• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kurį laiką Saulės aktyvumas buvo sumažėjęs, tačiau jis vėl primins apie save ir paleis pliūpsnį Žemės link – prognozuojama, kad jau rytoj prasidės stipri magnetinė audra, truksianti porą dienų. 

Kurį laiką Saulės aktyvumas buvo sumažėjęs, tačiau jis vėl primins apie save ir paleis pliūpsnį Žemės link – prognozuojama, kad jau rytoj prasidės stipri magnetinė audra, truksianti porą dienų. 

REKLAMA

Kaip praneša meteoagent.com, rytoj, birželio 28 dieną, ir poryt, birželio 29 dieną, magnetinio lauko aktyvumas sieks penkis balus. Tai yra riba, kai magnetinių audrų poveikis tampa stipresnis, ypač rekomenduojama saugotis vyresnio amžiaus asmenims, taip pat sergantiems lėtinėmis ligomis ir t. t.

Kuo arčiau devynių balų priartėjama, tuo didesnė tikimybė, kad poveikį pajus net ir visiškai sveiki žmonės, nors pastebima, kad magnetinės audros skirtingus žmones veikia skirtingai.

Padidejusį geomagnetinį lauką žada ir oficialus orų prognozių centras savo portale swpc.noaa.gov, kur pranešama, kad jau birželio 28 dieną, 21 valandą magnetinis aktyvumas pakils iki beveik 5 balų, laikysis iki 3 valandos, o tuomet sumažės iki 4 balų. 

REKLAMA
REKLAMA

Primename, kad magentinių audrų poveikį gali jausti net ir sveiki žmonės. Pavyzdžiui, vieni tomis dienomis jaučiasi prasčiau, paūmėja sveikatos problemos, pasireiškia galvos skausmai, vangumas, o kiti nepajaučia nė menkiausio pokyčio.

REKLAMA

Vis dėlto, mokslininkai rekomenduoja laikytis kelių gairių, kad apsaugotumėte nuo magnetinių audrų poveikio savo sveikatą.

Magnetinės audros – kas tai?

Apie tai, kas yra magnetinės audros ir apie jų poveikį gyvam organizmui anksčiau naujienų portalo tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“ kalbėjo klimatologas, prof. Arūnas Bukantis.

„Dabar išgyvename laikotarpį, kai didėja Saulės aktyvumas, o tai reiškia, kad saulėje vykstančių procesų metu į kosminę erdvę išmetama saulės plazma – įelektrintos dalelės, elektronai, protonai ir jie kosmine erdve sklinda į visas puses. Jei plazmos pliūpsnis buvo išmestas į tą pusę, kur yra žemė, neišvengiamai ji pasiekia ir žemės magnetinį lauką.

REKLAMA
REKLAMA

Žemė turi savo apsauginį, buferinį magnetinį lauką, kuris turėtų apsaugoti nuo saulės poveikio, bet saulės išmestos dalelės, kurias mes vadiname – saulės vėjo dalelėmis, jos išilgai skverbiasi į magnetinių ašigalių zonas ir artėja prie žemės paviršiaus.

Kai jos  pasiekia 70km aukštį, tada pasirodo pašvaistės, o tai yra įrodymas, kad saulės vėjas atkeliavo iki žemės atmosferos. Kartu keliauja ir tie saulės magnetinio lauko fragmentai, kurie neišvengiamai sutrikdo žemės magnetinį lauką ir prasideda žemės magnetinė audra.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Todėl jei yra pašvaistė, reiškia neišvengiamai yra ir magnetinė audra“, – apie tai, kaip susidaro ir kas yra magnetinė audra pasakoja profesorius.

Jo teigimu, šiuo metu Lietuvoje yra apgintos 2 mokslo daktarų disertacijos apie tai, kaip reaguoja ligoninių priėmimo skyriai į magnetinės audras. Pasirodo, kad skubių iškvietimų padažnėja ir ypatingai padažnėja insultų bei infarktų atvejai magnetinių audrų metu.

REKLAMA

„Kiekvienas organizmas turi labai daug geležies savo viduje ir neišvengiamai yra veikiami visi gyvi organizmai. Kokie yra mechanizmai geriau atsakytų gydytojas – ar ten kraujotaką paveikia ar kvėpavimo organus, bet statistiniai tyrimai įrodo akivaizdų ryšį su magnetinėmis audromis“, – tiesą atskleidė prof. A. Bukantis.

Magnetinės bangos (nuotr. 123rf.com)

Magnetinių audrų poveikis ir kaip apsisaugoti

Magnetinės audros poveikį sveikatai dažniausiai išduoda šie simptomai: galvos svaigimas ir skausmas; pykinimas; silpnumas ir mieguistumas; padidėjęs kraujospūdis; raumenų ar sąnarių skausmai ir t. t.

REKLAMA

Magnetinės audros gali paveikti net ir sveikus žmones, tačiau didžiausia rizika kyla sergantiems lėtinėmis ligomis, širdies ir kraujagyslių ligomis, kovojantiems su migrena ar epilepsija – jiems reikėtų labiau saugotis magnetinių audrų.

Tyrimai rodo, kad vyraujant magnetinėms audroms, padaugėja infarkto ir insulto atvejų. Teigiama, kad pastebimas nežymus (apie 20 proc.) padidėjimas.

Galvos skausmą ar tachikardiją bei kitus simptomus gali sukelti ir daugybė kitokių priežasčių. Pavyzdžiui, pasikeitęs atmosferos slėgis taip pat gali daryti įtaką savijautai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Magnetinių audrų laikotarpiu hipertenzija sergantys žmonės turėtų gerti daugiau vandens ir sumažinti suvartojamos druskos kiekį, nes druska sulaiko skysčius organizme ir dėl to padidėja kraujospūdis.

Pablogėjus savijautai dėl magnetinės audros poveikio gali padidėti ne tik kraujospūdis ar sumažėti darbingumas, tačiau ir paūmėti nerimas, lėtinės ligos ar net alergijos. Be to, magnetinės audros labai paveikia vieną organą – kraujagysles.

REKLAMA

Kaip praneša europeantimes.news, vyraujant magnetinėms audroms patariama valgyti mažiau greito, riebaus, kepto, sūraus ar aštraus maisto. Vietoj to raginama valgyti daugiau vaisių ir daržovių.

Taip pat patariama atsisakyti žalingų įpročių – nerūkyti, nevartoti alkoholio, be to, rekomenduojama atsisakyti kavos, ją geriau keiskite žaliąja ar žolelių arbata.

REKLAMA

Į naudą bus ir jeigu pasistengsite patirti kuo mažiau streso, pašalinsite pagrindinius streso šaltinius kasdienybėje ir praleiskite magnetinių audrų laikotarpius ramiai.

Apie magnetinių audrų ir kitų meteorologinių reiškinių poveikį sveikatai anksčiau tv3.lt tinklalaidėje „Sveikatos DNR“ pasakojo klimatologas, prof. Arūnas Bukantis ir šeimos gydytoja Rasa Isevičienė. Visą pokalbį galite žiūrėti straipsnio pradžioje esančiame vaizdo įraše.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų