• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Itin lietuvių pamėgta prekė – įvairūs maisto papildai ir kiti vitaminai, mitybos specialistų vertinama rezervuotai. Nors jų vartoti tikrai gali prireikti, įprastai didžiąją dalį medžiagų įmanoma gauti su maistu. Pasak medikų, kartais žūtbūtinis noras vartoti kokius nors papildus prilygsta neracionaliam vaistų vartojimui.

Itin lietuvių pamėgta prekė – įvairūs maisto papildai ir kiti vitaminai, mitybos specialistų vertinama rezervuotai. Nors jų vartoti tikrai gali prireikti, įprastai didžiąją dalį medžiagų įmanoma gauti su maistu. Pasak medikų, kartais žūtbūtinis noras vartoti kokius nors papildus prilygsta neracionaliam vaistų vartojimui.

REKLAMA

Šeimos gydytoja Toma Kundrotė portalui tv3.lt patvirtino, kad, lyginant su kitomis Europos šalimis, Lietuvoje šių produktų populiarumas yra gana didelis.

„Stengiamės, kaip įmanoma, ir ministerijos yra noras kaip įmanoma sumažinti tokių ne visada būtinų produktų vartojimą. Šie produktai ir vadinami maisto papildais, nes šiek tiek papildo mitybą. Tad pirmiausia reiktų žiūrėti, ar tvarkingai, įvairiapusiškai maitinamės, valgome pakankamai vaisių, daržovių, kitų produktų, o ne griebtis tablečių“, – pažymėjo ji.

Kokių papildų reikia visiems?

Nepaisant to, kad nereikėtų skubėti švaistyti pinigų maisto papildams, gydytojai ir mitybos specialistai patvirtina, kad yra medžiagų, kurių stinga praktiškai visiems šalies gyventojams.

REKLAMA
REKLAMA

„Lietuvoje trūksta tik Omega3 riebalų rūgščių ir vitamino D, dėl viso kito yra klaustukas. Aišku, jei yra labai prasta mityba, valgomos picos, kebabai ir panašus maistas, tikrai gali trūkti vitaminų. Bet tai gal tada pirmiausia reikia tvarkyti mitybą“, – pastebėjo T. Kundrotė. 

REKLAMA

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos katedros vedėjas, profesorius Rimantas Stukas pridūrė, kad tyrimai neretam lietuviui rodantys ir vitamino C stoką, tačiau tą labai gerai galima subalansuoti su maistu.

„Jei žmogaus mityba nevisavertė, jis negauna kažkokių medžiagų, tai to, ko negauna su maistu, geriau tegu gauna su papildais, nei išvis negauna. Bet ant maisto papildo pakuotės juk parašyta – maisto papildas nėra maisto pakaitalas. Taigi pirmiausia reikia sutvarkyti mitybą, o po to, jei yra padidėjęs poreikis ar mityba ne visada tinkama, tada jau papildome“, – komentavo jis. 

REKLAMA
REKLAMA

Gydytoja dietologė doc. dr. Edita Gavelienė portalui tv3.lt pažymėjusi, kad valgoma juk ne tik dėl sotumo jausmo.   

„Juk dėl ko apskritai valgoma? Ne tik dėl alkio ir sotumo jausmo. Valgyti ir akims malonu, ir kramtymas, skonio pajautimas reikalingas. Galėtume kosmonautų maistu maitintis, bet kiek laimingų žmonių būtų? Bet tikrai įmanoma valgyti ir laimingai, ir sveikai“, – sakė ji. 

Kai reikia, skiria pats gydytojas

Specialistai patvirtino, kad tikrai yra atvejų, kai tikrai reikia tam tikrų papildų. Bet įprastai tada jų išrašys pats gydytojas, matydamas tam poreikį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Išties mikroelementų dažnai pritrūkta, pavyzdžiui, geležies, tada tikrai reikėtų jos vartoti papildomai. Taip pat pritrūksta kalio, magnio, ypač vyresniame amžiuje moterims, kai pradeda vystytis osteoporozė, naudingi kalcio papildai. Bet tą dažniausiai rekomenduos pats gydytojas. Jei žmogus niekuo nesiskundžia, jaučiasi žvalus, vadinasi, viskas gerai ir nieko papildomai vartoti nereikia“, – pastebėjo T. Kundrotė. 

