Tačiau širdies smūgio auka gali tapti ir moteris. Nors kai kurie simptomai yra bendri tiek vyrams, tiek moterims, tačiau Dr Joseph Fritz iš Alabamos universiteto aiškina, kad jie gali būti nepaprastai skirtingi.
Vyrai ir moterys gali justi skausmą ir spaudimą krūtinėje bei skausmą kakle, žandikaulyje, rankose ar nugaroje. Taip pat jie gali patirti tokius nemalonius simptomus kaip nuovargis, dusulys, kosulys, pykinimas bei vėmimas.
Pagrindiniai simptomai vyrams
Silpnumas;
Šaltas prakaitas;
Galvos svaigimas.
Pagrindiniai simptomai moterims
Sutrikęs miegas;
Sutrikęs virškinimas;
Nerimas.
Dr Fritz perspėja, kad kiekvienas širdies smūgis yra skirtingas, o simptomai ne visada būna standartiniai. Niekada neignoruokite jokių galimų širdies smūgio simptomų ir nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Amerikos Širdies asociacija teigia, kad per vienerius metus po patirto širdies smūgio dažniau miršta moterys. Tai paaiškinama tuo, kad nors abiems lytims skausmas krūtinėje yra pirmasis simptomas, moterys dažnai jaučia ir netipinius, neaiškius simptomus – skausmą nugaroje ar žandikaulyje, pykinimą ar baimės jausmą.
Dr Laxmi Mehta iš Ohio valstybinio universiteto sako: „Šie simptomai gali būti labai sudėtingi ir pacientui ir medikams. Moterys linkę neatpažinti simptomų arba juos paprasčiausiai neigia. Kai galiausiai jos kreipiasi į skubios pagalbos skyrių, svarbu, kad šie simptomai būtų tinkamai nustatyti kaip galimos širdies problemos. Neteisinga diagnozė reiškia pavėluotą gydymą ir padidėjusią mirčių statistiką“.
Prastą širdies būklę gali rodyti tokios tariamai nesvarbios sveikatos problemos kaip seksualiniai nesklandumai, kraujuojančios dantenos ar netgi knarkimas, rašo dailymail.co.uk
Kai širdis ir arterijos silpsta, simptomai gali pasireikšti iš pažiūros nesusijusiose kūno dalyse, teigia kardiologas Dr John Erwin iš Teksaso sveikatos mokslų centro.
Simptomas 1: sutrikusi seksualinė funkcija
Dauguma žmonių įsitikinę, kad seksualiniai sutrikimai yra tik lytinių organų veiklos, o gal ir smegenų problema. Deja, vyrams seksualiniai sutrikimai yra įprastas arterijų ligų simptomas.
Dėl apnašų kaupimosi arterijose vyrams gali būti sunku pasiekti ar išlaikyti erekciją, o tuo tarpu moterims seksualinio potraukio sumažėjimas rodo artėjančią menopauzę. Vis dėlto moterims po menopauzės pradeda sparčiai didėti pavojus susirgti širdies ligomis, nors pati menopauzė nesukelia jokių širdies kraujagyslių ligų.
Dr. Erwin sakė: „Nors menopauzė nesukelia širdies ir kraujagyslių ligų, tam tikra rizika širdies sveikatai išlieka, pvz., kraujospūdžio ir cholesterolio kiekio pokyčiai prasideda maždaug menopauzės metu“. Be to, daugelis moterų šiuo gyvenimo tarpsniu renkasi sėslesnį gyvenimo būdą, taigi šio simptomo nederėtų ignoruoti.
Simptomas 2: knarkimas ar miego apnėja
Vargu ar yra kas blogiau nei bandymas užmigti šalia knarkiančio žmogaus. Tačiau tai ne tik erzina, tai gali būti ženklas, kad sergate širdies ligomis.
Knarkimas yra įprastinis miego apnėjos požymis, kai ryte jaučiatės mieguistas, nors miegojote visą naktį.
Dr Erwin sako: „Miego apnėja – tam tikri miego tarpai, kai nustojama kvėpuoti – yra siejama su daugeliu fiziologinių pokyčių, kurie padidina širdies smūgio bei insulto riziką“.
Knarkimas taip pat gali būti prieširdžių virpėjimo požymis – tai nereguliarus, dažnai greitas širdies ritmas, trikdantis kraujotaką. Diagnozavus miego apnėją ir ją gydant, sumažėja širdies problemų tikimybė.
Taigi, kai kitą kartą išgirsite knarkiantį žmogų, nesiskųskite, o verčiau patarkite pasikonsultuoti su gydytoju.
Simptomas 3: kraujuojančios, skausmingos ar patinusios dantenos
Vargu ar atsirastų daug žmonių, kurie dantenų problemas susietų su širdies ligomis. Nesveikos dantenos yra periodontito požymis. Tai rimta dantenas pažeidžianti infekcija, kuri gali pakenkti žandikauliui. Pasak Dr Erwin, periodontitas gali sukelti uždegimą visame kūne.
Dėl per didelio uždegiminių takų aktyvumo padidėja aterosklerozinių širdies ligų ir širdies smūgio tikimybė. Taigi, žmonėms rekomenduojama reguliariai lankytis pas odontologą dėl burnos higienos. Jie taip pat turėtų reguliariai valyti dantis bei tarpdančius.
Simptomas 4: suspausti pečiai ar kaklas
Patyrę širdies smūgį žmonės teigia jautęsi, lyg ant krūtinės sėdėtų dramblys, o daugelis jaučia „stiprų suspaudimą rankoje“.
Tačiau ne visi žmonės patiria „klasikinį“ širdies smūgį – daugelis jį patyrusių jaučia nemalonų pojūtį, skausmą ar spaudimą kaklo, žandikaulio ar pečių srityje.
Kai kuriems diskomforto pojūtis buvo vienintelis širdies smūgio ženklas.
Simptomas 5: pėdų ir kojų patinimas
Pėdos ir kojos gali tinti dėl įvairių priežasčių – netgi nuo tokios „smulkmenos“ kaip karštis. Tačiau, patinusios pėdos ir kojos gali būti širdies nepakankamumo požymis, ypač tais atvejais, kai žmogus ima dusti nuo nedidelės fizinės veiklos ar bandant užmigti. Žinoma, kojos kartais natūraliai patinsta dieną, tačiau per naktį tinimas atslūgsta. Nuolatinis tinimas kelia nerimą – tada jau reikėtų kreiptis į gydytoją.
Simptomas 6: sutrikęs virškinimas ar rėmuo
Rėmuo ir sutrikęs virškinimas yra paplitusi problema ir retai kada būna rimta. Deja, kai kuriais atvejais iš pažiūros nebaisus degimo ar skausmo pojūtis viršutinėje pilvo dalyje gali būti širdies smūgio požymiu. Be to, nuolatiniai virškinimo sutrikimai, tokie kaip žagsulys, taip pat gali būti perspėjantis ženklas.
Kai prie rėmens, virškinimo sutrikimų ar žagsulio prisideda pykinimas, prakaitavimas, dusulys ar galvos svaigimas, būtina kuo skubiau kreiptis į medikus.
Dr Erwin sako: „Gana dažnai pasitaiko, kad žmonės neskuba į priimamąjį, vartoja vaistus virškinimui gerinti, kol supranta, jog problema yra žymiai rimtesnė“.