Stanfordo universiteto atliktos analizės metu nustatyta, kad įjungus vieną dujinės viryklės degiklį arba įkaitinus dujinę orkaitę iki maždaug 180 laipsnių, kancerogeno benzeno kiekis patalpose gali būti didesnis nei pasyvaus rūkymo metu įkvepiamuose tabako dūmuose.
Birželio 15 d. žurnale „Environmental Science & Technology“ paskelbtame straipsnyje teigiama, kad benzenas taip pat pasklinda po visus namus ir patalpų ore išlieka kelias valandas.
„Benzenas susidaro liepsnose ir kitoje aukštos temperatūros aplinkoje, pavyzdžiui, naftos telkiniuose ir naftos perdirbimo gamyklose. Dabar žinome, kad benzenas taip pat susidaro namuose esančių dujinių viryklių liepsnose“, – sakė vyriausiasis tyrimo autorius Robas Jacksonas.
Jis pridūrė: „Geras vėdinimas padeda sumažinti teršalų koncentraciją, tačiau nustatėme, kad gartraukiai dažnai yra neveiksmingi, siekiant sumažinti benzeno poveikį.“
Siejama su didesne kraujo vėžio rizika
Tyrėjai nustatė, kad dujinių viryklių liepsnose susidarančio benzeno koncentracija patalpose gali būti didesnė už vidutinę pasyvaus rūkymo metu įkvepiamų dūmų koncentraciją, rašo news.stanford.edu.
Taip pat nustatyta, kad benzenas gali patekti į kitas patalpas, esančias toliau nuo virtuvės, o miegamuosiuose fiksuojama koncentracija gali viršyti nacionaliniu ir tarptautiniu mastu nustatytas normas.
Šiame tyrime pirmą kartą analizuotas išmetamas benzeno kiekis, kai naudojama viryklė arba orkaitė. Ankstesniuose tyrimuose daugiausia dėmesio buvo skiriama nuotėkių keliamai žalai, tačiau nebuvo tiesiogiai matuojama benzeno koncentracija.
Tyrėjai nustatė, kad dujiniai ir propano degikliai bei orkaitės išskiria nuo 10 iki 50 kartų daugiau benzeno nei elektrinės viryklės. Indukcinės kaitlentės benzeno visiškai neskleidžia.
Degimo metu išsiskiriančio benzeno kiekiai buvo šimtus kartų didesni už kituose neseniai atliktuose tyrimuose nustatytus benzeno, išsiskiriančio iš nedegančių dujų, patenkančių į namus, kiekius.
Benzenas siejamas su didesne leukemijos ir kitų kraujo vėžio rūšių rizika, taip pat jau seniau atlikti tyrimai parodė, kad vaikai, gyvenantys namuose, kur naudojamos dujinės viryklės, turi 42 proc. didesnę riziką susirgti astma.