REKLAMA

Paklausus, ar verta nervų sistemai sustiprinti papildomai vartoti, pavyzdžiui, vitamino B, gydytoja priminė, kad daug jo pagamina pats organizmas, žarnyno gerosios bakterijos. „Ir su mityba galima jo gauti, tad gal kiek pervertinta šio papildomai vartojamo vitamino reikšmė“, – sakė ji. 

Per daug nepakenks, bet pinigai bus paleisti vėjui

Pašnekovė teigė, kad vitaminų perdozavimo atvejai yra labai pavieniai, tad ne reikalo vartojami papildai gal labai nepakenks, bet ir naudos didelės gali nebūti – tai tiesiog gali būti į balą išmesti pinigai.

REKLAMA

Nors dažnas nori vartoti papildų imunitetui sustiprinti, T. Kundrotės teigimu, papildai imuninei sistemai stiprinti išties yra abejotinos vertės.

„Norint profilaktiškai stiprinti imunitetą tai tikrai nėra pirmas pasirinkimas. Imunitetą stiprinti padeda keli pagrindiniai dalykai – sveikas miegas, poilsio-darbo režimas, buvimas gryname ore, fizinė veikla ir mityba. O ypač vaikams imunitetas stiprėja vaikams sergant. Žmogus kitą kartą galvoja, kad išgers tabletę ir bus sveikas, bet tiesiog reikia iš esmės keisti mitybą“, – patarė šeimos gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji priminė, kad subalansuota mityba reikalinga ne vien dėl to, kad nereikėtų vartoti maisto papildų, tai – būtina sąlyga ligų prevencijai:

„Mityba labai siejasi ir su onkologinėmis, kraujotakos ligomis, diabetu, tai yra gyvenimo pagrindas – jei valgome visavertį maistą, mažiau sergame, geriau jaučiamės, turim daugiau energijos, stipriai sumažiname riziką sirgti sunkiomis ligomis.“ 

Pati sirgau kovidu prieš kelis mėnesius ir nieko nenorėjau valgyti, bet tik rūgščių produktų, tad visada reikia įsiklausyti organizmą, ko jis nori. Jei normaliai maitinamės, jokių vitaminų ir ligos metu nereikėtų trūkti.

REKLAMA

Ar peršalus reikia papildomų vitaminų?

R. Stuko teigimu, kiekvieną situaciją reikia vertinti individualiai – sąmoningai įsivertinti maisto racioną, ar gaunama visų medžiagų, gal žmogus sirgo, nusilpo organizmas, tad reikia daugiau medžiagų, nei jų gaus su maistu.

Vis tik T. Kundrotė patarė ir susirgus pirmiausia laikytis subalansuotos mitybos principų, o ne skubėti griebtis papildų: „Jei peršalę nieko nevalgome, blogai jaučiamės, sunku ryti, tada galbūt yra prasmės tam tikrų medžiagų pavartoti papildomai. Bet jei tuo laikotarpiu normaliai maitinamės, valgome visavertį maistą, tai jokių vitaminų ir ligos metu neturėtų trūkti.“ 

REKLAMA

Profesorius R. Stukas savo ruožtu pabrėžė, kad jei jau papildai perkami, reikia akylai įvertinti produktą.

„Tačiau reikia pasižiūrėti, ką perki, įsigilinti, nepirkti aklai, jei koks kaimynas perka. Kaip ir su maistu – kiekvienas individualus, medžiagų apykaita, gyvensena individuali, tai ir čia nėra vienos taisyklės. Bendros rekomendacijos yra bendros, bet nereiškia, kad jas aklai reikia prisitaikyti. Tam reikia kelti visuomenės sveikatos raštingumą“, – kalbėjo jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kas perkant turėtų kelti abejonių

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vyriausioji specialistė-valstybinė maisto produktų inspektorė Giedrė Lukoševičienė atkreipė dėmesį, kad tokius produktus rinktis reikėtų atidžiai, pasitikrinti, ar jie į rinką tiekiami teisėtai.

