Gydytoja dietologė sako, kad pirmiausia, marinavimas padeda išsaugoti daržoves ir vaisius, kuriuos mes gauname sezono metu: „Toks būdas išsaugo pakankamą kiekį visų pagrindinių maistinių medžiagų. Mažiausiai išlieka vitamino C, kadangi jis yra jautrus šilumai ir šviesai.“
Marinuotų ir raugintų daržovių nauda
Ž. Antonova sako, kad daržovėse ir vaisiuose išsilaiko daugelis maistinių medžiagų, pavyzdžiui, naudingosios skaidulos. Specialistė pabrėžia, kad gali būti vienintelis minusas – druskos ir pridėtinio cukraus kiekis marinate, kuris dažnai būna nemažas.
„Jeigu lyginame raugintas ir marinuotas daržoves, siūlyčiau dažniau rinktis raugintas. Raugintos daržovės pasižymi tuo, kad turi probiotikų, kurie reguliuoja žarnyno veiklą. Probiotikai, tai gyvosios bakterijos, kurios sudaro naudingąją žmogaus mikrofloros dalį. Paprastai dauguma probiotikų įsikūrę storajame žmogaus žarnyne. Taip pat yra manoma, kad raugintos daržovės apsaugo nuo daugelio lygų“, – teigia ekspertė.
Pasak pašnekovės, marinatas taip pat gali būti naudingas, nes į jį iš daržovių patenka daug mineralų ir vitaminų, tad tą skystį galima panaudoti: „Tačiau marinatas turi būti kuo natūralesnis, nes marinatas, kuris pagamintas acto pagrindu, nėra labai naudingas, jame yra daug acto, druskos, cukraus."
Gydytoja dietologė sako, kad nereikėtų bijoti dėl marinato kaloringumo, nes jis kaloringas tik tada, jeigu jame pridėta daug riebalo:
„Praktikoje žmonės dažniau valgo pačią daržovę ar vaisių, o ne marinatą. Pats vaisius ar daržovė nepasidaro kaloringesni, jei į marinatą nepridedama riebalų ir aliejaus."
Ką geriau rinktis?
Pasak specialistės, racione gali būti ir raugintų, ir marinuotų daržovių bei vaisių, bet didžiausią dalį turi sudaryti šviežios daržovės, ypač sezono metu.
O žiemą, ar kai sudėtinga rasti pakankamai šviežių daržovių, galima pasimėgauti ir marinuotomis bei raugintomis daržovėmis.
Paklausta, kurios marinuotos, raugintos daržovės naudingiausios, moteris atsako: „Išskirti, kuri rauginta, marinuota daržovė naudingesnė, negalėčiau.
Priklausomai nuo to, kokia tai yra daržovė, kaip ji buvo rauginta, galbūt kartu buvo raugintos kokios nors kitos daržovės. Kiekviena daržovė turi skirtingą probiotikų štamą, padermę, o tie probiotikai, skirtingas štamas, pasireiškia vis kitokiu poveikiu.
Vieni mažina cholesterolio kiekį, kiti turi poveikį, pavyzdžiui, nuotaikai. Dar kiti gali apsaugoti nuo cukrinio diabeto. Tad kuo įvairesnis daržovių spektras, tuo yra geriau.“