Krymo-Kongo hemoraginė karštligė siautėjo Irake ir Namibijoje, ligos atvejai registruoti ir Ispanijoje, o Pakistane jau fiksuota ir mirties nuo šio viruso atvejų.
Paskelbtas skubus įspėjimas apie pavojų sveikatai. Šis virusas įvardijamas kaip didžiausia grėsmė visuomenės sveikatai šiuo metu. Taip pat baiminamasi, kad jo plitimą gali paskatinti klimato kaita.
Šią ligą, platinamą erkių, sukelia Nairovirusas ir, Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, nuo jos miršta nuo 10 iki 40 proc. užsikrėtusiųjų, rašo mirror.co.uk.
Krymo-Kongo hemoraginės karštligės simptomai
Šiam virusui būdingas galvos skausmas, aukšta temperatūra, nugaros ir sąnarių skausmai, skrandžio skausmas ir vėmimas. Taip pat dažnai parausta akys, parausta veidas, parausta gerklė, atsiranda petechijos (raudonos dėmės) ant gomurio.
Pasaulio sveikatos organizacija įspėja, kad sunkiais atvejais pasireiškia gelta, nuotaikų svyravimai ir juslių sutrikimai. Ligai progresuojant, gali atsirasti dideli mėlynėmis nusėti plotai, stiprus kraujavimas iš nosies. Taip pat gali pasireikšti kraujavimas iš įsisiurbimo vietos, kuris prasideda maždaug ketvirtą ligos dieną ir trunka apie dvi savaites.
Dokumentuose užfiksuotų Krymo-Kongo hemoraginės karštligės protrūkių metu hospitalizuotų pacientų mirštamumas svyravo nuo 9 iki 50 proc.
Ilgalaikis infekcijos poveikis išgyvenusiems asmenims nėra pakankamai gerai ištirtas, kad būtų galima nustatyti, ar po ligos lieka specifinės komplikacijos ar liekamieji reiškiniai. Tačiau sveikimo procesas yra lėtas.
Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos, virusas gali būti perduodamas iš žmogaus žmogui „artimo kontakto su sergančio asmens krauju, sekretais, organais ar kitais kūno skysčiais“.
Nerimą kelia tai, kad kol kas nėra prieinamos vakcinos žmonėms ar gyvūnams, paveiktiems ligos.
Šiuo virusu žmonės užsikrečia per erkių įkandimus arba per sąlytį su užsikrėtusių gyvūnų krauju ar audiniais iš karto po skerdimo. Šį virusą gali pernešti įvairūs laukiniai ir naminiai gyvūnai, pavyzdžiui, galvijai, avys ir ožkos.
Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos, daugiausia atvejų užregistruota tarp žmonių, dirbančių gyvulininkystės pramonėje, pavyzdžiui, žemės ūkio darbuotojų, skerdyklų darbuotojų ir veterinarijos gydytojų tarpe.