„Šiandien esi mano mokytoja“, – sveikindamasis su Dalia, kuri pati šio ypatingo deserto ruošimo paslapčių išmoko iš mamos, sakys Gian Luca.
Anksčiau šimtalapiai visuomet būdavo Vievyje gyvenančios Dalios mamos „arkliukas“. Deja, moteriai susirgus, to teko atsisakyti. Tačiau mama paskatino to imtis savo dukrą Dalią. „Šis mūsų susitikimas mano mamai taps didžiausia dovana. Ji išmokė mane dirbti su mieline tešla, o vaikystėje ir pati matydavau, su kokiu malonumu ji daro šimtalapius. Manau, kad tai mums įaugę į kraują“, – su šypsena pasakos Dalia.
Pagaminti šimtalapį – ne taip paprasta. Dalia neslėps, kad iki tol, kol išmoko daryti šį gardumyną teisingai, netrūko ir ašarų, ir tokių frazių, kaip „daugiau niekuomet to nebedarysiu“. Tačiau po kurio laiko ji į gamybą kibdavo ir vėl, o dabar, sužinoję vieni per kitus, Dalios gaminius mielai užsisako ir kiti Vievio gyventojai.
Tiesa, šių nuostabių šimtalapių gaminimas nėra pagrindinis Dalios darbas. „Aš dirbu parduotuvėje, esu parduotuvės vedėja – dirbu su skaičiukais. Šimtalapiai – tik iš mamos paveldėtas hobis“, – atviraus ji.
Tačiau moteris neslėps, kad savo gyvenimo susiejimas su kulinarija visuomet buvo užslėpta jos vaikystės svajonė. O dabar, iš tiesų pradėjus kepti šimtalapius, Dalia vis drąsiau pasvajoja ir apie nuosavą kepyklėlę.
Tačiau vien pokalbių apie šimtalapius negana – Gian Luca netrukus paprašys Dalios išmokyti, kaip pagaminti tikrą, tradicinį šimtalapį su aguonomis ir razinomis. Laidos vedėją ypatingai nustebins tai, kad šiam desertui skirtą tešlą reikia minkyti net 40 minučių! „Tuomet tešlą padalinsime į 5 vienodus gabalėlius ir paliksime juos pusvalandžiui ramiai tam, kad jie pakiltų. Po to darysime lakštus“, – pasakos Dalia.
Parodė, kaip padaryti lakštus
Būtent paruošti lakštus taps didžiausia užduotimi – žiūrovai pamatys, kaip tą padaryti teisingai. „Šis darbas yra mano hobis, nuo kurio pavargstu tik penkioms minutėms“, – savotišką ritualą primenantį tešlos paruošimą komentuos Dalia.
Tešlą ištepus sviestu ir pabarsčius cukrumi, dedamas įdaras – aguonos ir razinos. O tuomet, kai visa tai susukama, toks paruoštas gaminys yra dar pusvalandį paliekamas ramybėje, kad pakiltų. Kepti šimtalapį reikia vos valandą, tačiau būtina vis keisti temperatūrą.
Moteris pasakos, kad per dieną nuo pradžios iki galo daugiausiai yra pagaminusi 4 šimtalapius – daugiau suspėti būtų beveik neįmanoma, mat vieno šimtalapio gaminimo procesas užtrunka net 3 valandas.
O ragauti šimtalapį, kad ir kaip gardžiai jis beatrodytų vos ištrauktas iš orkaitės, galima tik atvėsusį. „Karšto jo neįmanoma supjaustyti“, – aiškins priežastį Dalia ir siūlys šį desertą ragauti tik kitą parą po pagaminimo – tuomet jis atsiskleidžia visu savo skoniu.
Šimtalapio paslaptys – jau šį sekmadienį, 9.30 val. laidoje „La maistas“ per TV3!