• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Visai nebrangu, o galimybės sočiai vakarienei – kone neribotos. Būtent dėl to smulkinta mėsa ir faršas taip dažnai tampa pagrindiniu patiekalų ingredientu: pradedant balandėliais, cepelinais, žemaičių blynais ir baigiant įvairiausiomis sriubomis ir troškiniais.

Visai nebrangu, o galimybės sočiai vakarienei – kone neribotos. Būtent dėl to smulkinta mėsa ir faršas taip dažnai tampa pagrindiniu patiekalų ingredientu: pradedant balandėliais, cepelinais, žemaičių blynais ir baigiant įvairiausiomis sriubomis ir troškiniais.

REKLAMA

Šaltuoju metų laiku smulkintą mėsą lietuviai dar labiau pamėgsta, sako Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Jos pardavimai stipriai ūgteli, o pritrūkus idėjų, ką naujo ir dar nenusibodusio iš jos pagaminti – verta prisiminti orkaitę.

„Nors vegetarizmu Lietuvoje susidomi vis daugiau žmonių, visgi mėsa atsiduria dažno pirkėjo krepšelyje. Šiai kategorijai sezoniškumas turi nemažai įtakos: jeigu vasarą ant bangos būna grilinimui tinkama mėsa, tai žiemą atsigręžiama į smulkintą mėsą.

Labiausiai pirkėjai mėgsta smulkintą kiaulieną, antroje vietoje rikiuojasi kiaulienos faršas, o trečioje – smulkinta kiauliena, sumaišyta jautiena“, – atskleidžia V. Budrienė.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak jos, lietuviai smulkintai mėsai kelia aukštus reikalavimus. Rinkdamiesi ją žiūri tiek į kainą, tiek į sudėtį, jiems taip pat labai rūpi mėsos kilmė ir šviežumas. Pirkėjai pageidauja atkeliaujančios iš Lietuvos gamintojų, tad parduotuvėse absoliuti dauguma jos būna vietinės kilmės, tiekiama 6 kartus per savaitę, rašoma pranešime spaudai.

REKLAMA

Ką rinktis – smulkintą mėsą ar faršą?

„Lietuviai išmoko atskirti ir smulkintą mėsą nuo faršo, – sako mėsos ekspertas Gintaras Bačkovas. – Smulkinta mėsa – tai šviežia, iškaulinta ir sumalta mėsa, į kurią gali būti pridėta tik iki 1 proc. druskos. Tai – natūralesnis produktas. Tuo tarpu faršas priskiriamas mėsos pusgaminių arba mėsos ruošinių grupei.

Tai yra ta pati smulkinta šviežia mėsa, tačiau su priedais. Į faršą gali būti įdėta tokių priedų kaip krakmolas, baltymai, soja, pipirai arba kitos aromatinės medžiagos. Renkantis faršą vertėtų atidžiai paskaityti etiketę ir rinktis tokį, kuriame priedai daugiausiai būtų tiesiog prieskoniai.“

REKLAMA
REKLAMA

Smulkintos mėsos rūšis turi įtakos patiekalo kaloringumui, taip pat užduoda toną prieskoniams, sako mėsos technologas. Riebiai mėsai, įskaitant kiaulieną, verta pridėti aromatinių žolelių, kurios pagerins virškinimo procesus. Liesai mėsai, pavyzdžiui, paukštienai ir veršienai, nereikia naudoti didelio kiekio žolelių ir prieskonių, nes intensyvūs priedai užgoš mėsos skonį.

„Smulkintos mėsos savybės iš esmės tokios pat kaip ir šviežios pjaustytos mėsos. Ji pirmiausia aprūpins mus baltymais – pagrindine mūsų organizmo „statybine“ medžiaga. Be to, ypač jautienoje ir kiaulienoje yra daug geležies, taip pat yra B grupės vitaminų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Besilaikantiems dietoms verta rinktis ir maltą vištieną ar kalakutieną. Jos puikiai tinka mėsos kukuliams ar kotletams gaminti. Tuo tarpu jautiena, kiauliena arba šių mėsų derinys turi daugiau riebalų, tad ir suteikia sodresnį skonį tokiems patiekalams kaip lazanija, makaronų, bulvių apkepai“, – pasakoja G. Bačkovas.

Jis primena, kad smulkintą mėsą, faršą geriausia valgyti tą pačią dieną, kai ji buvo apdorota, nes šie produktai greitai genda. Išimtis yra fasuota malta mėsa, kurios tinkamumo vartoti terminą rasite ant pakuotės.

REKLAMA

Nešvaistykite laiko – už jus darbą tegu padaro orkaitė

Kotletai, balandėliai, cepelinai – sotūs, nebrangūs ir dažno itin mėgstami patiekalai iš smulkintos mėsos. Visgi, jie yra ir imlūs laikui, tad virtuvėje tenka gerokai patriūsti, kol susuksite balandėlius, iškepsite kotletus ar paruošite cepelinus.

O galbūt verčiau šį darbą „atiduoti“ orkaitei? Italai orkaitėje iš maltos mėsos gamina legendinę lazaniją, graikai vertina maltos mėsos ir baklažanų derinį – tai yra jų garsiosios musakos pagrindas. Anglai naudojo maltą mėsą ir bulves, gamindami savo firminį piemenėlių pyragą.

REKLAMA

Kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė siūlo išbandyti naujų patiekalų, kurie nereikalaus daug rankų darbo. Tereikės kelių ingredientų ir orkaitės – ir su minimaliu kiekiu pastangų pasieksite maksimalų rezultatą.

Pavyzdžiui, įdomi ir gerokai greitesnė idėja – sluoksniuoti kopūstų kepsniai. Skonis bus tarsi tradicinių balandėlių, tačiau receptas yra žymiai lengvesnis.

Orkaitėje kepti „balandėliai“ – kopūstų pjausniai su smulkinta mėsa

Porcijos: 6

Gaminimo laikas: 60 min. (15 min. paruošti ir 45 min. kepti)

Reikės: 1 kopūsto, 500 g smulkintos mėsos, 1 svogūno, 2 skiltelių česnako, 100-200 g tiršto pomidorų padažo, 1-2 šaukštelių Provanso žolelių, ½ šaukštelio maltos saldžiosios paprikos, druskos, pipirų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gaminame:

  1. Susmulkintą svogūną sumaišykite su malta mėsa, nedideliu kiekiu druskos ir pipirų, Provanso prieskoninėmis žolelėmis, saldžiąja paprika ir išspaustu česnaku. Išminkykite ir atidėkite į šalį.
  2. Kopūstą supjaustykite 5-7 mm storio apvaliais griežinėliais ir išdėliokite juos ant kepimo popieriumi išklotos skardos. Pabarstykite druska ir pipirais.
  3. Iš smulkintos mėsos formuokite nestorus (4-5 mm) paplotėlius ir dėkite ant kopūstų pjausnių. Pasistenkite, kad jų skersmuo būtų panašus kaip kopūstų griežinėlių. Mėsą aptepkite 1-2 valgomaisiais šaukštais tiršto pomidorų padažo. Viską dėkite į orkaitę, įkaitintą iki 180 laipsnių. Kepkite 45 minutes.

Smulkintos mėsos vyniotinis su daržovėmis

Porcijos: 6

REKLAMA

Gaminimo laikas: 110 min. (20 min. paruošti ir 90 min. kepti)

Reikės: 1 kg smulkintos mėsos, 1 kiaušinio, 1 padžiūvusios duonos riekės, 100 ml pieno, 1 ½ šaukštelio druskos, ½ šaukštelio maltų pipirų,1 šaukštelio granuliuoto česnako, 1 šaukštelio maltos saldžiosios paprikos, 3 šaukštelių garstyčių, 150 g plonais griežinėliais supjaustytos rūkytos šoninės, 200 g sūrio, ½ raudonosios paprikos, 1 morkos, (papildomai – kitų mėgstamų daržovių).

REKLAMA

Gaminame:

  1. Duoną užpilkite pienu ir atidėkite kelioms minutėms, kad įsigertų. Tuo tarpu papriką ir nuluptą morką supjaustykite plonomis juostelėmis. Iš mirkytos duonos riekelės išspauskite pieno perteklių ir kartu su visais prieskoniais sudėkite į smulkintą mėsą. Viską kruopščiai išmaišykite rankomis, kol gausite vientisą masę.
  2. Paruoštą mėsą sudėkite ant kepimo popieriaus lakšto, uždenkite kitu lakštu ir iškočiokite į stačiakampį. Tada atsargiai nuimkite viršutinį popieriaus sluoksnį ir patepkite mėsos pagrindą garstyčiomis. Ant jo dėkite plonus šoninės griežinėlius ir juostelėmis supjaustytas daržoves. Viską apibarstykite tarkuotu sūriu, tada suvyniokite kaip vyniotinį, sandariai uždengdami kepimo popieriumi. Be to, apvyniokite jį antru sluoksniu, šį kartą iš aliuminio folijos.
  3. Paruoštą maltos mėsos vyniotinį dėkite ant kepimo skardos ir pašaukite į iki 180 laipsnių įkaitintą orkaitę. Viską kepkite apie 1,5 valandos, leiskite šiek tiek atvėsti ir tik tada atsargiai išimkite iš folijos ir popieriaus sluoksnio.

Apkepas su žiediniais kopūstais ir smulkinta mėsa

Porcijos: 4

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gaminimo laikas: 45 min. (15 min. paruošti ir 30 min. kepti)

Reikės: 1 žiedinio kopūsto, 250 g šoninės, 200 g smulkintos mėsos, 200 g tarkuoto sūrio, 2 kiaušinių, 2 šaukštų 18 proc. riebumo grietinėlės, 1 šaukšto aliejaus, 1 šaukštelio čiobrelių, ½ šaukštelio kario, druskos, pipirų.

Gaminame:

  1. Į dubenį įmuškite kiaušinius ir suplakite juos šakute. Supilkite grietinėlę ir pagardinkite druska, pipirais, čiobreliais ir kariu. Kruopščiai išmaišykite.
  2. Keptuvėje įkaitinkite aliejų ir jame apkepkite smulkintą mėsą. Po kurio laiko sudėkite kubeliais supjaustytą šoninę ir kepkite, kol mėsa iškeps. Pagardinkite druska ir pipirais.
  3. Iškeptą mėsą su šonine sudėkite į kepimo indą. Ant viršaus sudėkite žiedinių kopūstų žiedynus ir užpilkite juos grietinėlės padažu. Viršų apibarstykite tarkuotu sūriu ir šaukite į iki 180 °C įkaitintą orkaitę. Kepkite apie 30 min. Patiekite viršų pabarstę šviežiomis žolelėmis.

 

"Į faršą gali būti įdėta tokių priedų kaip krakmolas, baltymai, soja, pipirai arba kitos aromatinės medžiagos' - smulkūs kaulai, odos, kremzlės - mėsininkai dirba be atliekų.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų