• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Liūdna vėžio realybė yra ta, kad bet kas gali juo susirgti. Tai nereiškia, kad rizikos negalima išvengti. Su padidėjusia vėžio rizika siejami įvairūs gyvenimo būdo veiksniai. Alkoholiniai gėrimai sukelia tam tikrų problemų.

Liūdna vėžio realybė yra ta, kad bet kas gali juo susirgti. Tai nereiškia, kad rizikos negalima išvengti. Su padidėjusia vėžio rizika siejami įvairūs gyvenimo būdo veiksniai. Alkoholiniai gėrimai sukelia tam tikrų problemų.

REKLAMA

Jungtinės Karalystės atlikto tyrimo duomenimis, išgerti vyno butelį per savaitę gali būti panašu į 5-10 cigarečių surūkymą per savaitę, atsižvelgiant į vėžio riziką.

Moksliniai tyrimai, paskelbti žurnale „BMC Public Health“, turėtų tapti pagrindiniu raginimu visuomenei vartoti alkoholį saikingai, rašo express.co.uk.

„Mes apskaičiavome, kiek cigarečių prilygsta alkoholiui, ir tai yra naudinga priemonė pranešti apie galimą vėžio riziką, nes mes išnaudojame sėkmingus istorinius įrašus apie rūkymą“, – tuometiniame pareiškime sakė tuometinė pagrindinė tyrimo autorė daktarė Theresa Hydes iš gastroenterologijos ir hepatologijos departamento universitetinėje ligoninėje Sauthamptone, priklausančiai „NHS Foundation Trust“.

„Tikimės, kad naudodami cigaretes kaip palyginimo priemonę galėtume veiksmingiau skleisti šią žinią, kad žmonės galėtų tinkamai pasirinkti savo gyvenimo būdą.“

REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto tyrinėtojai pabrėžė, jog tyrime nesakoma, kad saikingas alkoholio vartojimas yra tas pats, kas rūkymas. Tyrime buvo nagrinėjama tik vėžio rizika, o ne kitų ligų, pvz., širdies ligų, rizika.

REKLAMA

Be to, tyrime buvo nagrinėjama gyvenimo vėžio rizika bendrai populiacijai, kuri, pasak autorių, gali skirtis nuo asmeninės vėžio rizikos, susijusios su rūkymu ar alkoholiu, rašo express.co.uk.

Kaip mokslininkai padarė tokią išvadą?

Jie siekė atsakyti į klausimą: kiek cigarečių yra vyno butelyje vėžio rizikos atžvilgiu? Viename butelyje yra apie 80 gramų (2,5 uncijos) gryno alkoholio.

Jie apskaičiavo, kad nerūkančiųjų vieno butelio vyno per savaitę vartojimas yra susijęs su 1,0 proc. padidėjusia vyrų ir 1,4 procento didesne rizika moterims per gyvenimą susirgti vėžiu.

REKLAMA
REKLAMA

Kitaip tariant, tyrinėtojai teigia, kad jei 1000 vyrų ir 1000 moterų per savaitę išgertų po vieną butelį vyno, maždaug 10 vyrų ir 14 moterų kada nors gyvenime susirgtų vėžiu.

Didesnė rizika moterims daugiausia kyla dėl ryšio tarp alkoholio vartojimo ir krūtų vėžio

Ši rizika buvo panaši į penkių cigarečių surūkymą per savaitę vyrams ir 10 cigarečių moterims. Išvados stulbina, bet ne visai stebina: jei gersite alkoholį, dažniau susirgsite vėžiu nei tuo atveju, jei negersite.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bet alkoholio vartojimas nereiškia, kad tikrai susirgsite vėžiu. Tiksli rizika priklausys nuo daugybės veiksnių, įskaitant dalykus, kurių negalite pakeisti, pvz., amžiaus ir genetikos.

Vis dėlto „net nedidelis alkoholio kiekis gali padidinti jūsų riziką, todėl kuo mažiau gersite, tuo mažesnė bus ir rizika“, – perspėja „The Cancer Research UK“.

Pasak labdaros organizacijos, yra trys pagrindiniai būdai, kaip alkoholis gali sukelti vėžį:

Ląstelių pažeidimas. Kai geriame alkoholį, mūsų kūnas jį paverčia į chemikalą, vadinamą acetaldehidu. Jis gali pažeisti jūsų ląsteles bei sustabdyti ląsteles nuo atsinaujinimo.

REKLAMA

Hormonų pokyčiai. Alkoholis gali padidinti tokių hormonų kaip estrogenas ir insulinas kiekį. Hormonai yra cheminiai pranešėjai ir didesnis jų kiekis gali priversti ląsteles aktyviau skaldytis, o tai padidina vėžio ląstelių gamybos riziką.

Burnos ir gerklės ertmių ląstelių kitimas. Alkoholis gali priversti burnos ir gerklės ertmių ląsteles sugerti daugiau kenksmingų chemikalų. Tokiu būdu vėžį sukeliančios medžiagos (pvz., tos, kurių randama cigarečių dūmuose) gali patekti į ląstelę ir padaryti žalos.

„Atminkite, kad pats alkoholis daro žalą. Nesvarbu, ar geriate alų, vyną ar stipriuosius gėrimus “ – pažymi labdara. „Visokie alkoholiniai gėrimai gali sukelti vėžį.”

NHS duomenimis, tiek vyrams, tiek moterims patariama negerti daugiau kaip 14 alkoholinių gėrimų per savaitę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų