Kraujo tekėjimas į širdį dažniausiai sutrinka arba nutrūksta dėl širdies vainikinėse arterijose susikaupusių riebalų, cholesterolio ir kitų medžiagų. Riebalų ir cholesterolio turinčios dalys vadinamos plokštelėmis, kurių kaupimasis vadinamas ateroskleroze.
Kartais plokštelės gali įtrūkti ir suformuoti krešulį, kuris blokuoja kraujotaką. Kraujo tėkmės trikdžiai gali pažeisti arba net sunaikinti dalį širdies raumens, rašo mayoclinic.org.
Infarkto simptomai
Infarkto simptomai gali būti įvairūs ir kiekvienam pacientui pasireiškia skirtingai. Kai kurie žmonės jaučia itin silpnus, lengvus simptomus, kiti – sunkius. Kai kurie visai nejaučia jokių simptomų.
Dažniausi infarkto simptomai:
- Krūtinės skausmas, kuris gali priminti spaudimą, tempimą, maudimą;
- Skausmas ar diskomfortas, plintantis į petį, nugarą, kaklą, žandikaulį, dantis, kartais ir į viršutinę pilvo dalį;
- Šaltas prakaitas;
- Nuovargis;
- Rėmuo arba virškinimo sutrikimai;
- Galvos svaigimas, galintis pasireikšti staiga;
- Pykinimas;
- Dusulys.
Moterims gali pasireikšti netipiniai simptomai, pavyzdžiui, trumpalaikis ar aštrus skausmas kaklo, rankos ar nugaros srityje. Kartais pirmasis infarkto požymis yra staigus širdies sustojimas.
Kai kuriais atvejais infarktas ištinka visiškai staiga. Tačiau daugeliui žmonių įspėjamieji ankstyvieji požymiai ir simptomai pasireiškia likus kelioms valandoms, dienoms ar net savaitėms iki infarkto.
Krūtinės skausmas ar spaudimas (krūtinės angina), kuris nuolat kartojasi ir nepraeina net pailsėjus, gali būti ankstyvas įspėjamasis infarkto požymis. Krūtinės angina atsiranda dėl laikinai sumažėjusio kraujo tekėjimo į širdį.
Kad išvengtumėte mirties, infarktą reikia skubiai gydyti. Je manote, kad jus ar jūsų artimąjį ištiko infarktas, nedelsdami kvieskite greitąją medicinos pagalbą, nes kiekviena minutė yra aukso vertės.
Iškvietus greitąją pagalbą patikrinkite, ar žmogus dar kvėpuoja ir ar užčiuopiamas pulsas. Jei žmogus nekvėpuoja arba nepavyksta užčiuopti pulso, tik tada turėtumėte pradėti žmogų gaivinti.
Jei nesate apmokyti, kaip atlikti gaivinimą, atlikite tik gaivinimą rankomis. Tai reiškia, kad jums reikia stipriai ir greitai spausti žmogaus krūtinę – maždaug 100-120 kartų per minutę.
Jei esate apmokyti, kaip atlikti gaivinimą ir pasitikite savo jėgomis, pradėkite nuo 30 krūtinės ląstos paspaudimų ir tik tada atlikite du įpūtimus.