„Maisto papildai yra maisto produktai ir juos į rinką tiekiantys asmenis turėtų būti registruoti kaip maisto tvarkytojai. Taip pat rinkai teikiami maisto papildai privalo būti notifikuoti, t. y. pranešti mūsų tarnybai apie jų tiekimą rinkai. Jei jie atitinka visus reikalavimus, maisto papildai yra įtraukiami į notifikuotų papildų sąrašus. Jis yra skelbiamas viešai mūsų tinklalapyje ir vartotojai, jei jiems kyla abejonių, ar papildas teisėtai tiekiamas į rinką, gali pasitikrinti“, – paaiškino ji.

REKLAMA

VMVT specialistė pažymėjo, kad papildai turi būti atitinkamai paženklinti, ženklinimo informacija turi būti lietuvių kalba, nurodytos sudedamosios dalys, jų kiekiai, gamintojas ar platintojas Lietuvoje.

„Nes būtent jie atsakingi už maisto papildo saugą ir kokybę. Ypač dažnai produktą žmonės perka internetu, tai jei nėra nurodytas platintojas Lietuvoje, jau reikėtų pasitikrinti, ar tai tikrai teisėtai veikiantis ūkio subjektas“, – komentavo G. Lukoševičienė.

REKLAMA

Abejonių turėtų sukelti, jei maisto papildui yra priskiriamos gydomosios savybės. Specialistė pabrėžė, kad papildai skirti maisto racionui papildyti, o teiginiai apie gydymą, jog apsaugo nuo, pavyzdžiui, peršalimo ligų, reiktų pasitikrinti, ar tokia informacija teisinga.

Be kita ko, maisto papildais nėra privalu prekiauti tik vaistinėse, jų galima rasti ir kitose parduotuvėse, turguje, kioskuose, internetinėje prekyboje. Pasak VMVT specialistės, būtent internetinėje erdvėje dažniau pasitaiko pažeidimo atvejų.

„Pavyzdžiui, ne visada būna nurodytos sudedamosios dalys. O tai labai svarbu, nes yra pakankamai griežtai reglamentuotos medžiagos, kurias leidžiama naudoti gamybai“, – sakė G. Lukoševičienė ir pridūrė, kad visais tokiais atvejais gyventojai raginami pranešti apie pažeidimus. 

Šiaip turėtų būti tiriama medicinos įstaigose ko tau trūksta, bet tai būdavo tik tarybiniais laikais, dabar šis malonumas prieinamas tik turtingiems privačiose med. įstaigose.
O pagal ką, pagal gydytojus, nustatyti ko būtent tau trūksta? Tuo labiau žinome, kad ir pas gydytojus specialistus patekti ir gauti gydymą jau tapo problema. Kalbama pvz., kad Šiauliuose jau kuris laikas nedaromas magnetinis rezonansas, kad jis sugedęs ir niekas nėremontuoja... Gal čia galėtų pakomentuoti visų galų meistras Dulkys?
Kažkada sunkiai sirgęs
Kažkada sunkiai sirgęs
Negerkite tu cheminių papildų bepročiai jūs, nuodus pardavinėja jie dar pinigus moka. Susimažinkite stresą, atsisakykite perdirbto maisto, žalingų įpročių, cukraus ir viso maisto kur jį deda po kelių metų organizmas pradės gryzti prie sveiko gyvenimo būdo ir tau padėkos ir nebereikės jokių tų chemiju gerti iš kurių jokios naudos. Jei perkate papildus tai vienintelius rekomenduoju pirkti internetu ( Dr.Berg eu ). Šis žmogus papildus gamina is natūralių maisto produktų o ne siuntetina, kaip visi kiti todėl jo maisto papildai yra labai brangus ir ne visi ipirksite. Jį galite rasti YouTubeje jei tik angliškai suprantate, labai daug gerų patarimų duos, kaip gyventi su ligomis ir kaip jų išvengti be to yra daug super gerų keto maisto patiekalų receptų nesunkiai pagaminamų. Tai ką aš jums pasakiau dabar niekada nesuzinosite iš žiniasklaidos ir juo lab iš vaistinių kurie prekiauja 95% cheminiais papildais
Lietuvoje viską ko niekur neperka, tai nuo žmogelių savišvietos ir daug kitų veiksnių priklauso ar pardavinės pardavėjai tą brudą kurį perka norintys pasipildyti nežinia ko,svarbu kad gera daktarytė ar Onutė rekomendavo.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų