• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Staiga atšalęs oras ir nukritusi temperatūra nemenkai išgąsdino sodininkus bei visus augalų mylėtojus. Kaip rūpintis augalais, kad šie išliktų gyvybingi ir toliau džiugintų akį?

Staiga atšalęs oras ir nukritusi temperatūra nemenkai išgąsdino sodininkus bei visus augalų mylėtojus. Kaip rūpintis augalais, kad šie išliktų gyvybingi ir toliau džiugintų akį?

REKLAMA

Jau netrukus oro temperatūra dienomis ir naktimis kris daugiau nei 10 laipsnių, todėl pats metas pasirūpinti gėlėmis ir augalais savo namų kieme.

Ekspertės sako, kad kuo greičiau būtina atlikti tam tikrus darbus kuo skubiau, kad nenusiviltumėte ir po žiemos galėtumėte mėgautis vaizdu savo sode.

Savo patarimais pasidalijo Apželdinimo kursų „Geltonas karutis“ įkūrėja, vadovė ir augalų ekspertė Lina Liubertaitė ir gėlyno „Neringos gėlynas“ įkūrėja Neringa Dobrovolskytė. 

Dėmesys vazonams

Apželdinimo kursų „Geltonas karutis“ įkūrėja, vadovė ir augalų ekspertė Lina Liubertaitė sako, kad prižiūrint augalus itin svarbu atkreipti dėmesį į vazonus.

REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu vazonas keramikinis, tikėtina, kad jis nebus atsparus šalčiui. Po žiemos galite rasti suskilinėjusią glazūrą, todėl tokius vazonus siūlau pernešti iš lauko į kitą patalpą, kur nebus šalčio.

REKLAMA

Plastikiniai vazonai būna dvejopi – gali būti ir atsparūs šalčiui, ir ne. Visais atvejais reikia pažiūrėti į rekomendacijas ant etiketės.

Vis dėlto, net jeigu vazonai atsparūs šalčiui, tai nereiškia, kad augalams nereikia papildomos priežiūros.“

Vienmečius augalus, kurie atrodo gerai, L.Liubertaitė rekomenduoja palikti neliestus, tačiau tai nėra viena bendra taisyklė – svarbu atkreipti dėmesį, kaip tie augalai jaučiasi ir atrodo.

REKLAMA
REKLAMA

Ekspertė pastebi, kad daugelis žmonių, pavyzdžiui, pamėgtus viržius augina kaip vienmečius, nors šie ir yra daugiamečiai.

Tokiu atveju ji pataria per žiemą su jais nieko nedaryti. „Jei turite viržių, palikite juos per žiemą net tuo atveju, jeigu jie prarado spalvą.

Jie vis tiek išlaikys struktūrą. Jeigu norisi gražesnio vaizdo, vazonus galite papuošti girliandomis arba kitais kalėdiniais papuošimais – tada vazonai su augalais taps gražia kompozicija, kuri džiugins žiemą.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Svarbu drenažas

Ekspertės teigimu, populiarėja daugiamečių augalų sodinimas į vazonus. Vis tik ji pastebi, kad taip daryti galima tik su itin atspariais augalais. Jei pasirinkote būtent tokius augalus, tada jiems papildomos priežiūros nereikės. Vis tik svarbu stebėti, kaip kinta temperatūra lauke.

„Daug baisiau augalams yra ne minusinė temperatūra, bet orų kaita, permainos, kurios pasitaiko atėjus pavasariui.

REKLAMA

Taigi, didžiausia rizika yra ne per šalčius, o per ankstyvąjį atšilimą. Mano pasiūlymas būtų užtikrinti tinkamą drenažą daugiamečiams augalams – maišyti dirvožemį su keramzito granulėmis.“

Ypatinga priežiūra – rožėms

L.Liubertaitė pabrėžia, kad daugelis lietuvių nežino, ką daryti su rožėmis, kurios žavi grožiu, spalvomis, tačiau tuo pačiu yra itin jautrios orų permainoms ir šalčiui.

REKLAMA

Rožės itin jautrios permainoms. Jeigu rožės nelepios, su jomis nereikia daryti nieko, bet jeigu lepesnės, tada rekomenduojama, kol rožių šakos elastingos, jas prilenkti prie žemės, o atvėsus orams uždengti durpėmis, žemėmis ir papildomai – agroplėvele. 

Tiesa, prieš dengdami rožes, atkreipkite dėmesį į oro temperatūrą – dengti reikia tik tada, kai nusistovi minus 5-10 laipsnių temperatūra.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sniegas veikia kaip apsauga

N.Dobrovolskytė sako, kad jeigu oras atšąla be sniego, augalus tai paveikia neigiamai, tačiau sniegas paprastai atlieka apsauginę funkciją ir neleidžia sušalti augalams net prie neigiamos temperatūros. „Jeigu yra šalta ir yra sniego, kaip dabar, augalai jaučiasi lyg būdami po agroplėvele.

Žinoma, viskas priklauso nuo augalų. Norėčiau išskirti mėgstamiausius lietuvių augalus. Štai viržių dengti niekuo nereikia. Palikite juos taip, kaip yra, o atėjus pavasariui nukirpkite ir persodinkite, kad atėjus rudeniui vėl sužydėtų.

REKLAMA

Spygliuočiai ir lapuočiai nėra kaprizingi – tujas, egles ar pušaites rekomenduojama patręšti rudenį, o pavasarį nupurkšti, vėl patręšti, apgenėti. Labai svarbu apžiūrėti, kad nebūtų apdžiuvusių lapelių, kurie vargina visą augalą.“

Išskyrė vieną gėlių rūšį

Savo ruožtu ekspertė pataria pirmamečius augalus, atėjus šaltiems orams, pamulčiuoti durpių substratu, o pavasarį pakirpti, pagenėti, kad augalas gražiai formuotųsi.

N.Dobrovolskytė išskyrė kelias pamėgtas gėles, kurioms reikia ypatingos priežiūros.

„Lietuviai labai mėgsta hortenzijas. Jų yra įvairių rūšių. Jei auginate plačialapes hortenzijas, reikėtų būtinai jas kuo skubiau nugenėti ir uždengti iki pavasario.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų