Daugeliui hortenzijų augintojų kyla klausimas, kada genėti šiuos augalus. Kai kurias jų galima genėti jau dabar.
Pirmiausia reikia nustatyti, kokios rūšies hortenzijas auginate. Kai kurios jų žydi ant antramečių ūglių, tai reiškia, kad kitąmet pražysiančių žiedų pumpurai jau būna suformuoti ant stiebų rudenį ar žiemą.
Kitų rūšių hortenzijos žiedus krauna ant pirmamečių ūglių, tad jų pumpurai pradeda formuotis pavasarį, rašo provenwinners.com.
Įsidėmėkite, kad rudenį galima genėti tik tas hortenzijas, kurios žiedus krauna ant pirmamečių ūglių, kitaip rizikuojate, kad kitais metais žiedų visai nesulauksite.
Jei jau išsiaiškinote, kurios rūšies hortenzijas auginate, galite patys priimti sprendimą, genėti jas dar rudenį ar palaukti pavasario.
Kokių hortenzijų siūloma rudenį negenėti?
Daugelį krūmų, kurie žydi ant antramečių ūglių, reikia genėti iškart po žydėjimo, tačiau jos baigia žydėti taip vėlai, kad nugenėjus vėlyvą rudenį nelieka pakankamai laiko suformuoti pumpurus kitiems metams.
Todėl siūloma negenėti ant antramečių ūglių žydinčių hortenzijų prieš šaltąjį sezoną, šį darbą reikėtų atidėti pavasariui. Su genėjimu neskubėkite, jei auginate ąžuolalapes ar didžialapes hortenzijas.
Vis dėlto, jei auginate šviesiąsias ar šluotelines hortenzijas, kurios žydi ant pirmamečių ūglių, jas saugu genėti vėlyvą rudenį, kai augalai pereina į ramybės periodą. Taip pat genėti galima ir ankstyvą pavasarį.
Jei jums gražu, kai žiemą sodą puošia sudžiūvę hortenzijų žiedai, galite palikti juos ir nukirpti tik pavasarį.
Vis dėlto, jei žiema numatoma su daug sniego arba mėgstate, kad žiemą sodas atrodytų kuo tvarkingiau, galite nugenėti šias hortenzijas vėlyvą rudenį ar net žiemos pradžioje, atsižvelgiant į orų sąlygas.
Prieš žiemą patariama genėjant šalinti ne daugiau kaip trečdalį hortenzijos, žydinčios ant pirmamečių ūglių, stiebo. Jei jūsų hortenzija yra 120 cm aukščio, stiebus trumpinkite ne daugiau nei 40 cm.
Yra kelios priežastys, kodėl patariama nukirpti ne daugiau nei 30 proc. stiebo. Pirmiausia, jei nugenėsite per daug, pašalinsite kietąją stiebo dalį, kuri palaiko augalo formą.
Be to, augalui reikia pakankamai lapijos, kad gautų pakankamą kiekį maisto medžiagų, kurios padeda palaikyti tvirtą šaknų sistemą.