geriausiai suplanuotuose svečių priėmimuose. Nors svečių priėmimas yra malonus dalykas, kartais diskusija, pavyzdžiui, apie politiką ar kitas jautrias temas, gali peraugti į konfliktą.

„Tokiais atvejais šeimininko vaidmuo itin svarbus. Jo užduotis yra taktiškai pakeisti temą, nukreipti svečių dėmesį ar kitaip sušvelninti įtampą. Šeimininko pareiga yra užtikrinti komfortą visiems svečiams“, – pažymi etiketo lektorė.

Ji taip pat pabrėžia, kad pagrindinė etiketo taisyklė yra nekritikuoti ir neduoti pastabų. Net jei situacija yra nepatogi, turėtume siekti išsaugoti draugišką ir malonią atmosferą.

„Pavyzdžiui, jei svečias netyčia išpylė gėrimą ant sniego baltumo staltiesės, nereikėtų komentuoti incidento. Pakanka ramiai uždengti dėmę servetėle ir elgtis taip, lyg nieko nebūtų nutikę. Šventinė nuotaika yra svarbesnė už mus supančius daiktus“, – užbaigė pokalbį pašnekovė.

REKLAMA
Ir kokių tik patarėjų nepriviso. Taip ir norisi pasiųsti kuo toliau.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų