Didelis cholesterolio kiekis kraujyje reiškia, kad kraujyje yra per daug riebalinės medžiagos, vadinamos cholesteroliu.
Ankstyvoje stadijoje dėl to ne visada reikia labai nerimauti, tačiau laikui bėgant jis ima kauptis arterijose ir sukelia problemų bei tampa pagrindiniu infarkto, insulto ir širdies ligų rizikos veiksniu.
Daugelis žmonių nė nežino, kad jų cholesterolio kiekis kraujyje yra padidėjęs, nebent atlieka tyrimus. Tačiau yra tam tikrų įspėjamųjų ženklų, kurie gali pasireikšti ant kūno, rašo express.co.uk.
Vienas ekspertas pasidalijo keturiais požymiais, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį.
„Daug girdime apie padidėjusio cholesterolio keliamus pavojus, tačiau, jei nepasidarysite kraujo tyrimo, tikriausiai to nė nežinosite, nes paprastai jis neturi simptomų, – savo „Youtube“ vaizdo įraše pasakojo Nacionalinės sveikatos tarnybos bendrosios praktikos gydytojas Khalidas Zalmay. – Na, tai nėra visiška tiesa, nes per didelį cholesterolio kiekį organizme gali išduoti jūsų oda.“
Geltoni iškilimai aplink akių vokus
Medicininiu požiūriu tai žinoma kaip ksantelazma ir tai gali būti pagrindinis hipercholesterolemijos požymis.
„Šis požymis yra labai svarbus ir jis atsiranda, kai jūsų organizmas aplink akis sukaupia papildomą cholesterolio kiekį, – sakė K. Zalmay. – Aplink akis galite pastebėti plokščias šiek tiek iškilusias gelsvas išaugas, kurios paprastai nėra kenksmingos, jų neskauda ir neniežti, tačiau jos gali rodyti nekontroliuojamai didelį cholesterolio kiekį, diabetą ar kitas sveikatos problemas.“
Gelsvai rausvi iškilimai
Jei pastebėjote gelsvai rausvų iškilimų visame kūne, tai gali būti pagrindinės medžiagų apykaitos ligos simptomai.
„Viena iš pagrindinių šio išbėrimo priežasčių yra didelis trigliceridų kiekis, o trigliceridai yra susiję su mūsų cholesterolio kiekiu, – tęsė gydytojas. – Šie maži vaškiniai spuogeliai gali atsirasti beveik bet kur – jų gali būti ant kojų, rankų, plaštakų, rankų, kojų ir net ant užpakalio.“
Šie iškilimai, arba ksantomatozė, nėra užkrečiami.
Ragenos lankas
Taip vadinamas baltas, pilkas žiedas, kuris gali susidaryti aplink akies rageną.
„Jis gali būti susijęs su dideliu riebalų kiekiu kraujyje, – aiškino gydytojas. – Jis taip pat gali būti susijęs su kitomis ligomis, pavyzdžiui, aukštu kraujospūdžiu ir ateroskleroze.“
Ragenos lankas paprastai nesukelia jokių regėjimo sutrikimų, todėl paprastai neturi įtakos regėjimui, tačiau savaime jis neišnyksta.
Ši liga dažniau pasireiškia vyresniems nei 80 metų žmonėms.
Guzai ar gumbai aplink kelius, žastus ar alkūnes
„Šie fiziniai požymiai atsiranda, kai įvairiose mūsų kūno dalyse susikaupia papildomo cholesterolio“, – sakė K. Zalmay.
Jie dažniausiai pasitaiko žmonėms, sergantiems šeimine hipercholesterolemija, t. y. kai didelis cholesterolio kiekis susiformuoja ne dėl gyvenimo būdo įpročių, o yra paveldimas.
Šeimine hipercholesterolemija serga maždaug vienas iš 250 žmonių.