Užspringimo priežasčių gali būti įvairių. Pasak gydytojo, suaugusieji dažnai užspringsta, kai valgydami skuba ir tinkamai nesukramto maisto ar valgio metu juokiasi ir kalba. Vaikų užspringimo priežastimi dažniausiai tampa smulkios žaidimų, o ypač konstruktorių, detalės.
Nors, pasak L. Darginavičiaus, tokia nelaimė gali ištikti bet ką, pastebima, kad dažniau užspringsta žmonės, kurie yra patyrę insultą, turi rijimo sutrikimą ar serga neurologinėmis ligomis.
Svarbu atpažinti užspringimo tipą
L. Darginavičiaus teigimu, pirmiausiai, pastebėjus, kad kitas žmogus užspringo, svarbu atpažinti, kokio tai tipo užspringimas – dalinis ar pilnas. Tik tokiu būdu galėsime žmogui suteikti tinkamą pagalbą.
„Dalinio užspringimo atveju, svetimkūnis neužkemša kvėpavimo takų, bet įstringa gerklėje. Tuomet oras dar dalinai praeina į plaučius ir iš jų. Tokiu atveju žmogus dažniausiai ima kosėti, pasireiškia būdingas švokščiantis, triukšmingas kvėpavimas.
Kada įvyksta pilnas užspringimas, yra pilnai užblokuojami kvėpavimo takai. Tai reiškia, kad oras visiškai negali praeiti į plaučius ir iš jų, ir žmogus nustoja kvėpuoti.
Žmogus be deguonies gali išbūti daugiausiai minutę ar dvi, kaip ir po vandeniu. Po ilgesnio laiko jis neteks sąmonės, širdis gali sustoti ir žmogus mirs“, – komentuoja specialistas.
Gydytojas atkreipia dėmesį, kad pilno užspringimo metu žmogus nebegali kalbėti ir kvėpuoti. Todėl jis būtinai turi įspėti kitus, kad jam reikalinga pagalba, uždėdamas abi rankas ant gerklės – tai yra tarptautinis užspringimo ženklas.
Pastebėjus užspringusį žmogų svarbu veikti žaibiškai. L. Darginavičiaus teigimu, pirmiausiai reikia iškviesti greitosios pagalbos automobilį, kad tuo metu, kol jūs bandysite žmogui suteikti pagalbą, medikai spėtų atvažiuoti į nelaimės vietą.
Jokiu būdu nedarykite šių veiksmų
Pasak skubios pagalbos skyriaus vadovo, jeigu žmogus užspringo dalinai, jokiu būdu negalima daužyti jam per nugarą. Tokiu atveju reikėtų stengtis skatinti žmogų atsikosėti.
Pilno užspringimo atveju L. Darginavičius pataria atlikti tokį pirmosios pagalbos veiksmą: uždėkite kairę ranką ant žmogaus krūtinės, šiek tiek palenkite jį į priekį ir su dešinės rankos kietąja dalimi penkis kartus smūgiuokite į tarpumentę.
Jeigu tai nepadeda, L. Darginavičiaus teigimu, reikėtų atlikti vadinamąjį Heimlicho metodą: „Apglėbkite žmogų iš nugaros, suraskite tarpą žemiau šonkaulių ir aukščiau bambos ir besdami tą vietą atlikite stūmius į pilvą. Kartokite šį veiksmą tol, kol žmogus atsprings.“
Anot gydytojo, padėti užspringusiam žmogui galima tik minėtais metodais. Apėmus panikai, jokiu būdu negalima imtis drastiškų veiksmų, kurie gali tik dar labiau pakenkti ir sužaloti.
„Jeigu šalia užspringusiojo esantis žmogus bandys su pirštu iškrapštyti svetimkūnį, tada galima prisidaryti problemų. Taip elgiantis yra galimybė mažesnius objektus į kvėpavimo takus įstumti dar giliau“, – įspėja pašnekovas.
Gydytojas atkreipia dėmesį, kad jeigu užspringimo atveju žmogus yra vienas, jis turėtų pasistengti surinkti greitosios medicinos pagalbos numerį ir išsikviesti medikus.
Tačiau jokiu būdu nereikėtų nebandyti svetimkūnio pašalinti pačiam nepatikrintais būdais: „Esu girdėjęs visokių atvejų, kai žmonės bandė patys atspringti krisdami ant stalo kampo ar kėdės. Tačiau tai nėra įrodyta ir tai yra žaidimas su mirtimi.“
Paklaustas, kaip reikėtų padėti užspringusiam vaikui, gydytojas teigia, kad Heimlicho metodo tokiu atveju atlikti nepavyks. Tačiau galima atlikt metodą, suduodant penkis smūgius į tarpumentę.
Tik to reikėtų nedaryti taip stipriai kaip suaugusiam žmogui. L. Darginavičius atkreipia dėmesį į klaidingą požiūrį, kad užspringusį vaiką reikia kratyti galva žemyn.
„Jokiu būdu negalima kratyti vaiko galva žemyn, nes galite jį sužeisti. Kaip suaugusio žmogaus nekratome už kojų, taip ir vaiko“, – sako jis.
Tragiškos užspringimo pasekmės
Anot gydytojo, suteikiant pagalbą, didelės reikšmės turi tai, koks svetimkūnis sukėlė užspringimą. Jeigu žmogus užspringo didesniu maisto gabalėliu, suteikti pagalbą gali būti lengviau.
„Su kietu ar dideliu daiktu bus lengviau tvarkytis nei su smulkiu. Žinau tokį atvejį, kai vaikas užspringo plėvelės pavidalo daiktu. Tai tokį svetimkūnį iškosėti ar ištraukti ligoninėje yra sunkiau, nes jis sudrėkęs, geriau limpa.
Nors, atrodytų, jis iš savęs yra mažas ir nereikšmingas, svetimkūnio dydis ir konsistencija turi įtakos tam, kaip seksis padėti žmogui“, – pasakoja L. Darginavičius.
Gydytojo teigimu, būtina žinoti, kaip padėti šalia esančiam užspringusiam žmogui, nes nelaimės atveju svarbi kiekviena minutė. Jeigu pagalba nebus suteikta laiku ir įvyks pilnas užspringimas, pasekmės gali būti tragiškos.
Jeigu mes tą žmogų ir atgaivinsim, praėjus 5 minutėms, prasideda negrįžtami pakitimai. Tai reiškia, kad net ir atsigavęs žmogus gali likti su neurologiniais pažeidimais, sutrikusiomis pažintinėmis funkcijomis ar kitais liekamaisiais reiškiniais. Jeigu pagalba bus suteikta pavėluotai, žmogus gali mirti, – komentuoja specialistas.