• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tikra našta ant pečių sodininkams tampa problema, kuomet darže auginamas daržoves pradeda pulti įvairiausi kenkėjai: sraigės, šliužai, kurkliai ir visi kiti daržo „blogiečiai“. Panašiai nutiko ir sodininkei Daliai, kurios pomidorus užpuolė neaiškaus vabalo lervos.

Tikra našta ant pečių sodininkams tampa problema, kuomet darže auginamas daržoves pradeda pulti įvairiausi kenkėjai: sraigės, šliužai, kurkliai ir visi kiti daržo „blogiečiai“. Panašiai nutiko ir sodininkei Daliai, kurios pomidorus užpuolė neaiškaus vabalo lervos.

REKLAMA

Išsigandusi, kad neteks pomidorų derliaus, Dalia kreipėsi pagalbos į socialinio tinklo „Facebook“ grupę „Daržas – tavo asmeninė jėgainė PLANTOMANIJA“, kuri vienija sodininkus bei kitus augalų entuziastus.

Prašydama padėti atpažinti vabalų lervas, Dalia teiravosi, ar pas pomidorus apsigyvenusios lervos yra „blogietės“ ar „gerietės“.

Grupės nariai komentaruose ėmė raminti sodininkę teigdami, kad nieko blogo čia nėra. Tačiau pasitaikė ir tokių komentatorių, kurie ėmė Dalią raginti pomidorus užklupusias lervas naikinti, esą jos pridarys tik dar daugiau žalos, kadangi pasak jų, šios lervos ėda šaknis.

REKLAMA
REKLAMA

Visgi, vieningos ir teisingos nuomonės komentaruose rasti nepavyko, todėl nusprendėme į pagalbą pakviesti ekspertus. Kokios lervos užpuolė Dalios pomidorus ir kodėl taip atsitiko bei kaip reikėtų atskirti žalą darančias vabalų lervas, sutiko papasakoti entomologas, Gamtos tyrimų centro vyresnysis mokslo darbuotojas Norbertas Noreika.

REKLAMA

Paprastasis auksavabalis

Pasirodo, kad į Dalios sodą užsuko paprastasis auksavabalis, kuris kitaip dar yra vadinamas bronzinuku (lot. Cetonia aurata).

Saulėtomis vasaros dienomis suaugėlius vabalus galima dažnai pastebėti ant įvairių žolinių augalų, ypač skėtinių ir krūmų žiedų. Tai gan dideli, apie 15-20 mm ilgio, labai gražūs bronziniai žali, blizgantys vabalai. Manau, kad tikrai neretas gamtos mylėtojas yra į juos atkreipęs dėmesį“, – sako Norbertas Noreika.

REKLAMA
REKLAMA

Pasiteiravus, kaip tinkamai įvardinti šias bronzinuko lervas, entomologas tikina, kad jas galima drąsiai priskirti prie „geriečių“, kadangi jos neliečia sveikų augalų šaknų:

„Iš esmės dirvoje jos atlieka tokį pat vaidmenį kaip ir sliekai, t. y. skaidytojų. Neretai šios lervos dideliais kiekiais aptinkamos komposto, lapų ar mėšlo krūvose, kur jos maitinasi negyvomis organinėmis liekanomis, jas skaido iki augalams prieinamesnių naudingų medžiagų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jų veikla yra labai naudinga sodininkui ar daržininkui, nes jos praturtina dirvožemį, gerina jo savybes.“

N. Noreika mano, kad Dalios atveju, lervos pasirodė šalia pomidorų tik todėl, kad daržas galėjo būti patręštas kompostu arba mėšlu, arba netoli buvo supilta komposto, mėšlo krūva. „Šios lervos neturi ypatingo polinkio gyventi būtent prie pomidorų“, – priduria jis.

REKLAMA

Nauda daržui ir kaip nesusipainioti?

Dėl naudos daržui, paprastojo auksavabalio lervas rekomenduojama ne tik palikti ten, kur radote, tačiau ir pasistengti jas pagloboti.

„Tam ypač pasitarnaus organinis ūkininkavimo būdas – komposto krūvų įrengimas, dirvos tręšimas mėšlu bei kompostu, vengimas naudoti įvairius cheminius preparatus, ypač insekticidus. Vėliau šie gražūs vabalai džiugins jūsų akis įsitaisydami ant jūsų augalų žiedų, kurių jie nepažeidžia“, – teigia Gamtos tyrimų centro vyresnysis mokslo darbuotojas N. Noreika.

REKLAMA

Tam, kad būtų galima šiomis vabalų lervomis pasirūpinti, yra svarbu žinoti, kaip jas atskirti nuo kitų vabalų lervų, kurios daro didelę žalą daržui: valgo augalų šaknis, pažeidžia žiedus, lapus.

Dažniausiai „blogiečiais“ sodo svečiais tampa paprastojo grambuolio arba kitaip karkvabalio (lot. Melolontha melolontha) lervos.

„Šios lervos yra labai žalingos, graužia augalų šaknines dalis. Visgi, atskirti „gerietes“ bronzinuko lervas nuo „blogiečių“ karkvabalio lervų – nesunku.

Bronzinuko lervos turi labai trumpas kojas, karkvabalio lervų jos yra daug ilgesnės. Bronzinuko lervų „užpakalis“ daug storesnis, beveik burbuliškas, o tuo tarpu karkvabalio lervų jis yra pailgesnis, plonesnis. Taip pat paskutinės stadijos karkvabalio lervos yra daug didesnės – siekia 4-5 centimetrų ilgį, o bronzinuko – 3.5 centimetrų“, – paaiškina pašnekovas.

Tai bent specialistai nepažįsta karkvabalio lervų.
Čia tikrai ne grambuolio lervos. Mieli komentatoriai nepulkite ekspertų, o progai pasitaikius geriau įsižiūrėkite. Iš pradžių ir aš painiojau, bet dabar jau atskiriu. Grambuolio lervos per "liemenį" laibesnės, ir kaip rašo, kojos jų ilgesnės, užpakalinė dalis smailesnė. O šitos vientisai storos. Bet nėra ir tie bronzinukai tokie jau nekalti, manyčiau. Kuo minta suaugę vabalai - neparašė.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų