• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nėščios moterys paracetamolį turėtų vartoti tik gydytojo nurodymu, nusprendė mokslininkai. Ekspertai baiminasi,  kad šis pigus skausmą malšinantis vaistas gali pakenkti vaisiaus vystymuisi gimdoje.

Nėščios moterys paracetamolį turėtų vartoti tik gydytojo nurodymu, nusprendė mokslininkai. Ekspertai baiminasi,  kad šis pigus skausmą malšinantis vaistas gali pakenkti vaisiaus vystymuisi gimdoje.

REKLAMA

Daugybė tyrimų susiejo paracetamolio vartojimą su dėmesio sutrikimo ir hiperaktyvumo sindromu (ADHD), autizmu, mergaičių kalbos vėlavimu ir mažesniu IQ.

Danijos mokslininkai, peržiūrėję tyrimų rezultatus, teigė, kad matomas „didėjantis tyrimų skaičius“, jog paracetamolis gali trikdyti vaisiaus vystymąsi.

Paracetamolį sieja su sutrikimais

Ragindami veikti, jie primygtinai reikalavo, kad būsimos motinos gautų tik „mažiausią veiksmingą dozę per trumpiausią įmanomą laiką“.

Norint išsamiai ištirti, kaip vaistas, žinomas kaip acetaminofenas JAV, gali paveikti kūdikius gimdoje, reikia atlikti tolimesnius tyrimus.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau kiti mokslininkai šiandien atmetė šiuos teiginius, sakydami, kad peržiūrėtų dokumentų rinkinys „nėra pakankamai validus, kad leistų daryti išvadas“.

REKLAMA

Vienas mokslininkas teigė, kad besilaukiančių moterų bauginimas ir nerimo kėlimas yra „dažnai nereikalingas ir turi akivaizdžių neigiamų pasekmių.“

NHS teigia, kad paracetamolį saugu vartoti nėščioms moterims ir vadina šį vaistą „pirmuoju pasirinkimu“, kai būsimoms mamoms prireikia skausmą malšinančių vaistų.

Maždaug pusė besilaukiančių moterų praneša vartojančios paracetamolį nėštumo metu, JAV skaičiai yra dar didesni ir siekia 65 proc.

REKLAMA
REKLAMA

Sveikatos specialistai sako, jog kai kurie žmonės turi būti „itin atsargūs“, pavyzdžiui, pacientai su inkstų ar kepenų problemomis, taip pat vartojantys vaistus nuo epilepsijos.

Įspėjimas apie paracetamolio vartojimą nėštumo metu buvo publikuotas žurnale „Nature Reviews Endocrinology“. Jį parėmė 91 tarptautinis ekspertas.

Moksliniame darbe teigiama, jog „didėjantis tyrimų skaičius“ sieja paracetamolio vartojimą su neurologinio vystymosi, reprodukciniais ir urogenitaliniais sutrikimais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dr. David Kerstensen ir Kopenhagos universiteto ekspertai apžvelgė tyrimus su žmonėmis ir gyvūnais, kuriuose buvo tiriamas paracetamolio vartojimas nėštumo metu. Moksliniai darbai buvo publikuoti 1995-2020 metais.

Kenkia vaisiui

Ekspertai teigė, kad tyrimai sieja paracetamolio vartojimą su „nerimą keliančiu“ vaikų, turinčių pažinimo, mokymosi ir elgesio sutrikimų, skaičiaus padidėjmu.

REKLAMA

Tyrimai taip pat parodė, kad skausmą malšinantis vaistas yra susijęs su reprodukciniais ir urogenitaliniais sutrikimais, tokiais kaip kriptochizmas (nenusileidusios sėklidės), hipospadija (kai šlaplės anga nėra varpos gale) ir sėklidžių vėžiu.

Ankstyvas brendimas, sumažėjęs spermatozoidų kiekis ir sumažėjęs vaisingumas taip pat buvo susietas su skausmą malšinančio vaisto vartojimu.

Paracetamolio vartojimas prieš gimdymą taip pat siejamas su ankstesne mergaičių brendimo pradžia, rašoma dailymail.co.uk.

REKLAMA

Tuo tarpu tyrimai su gyvūnais parodė, kad vaistas taip pat gali sukelti vyrų reprodukcinės sistemos sutrikimų, pavyzdžiui, sėklidžių funkcijos ir spermos gamybos sutrikimus.

Tyrimai su gyvūnais taip pat leidžia sieti paracetamolio vartojimą su moterų kiaušidžių vystymosi sutrikimu, dėl to sumažėja kiaušinėlių skaičius ir mažėja vaisingumas.

Kiti poveikiai moterims, užfiksuoti atliekant tyrimus su gyvūnais, apima smegenų funkciją ir elgesį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak mokslininkų, bet koks neigiamas poveikis buvo stipresnis, jei vaistas buvo vartojamas didesnėmis dozėmis ir ilgesnį laiką.

Todėl, remiantis ataskaita, būsimoms motinoms nėštumo metu turėtų būti pasakyta, kaip apriboti vaistų vartojimą ir dozes.

Jie sakė, kad nėščioms moterims turėtų būti liepta „atsisakyti paracetamolio, nebent jo vartojimas yra paskirtas gydytojo; pasitarti su gydytoju arba vaistininku, jei abejojate, kokį kiekį vaistų vartoti; sumažinkite riziką vartodami mažiausią efektyvią dozę trumpiausią reikiamą laiką“.

REKLAMA

Tyrimų rezultatus atmeta

Medikai taip pat paragino Europos vaistų agentūrą (EMA) ir JAV maisto ir vaistų administraciją (FDA) „peržiūrėti visus turimus duomenis“, kad jų patarimai būtų paremti paskutiniais tyrimais.

FDA ir EMA sako, kad tyrimai neparodė jokios apsigimimų rizikos dėl paracetamolio vartojimo.

Dr. Sarah Stock, vaisiaus medicinos ekspertė iš Edinburgo universiteto sakė: „Šis mokslinis darbas nekeičia paracetamolio vartojimo rekomendacijų nėščioms moterims. Deja, didžioji dalis šių įrodymų nėra pakankamai patikimi, kad būtų galima daryti išvadas, jog paracetamolio vartojimas nėštumo metu, ypač atsitiktinis, sukelia vaisiaus vystymosi problemų.

REKLAMA

Paracetamolis veiksmingai mažina skausmą ir karščiavimą, todėl ir toliau yra svarbus vaistas, kurį nėščios moterys turėtų vartoti, jei reikia.

Aišku, nėščia ar ne, niekas neturėtų vartoti vaistų nesant būtinybei, ilgiau nei būtina ar didesnėmis dozėmis nei reikia.“

„Visada reikia skatinti vengti nereikalingų vaistų ir daugumai nėščių moterų tai yra žinoma. Tuo pačiu metu kelti nerimą dėl dar negimusio vaiko dažnai yra nereikalinga ir tai turi akivaizdžių neigiamų pasekmių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šis dokumentas ir sutarimo pareiškimas gali kelti nėščiosioms nerimą beveik neabejotinai be reikalo“, – sakė profesorius Stephen Evans, Londono higienos ir atogrąžų medicinos mokyklos farmakoepidemiologas.

Didesnės apimties tyrimai rodo, kad paracetamolio vartojančios motinos vaikas neturi „jokio neigiamo poveikio“, o tie darbai, kuriuose randamos sąsajos, yra nenuoseklūs, todėl „jų išvados gali būti dėl atsitiktinumo ar šališkumo“.

REKLAMA

Nėra kito žinomo vaisto, kuris galėtų būti pasiūlytas kaip alternatyva paracetamoliui, todėl šis tyrimas yra „ne itin naudingas“.

Profesorius S. Evans pridėjo: „Gali būti pagrįsta pasiūlyti reguliuojančioms institucijoms iš naujo išnagrinėti šiuos klausimus, tačiau tai nėra žinia, kurią reikėtų pranešti esamoms ar būsimoms nėščiosioms.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų