Nuo pat mažens buvome mokomi, kaip svarbu valytis dantis du kartus per dieną, kad išvengtume apnašų susidarymo.
Apnašos yra bakterijų plėvelė, dengianti dantis, o netinkamai juos valant, gali prasidėti dantenų ligos ir dantų ėduonis.
Tačiau naujausi tyrimai parodė, kad daugiau nei pusė (51 proc.) JK suaugusiųjų bent kartą per savaitę dantų neišsivalo ar pamiršta tai padaryti, rašo express.co.uk.
Burnos sveikatos fondo atliktas tyrimas parodė, kad vienas iš aštuonių (13 proc.) žmonių nesivalo dantų reguliariai – bent tris kartus per savaitę šią procedūrą praleidžia.
Tyrimas atskleidė, kad vakare dantų nesivalo 39 proc žmonių, o ryte to nedaro 19 proc.
Taip pat buvo atskleista, kad jaunesni suaugusieji kur kas dažniau nevalo dantų – du iš trijų (65 proc.) jaunesnių nei 35 metų amžiaus nevalo dantų kartą per savaitę, o to nedaro 40 proc. vyresnių nei 55 metų amžiaus žmonių – net keturi iš dešimties.
Gydytojo periodontologo ir implantų chirurgo Sulamano Anwaro Gios šios išvados nenustebino, nes daugelis jo pacientų yra įsitikinę, jog burnos ir kūno gydymas yra nesusiję dalykai.
„Pacientai dažnai galvoja, kad jei jie eina pas odontologą, mes sutelksime dėmesį tik į jų dantis, tačiau dabar taip nėra, – sakė jis. – Puikiai žinome, kad bakterijos iš burnos pasklinda po visą kūną. Kai kurios keliauja link smegenų, o kitos link širdies.“
Kiti Burnos sveikatos fondo tyrimo rezultatai parodė, kad beveik kas ketvirtas (24 proc.) Jungtinėje Karalystėje dantis valosi tik kartą per dieną.
Duomenys taip pat parodė, kad vyrai (69 proc.) daug rečiau valosi dantis du kartus per dieną, lyginant su moterimis (82 proc.).
Nerimą kelia tai, kad vienas iš dešimties (10 proc.) žmonių dantis valosi tik vieną minutę ar mažiau vietoje rekomenduojamų dviejų minučių.
Gydytojas S. Anwaras pabrėžė, kad prasta burnos sveikata yra susijusi su daugybe skirtingų sveikatos būklių, įskaitant širdies ligas, insultą, demenciją, nėštumo komplikacijas, netgi seksualinę sveikatą.
„Burna yra vartai į kūną ir dantų sveikata jam yra labai svarbi, – sakė jis. – Jei žmonės neprižiūri savo dantų arba valosi juos tik kartą per dieną, ypač jei praleidžia valymą prieš naktį, ant dantų lieka daug bakterijų.“
„Naktį, kol jie miega ir neišsiskiria daug seilių, į jų kraują gali patekti daug bakterijų, – pridūrė jis. – Akivaizdu, kad jie susirgs dantų ėduonimi, tačiau bakterijos taip pat cirkuliuos po visą kūną, todėl ilgalaikė bloga burnos sveikata žalos jų organizmą.“
Teisingai valykite dantis
S. Anwaras sakė, kad gero dantų valymo paslaptis yra tinkama rutina ir metodas.
„Pavyzdžiui, aš dažnai savo pacientams patariu pradėti nuo dešinės išorinės dantų pusės, tada išsivalyti kramtomuosius paviršius, o po to valyti vidinę dantų pusę bei tą patį daryti su apatiniais dantimis, – paaiškino gydytojas. – O kitą dieną pradėkite nuo priešingos pusės.“
Pasak gydytojo, dažnai žmonės pradeda dantis šepetėliu valyti energingai, tačiau baigia nebe taip energingai, todėl kasdien tikrai gerai išvaloma tik viena pusė.
Gydytojas taip pat primygtinai siūlo naudoti tarpdančių šepetėlį arba siūlą, nes jei to nedarote, neišvalote net 40 procentų burnos.
Gydytojo S. Anwaro patarimai, kaip pagerinti burnos sveikatą
- Valykite dantis du kartus per dieną – ryte ir vakare su fluoro turinčia dantų pasta;
- Prevencija yra geriau nei gydymas – reguliariai tikrinkitės dantis – bent kartą per metus;
- Valykite tarpdančius naudodami dantų siūlą arba tarpdančių šepetėlius;
- Nevalykite dantų iš karto po valgio. Palaukite nuo 45 minučių iki valandos.