• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Anksčiau energiniai gėrimai buvo laikomi gaiviaisiais gėrimais, kuriuos kiekvienoje maisto prekių parduotuvėje ar degalinėje galėjo įsigyti net ir nepilnamečiai moksleiviai. Nuo 2014 metų, šio stipraus poveikį turinčio gėrimo Lietuvoje įsigyti gali tik asmenys nuo 18 metų. Kuo energiniai gėrimai yra pavojingi žmogaus organizmui, tv3.lt naujienų portalui papasakojo Vilniaus miesto klinikinės ligoninės vaikų ligų gydytoja, vaikų kardiologė Gerda Jančienė.

Anksčiau energiniai gėrimai buvo laikomi gaiviaisiais gėrimais, kuriuos kiekvienoje maisto prekių parduotuvėje ar degalinėje galėjo įsigyti net ir nepilnamečiai moksleiviai. Nuo 2014 metų, šio stipraus poveikį turinčio gėrimo Lietuvoje įsigyti gali tik asmenys nuo 18 metų. Kuo energiniai gėrimai yra pavojingi žmogaus organizmui, tv3.lt naujienų portalui papasakojo Vilniaus miesto klinikinės ligoninės vaikų ligų gydytoja, vaikų kardiologė Gerda Jančienė.

REKLAMA

Energinio gėrimo terminas Lietuvoje yra apibrėžtas ir Lietuvos Respublikos maisto įstatyme. Skelbiama, kad tai yra nealkoholinis gėrimas, kuriame yra daugiau kaip 150 mg/l kofeino, nesvarbu, iš kokio šaltinio, arba kuriame yra daugiau kaip 150 mg/l kofeino ir vienos ar kelių kitų centrinę nervų sistemą stimuliuojančių medžiagų.

Šios, įvardijamos energiniuose gėrimuose medžiagos yra – gliukurono laktonas, inozitolis (vitaminas B8), guaraninas, ginsenozidai, ginkmedžių ekstraktas, taurinas ir panašiai. Taip pat įstatyme priduriama, kad šiuose gėrimuose gali būti ir angliavandenių, vitaminų, mineralinių medžiagų, amino rūgščių, maisto priedų, vaisių sulčių ar augalų ekstraktų.

REKLAMA
REKLAMA

„Kiek teko matyti, didžioji dalis energinių gėrimų yra parduodama skardinėse po 100 mililitrų, tad didžiojoje dalyje jų – kofeino kiekis yra žymiai didesnis nei 15 mg/100 ml. Kofeinas būtent ir yra ta veiklioji medžiaga, kuri duoda ne tik pageidaujamą, bet ir neigiamus efektus.

REKLAMA

Kaip ir apibrėžime, šalia šios veikliosios medžiagos neretai būna ir kelios kitos centrinę nervų sistemą stimuliuojančios medžiagos, daug B grupės vitaminų“, – teigia Vilniaus miesto klinikinės ligoninės vaikų ligų gydytoja, vaikų kardiologė Gerda Jančienė.

Gydytoja taip pat priduria, kad apie pagrindinę energinių gėrimų veikliąją medžiagą – kofeiną yra pakankamai daug duomenų, kad būtų galima tinkamai įvertinti jo duodama efektą ir žalą, tačiau kitų sudėtyje esančių stimuliuojančių medžiagų toksiškumas yra per mažai ištyrinėtas:

REKLAMA
REKLAMA

„Žinome tik tai, kad jos stimuliuoja, o kas vyksta tiksliau – nėra daug informacijos.“

Vilniaus miesto klinikinės ligoninės vaikų ligų gydytoja, vaikų kardiologė Gerda Jančienė išskiria kelis aspektus, kuriais galima nusakyti energinių gėrimų poveikį ir pavojus.

Ūmus apsinuodijimas energiniu gėrimu

Suprasti, kad asmuo padaugino šio energijos suteikiančio gėrimo galima iš kelių simptomų – pradeda dažniau plakti širdis, žmogus jaučia neritmišką, stiprų širdies plakimą, atsiranda baimės jausmas, skausmas ir diskomfortas krūtinėje:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šalia šių požymių taip pat didėja kraujo spaudimas, padažnėja širdies susitraukimų dažnis. Tokiais atvejais mūsų širdies raumenyje padidėja deguonies sunaudojimas, gali trikti elektriniai širdies procesai, blogiausiu atveju, jeigu suvartotas labai didelis energinio gėrimo kiekis – gali būti išprovokuotas net miokardo infarktas.“

Vaikų gydytoja, kardiologė G. Jančienė tikina, kad aprašomi ir insulto atvejai, kurie yra susiję būtent su padidėjusiu kraujospūdžiu. Ypač, jeigu žmogaus smegenyse yra ,,silpnesnių’’ vietų. „Tada smegenyse trūksta kraujagyslė ir žmogų ištinka insultas“, – priduria pašnekovė.

REKLAMA

Ūmiai apsinuodijus energinio gėrimo sutrinka ir centrinės nervų sistemos veikla, atsiranda tokie požymiai kaip galvos skausmas, svaigimas, pykinimas, vėmimas, traukuliai, trinka sąmonė, ar net gali ištikti mirtis.

Apgaulingas trokštamas energinių gėrimų poveikis

„Kalbant apie ilgalaikio vartojimo poveikį, išskirčiau du aspektus: žalingą-neigiamą ir tiesioginį – pageidaujamą poveikį, dėl kurio žmonės ir perka energinį gėrimą.

REKLAMA

Tiesioginis, pageidaujamas poveikis yra susijęs su tuo, kad energinių gėrimų pagrindinės veikliosios medžiagos stimuliuoja ir aktyvina centrinę nervų sistemą, o tai suteikia energijos, gerina dėmesio sutelkimą, koncentraciją, gerina atmintį, didina ištvermę, dėl ko neretai susigundo sportininkai.

Energiniai gėrimai taip pat mažina ir miego poreikį, kas yra aktualu paauglių, studentų tarpe“, – aiškina vaikų gydytoja, kardiologė Gerda Jančienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visgi, nepaisant visų teigiamų energinio gėrimo savybių, gydytoja įspėja, kad yra labai svarbu suprasti ir neapsigauti. Energiniai gėrimai stimuliuoja ir aktyvina organizme procesus, kuriems išnaudojami turimi organizmo resursai, dėl ko vėliau, nustojus veikti gėrimui, atsiranda nemalonūs pojūčiai.

Pavyzdžiui, praėjus energinio gėrimo poveikiui atsiranda išsekimas ir slopinimas, dėl kurio žmogus vėl ima jausti poreikį ir norą vartoti gėrimą, nors tuomet organizmui būtinai reikia laiko atsistatyti.

REKLAMA

„Atsiranda nesąmoningas noras vėl vartoti gėrimą, o, kai žmogus ir vėl geria energinį, vieną po kito, jis alina savo organizmą ir tokiu būdu pradeda formuotis priklausomybė pagrindinei gėrimo medžiagai kofeinui bei kitoms sudėtyje esančioms stimuliuojančioms medžiagoms.“

Tad, jei asmuo, išgėręs energinį gėrimą gauna teigiamą poveikį, kaip sako gydytoja, tegul jis juo pasidžiaugia, tačiau vėliau būtinai leidžia pailsėti savo organizmui.

REKLAMA

Atokesnis, neigiamas energinių gėrimų poveikis

Šiek tiek kitoks neigiamas poveikis organizmui padaromas energinį gėrimą vartojant ilgai ir juo piktnaudžiaujant. Vilniaus miesto klinikinės ligoninės vaikų ligų gydytoja, vaikų kardiologė Gerda Jančienė pateikia kelis galimus neigiamo poveikio pavyzdžius, kurie apima įvairiausias organizmo sistemas: centrinę nervų sistemą, širdies ir kraujagyslių veiklą, alergijas bei net poveikį dantims:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pirmiausiai yra pažeidžiama ir pakenkiama centrinė nervų sistema, kadangi ji didina kitų procesų, kurie tiesiogiai veikia smegenyse, aktyvumą. Tokiais atvejais žmogui kyla susijaudinimas, atsiranda nervingumas, nerimas.

Paaugliams, kurių psichinė būsena yra ypatingai labili, gali kilti polinkis agresijai, bei smurtui. Neretai paūmėja jau turimos psichinės ligos. Su centrinės nervų sistemos neigiamu poveikiu taip pat siejami miego sutrikimai, kuomet ilgą laiką vartojant energinius gėrimus yra išprovokuojama nemiga.“

REKLAMA

Širdies ir kraujagyslių ligos. Vaikų gydytoja, kardiologė dar kartą primena, kad ilgą laiką vartojant energinius gėrimus išsivysto ir širdies bei kraujagyslių ligų sutrikimai. Pasak jos, didėja kraujo spaudimas, yra pernelyg apkraunama širdies veikla, didėja širdies susitraukimų dažnis, o dėl to žmogus jaučiasi blogai.

„Stiprus širdies plakimas, kuris būna dažnas ir nereguliarus, ženkliai pablogina žmogaus savijautą. Jau žinoma, kad energiniai gėrimai sukelia ir širdies permušimus. Buvo atlikta klinikinė studija, kurios metu tirta, kaip energinis gėrimas veikia širdies ritmą ir elektrinį laidumą.

REKLAMA

Tyrime dalyvavo sveiki asmenys, vaikai bei paaugliai, kurie gavo energinį gėrimą arba ,,placebą’’. Paaiškėjo, kad tie, kurie, visgi, vartojo energinį gėrimą – pastebėtas ženkliai didesnis širdies permušimų, supraventrikulinių ekstrasistolių, skaičius.

Elektrinio laidumo širdyje pakitimų neužfiksuota. Tačiau tokie širdies ritmo sutrikimai, nors ir nėra sunkūs, tiesiogiai demonstruoja neigiamą poveikį širdžiai“, – teigia G. Jančienė.

REKLAMA
REKLAMA

Medžiagų apykaitos pokyčiai. Energiniuose gėrimuose ne tik gausu kofeino, tačiau ir cukraus. Ilgą laiką vartojant šiuos gėrimus, anot gydytojos, gali išsivystyti cukrinis diabetas arba pablogėti būklė, jeigu asmuo jau turi šią ligą.

„Cukrus taip pat padidina ir nutukimo riziką, ypač jeigu energinius gėrimus vartosime nuolatos ir reguliariai“, – priduria vaikų gydytoja, kardiologė.

Dantys. Esančios energiniuose gėrimuose rūgštys daro tiesioginį poveikį žmogaus dantims.  „Tai skatina emalio pažeidimą ir karieso atsiradimą“, – paaiškina G. Jančienė.

Virškinimo sistema. Pasak gydytojos, kadangi energinių gėrimų pagrindinis tikslas ir poveikis yra stimuliavimas – tai taip pat skatina intensyvesnį skrandžio rūgščių išsiskyrimą.

„Tai natūraliai sukelia rėmenį, pablogina gastroezofaginio refliukso ligą, opaligę. Ypatingai tie, kas turi šias problemas, jiems situacija gali tik dar labiau pablogėti, dėl šio virškinimo sistemos pakenkimo, atsiras deginimo jausmas krūtinėje.“

Dehidratacija. Kofeinas veikia kaip diuretikas, o tai reiškia, kad ši medžiaga skatina skysčių išvarymą iš organizmo. Ne veltui kiekvieną kartą geriant espresso kavos puodelį, šalia yra pasiūloma stiklinė vandens.

„Būtent dėl šlapimą varančio poveikio, energiniai gėrimai ypač pavojingi sportininkams, kurie renkasi prieš aktyvią veiklą gerti šį gėrimą. Reikia nepamiršti, kad sportuojant organizmas ir taip su prakaitu netenka daug skysčių ir elektrolitų, o vartojant energinius gėrimus viskas taps tik dar prasčiau.

REKLAMA

Dėl kofeino iš organizmo intensyviau pasišalins ir kalcis bei geležis“, – įspėja Vilniaus miesto klinikinės ligoninės vaikų ligų gydytoja, vaikų kardiologė Gerda Jančienė.

Alergijos. „Vartodami energinius gėrimus gauname dideles dozes B grupės vitaminų. Šie vitaminai pasižymi tuo, kad neretai sukelia alergines reakcijas“, – aiškina pašnekovė.

Gydytoja akcentuoja, kad anksčiau alergijos nebuvo tokios populiarios kaip šiais laikais: „Tai gali būti viena iš priežasčių, kodėl daugėja alergijų mūsų visuomenėje. Sunkiais atvejais energiniuose gėrimuose esančios didelės B grupės vitaminų dozės gali išprovokuoti ir kepenų pažeidimus.“

Priklausomybių rizika. Ilgalaikis gėrimų vartojimas, kuris gali sukelti priklausomybę – ydingas reikalas. Tikriausiai apie tai, kad energiniai gėrimai gali sukelti priklausomybę ne tik jų pačių vartojimui, tačiau ir kitoms medžiagoms, net nesate pagalvoję:

„Vartojant energinius gėrimus kartu su kitomis psichoaktyviosiomis medžiagomis: alkoholiu, tabaku, nelegaliais narkotikais, kanapėmis ar marihuana, yra nustatyta, kad gali didėti polinkis išsivystyti kitoms priklausomybėms, pavyzdžiui, vartoti psichotropines medžiagas.“

Ypatingai pavojingas yra alkoholio vartojimas kartu su energiniais gėrimais, kadangi gali sutrikti realios savo būsenos vertinimo suvokimas. Asmuo gali neteisingai įvertinti savo girtumo lygį ir dėl to vairuoti išgėręs.

REKLAMA

„Didesnis alkoholio kiekis slopina, o energiniai gėrimai – aktyvina žmogaus centrinę nervų sistemą. Kartu vartojant šiuos gėrimus gali būti užmaskuotas alkoholio poveikis, todėl žmogus nejus, kad yra apsvaigęs ir nesugebės to įvertinti. Tada sės už vairo ir sukels baisias pasekmės ne tik sau, bet ir kitiems“, – įspėja vaikų ligų gydytoja, kardiologė.

Energinių gėrimų vartojimas labiausiai pavojingas yra jautriausiai visuomenės grupei – vaikams ir paaugliams. Jiems šių gėrimų poveikis yra daug didesnis ir stipresnis, todėl ir gaunama žala neretai yra daug rimtesnė:

„Dėl jautresnės emocinės sistemos paaugliai gauna didesnę žalą. Šiame amžiaus tarpsnyje vartoti tokius gėrimus yra nerekomenduojama, nes tiksliai iki galo nėra žinoma, kokios pasekmės bus ateityje.

Pavyzdžiui, jeigu asmuo pradeda vartoti energinius gėrimus vaikystėje, yra nustatyta, kad toks jų vartojimas jauname amžiuje gali ilgainiui išprovokuoti priklausomybių atsiradimą vyresniame amžiuje.

Vėliau nesuprantama, iš kur atsiranda toks polinkis, tačiau visa tai gali būti susiję. Todėl, yra labai svarbu užtikrinti prevenciją, ypač šeimoje, kad tėvai ar artimieji nevartotų tokių gėrimų ir vaikai nematytų neigiamo pavyzdžio.“

„Sveiki“ energiniai gėrimai

Vaikų ligų gydytoja, vaikų kardiologė G. Jančienė pasakoja, kad naujiena buvo išgirsti iš savo paauglių pacientų tai, kad šiais laikais egzistuoja, kaip ji pati sako, amžiumi jaunesni energiniai gėrimai, kuriuos gamintojai įvardina kaip sveikus.

REKLAMA

„Nesu tikra, kiek juos iš tiesų galima vadinti sveikais. Nuo įprastų energinių gėrimų jie skiriasi tuo, kad jie yra be kofeino arba juose yra daug mažesnis jo kiekis. Taip pat turi kur kas mažiau cukraus arba jo sudėtyje visai nėra. Tuomet gamintojai, pageidaujamą efektą išgauna su kitomis centrinę nervų sistemą stimuliuojančiomis medžiagomis“, – dalinasi savo įžvalga gydytoja.

Neretai į tokių gėrimų sudėtį įeina įvairūs vitaminai, mikroelementai ir stimuliuojančios medžiagos:

„Įeina ir tos pačios amino rūgštys, gliukurono laktonas, nemaži vitamino C kiekiai. Taip pat pastebimas ir išskirtinis dalykas, kad jų sudėtyje yra ne po vieną, o po kelis vaistinius augalus ar jų sėklų ekstraktus, kurie auga ne Lietuvoje, o jų kilmė yra iš Afrikos, Pietų Amerikos.“

Tokie vaistiniai ekstraktai, pasak pašnekovės, yra aksominių pupų arba taškuonės ekstraktas. Jie yra naudojami būtent tose šalyse, turi tokį pat stimuliuojantį poveikį, dėl kurio gerinamas susikaupimas, koncentracija.

„Per šias medžiagas, tikriausiai, gamintojas ir išgauna pageidaujamą energinio gėrimo efektą“, – priduria  G. Jančienė.

Vartojant energinius gėrimus labiausiai nerimą kelią ne vitaminai ar amino rūgštys, tačiau kofeino ir kitų centrinę nervų sistemą stimuliuojančių medžiagų kiekis, kurių perdozavus gaunamas ryškus neigiamas poveikis visam organizmui.

REKLAMA

Alternatyva energiniams gėrimams

Visgi, kaip ir kiekvienam kitam produktui, galima rasti geresnių alternatyvų. Tačiau, gydytoja Gerda Jančienė šypsosi, kad vartoti energinius gėrimus galima. Tik tai reiktų daryti saikingai ir nekenkiant savo organizmui:

„Visuomet vietoje jų galime rinktis tiesiog kavą, kurioje taip pat yra kofeino. Tuomet negausime papildomų medžiagų, kurios yra energinių gėrimų sudėtyje ir nėra reikalingos mūsų organizmui.“

Pasak jos, tam, kad žmonės būtų žvalesni, vietoje energinių gėrimų vertėtų rinktis aktyvią fizinę veiklą, užsiimti patinkančiu sportu, bent kartą dienoje intensyviau pajudėti. Taip pat labai svarbus yra kokybiškas poilsis.

„Jeigu gerai ir pakankamai išsimiegosime, organizmas bus pailsėjęs, o mes jausimės budrūs ir fiziškai aktyvūs. Prie viso to, būtina yra ir gera mityba, kad gautume visų reikalingų medžiagų ir organizmas nenusilptų. Svarbu yra pasirinkti sveikus užkandžius, pavyzdžiui, geriau rinktis sezoninius vaisius, kurie sultingi ir gausūs vitaminų“, – rekomenduoja pašnekovė.

Išskirtinai gydytoja rekomenduoja nepamiršti vandens. Kiekvienas jo turime išgerti pakankamą kiekį per parą, nes nei vienas gėrimas nepakeis jo: „Vanduo sudaro didžiąją kiekvienos organizmo ląstelės dalį. Todėl jis yra būtinas, kad užtikrintų, jog visi procesai veiktų gerai ir viskas organizme funkcionuotų tinkamai.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų