• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nustojus galioti ekstremaliai situacijai dėl COVID-19 gydytojai rezidentai priversti vėl susidurti su skaudžia realybe. Nelikus pandemijos metu papildomi mokėtų priedų jiems vėl tenka tenkintis maža alga, kuri nebuvo didinta jau dvejus metus. Nors ministerija piešia šviesų rytojų ir jauniesiems gydytojams žada atriekti daugiau lėšų, patys jie neatsistebi iki šiol gyvais stereotipais, kad rezidentas – „tik“ studentas, kuris sveikatos sistemoje nelabai ką ir daro. 

Nustojus galioti ekstremaliai situacijai dėl COVID-19 gydytojai rezidentai priversti vėl susidurti su skaudžia realybe. Nelikus pandemijos metu papildomi mokėtų priedų jiems vėl tenka tenkintis maža alga, kuri nebuvo didinta jau dvejus metus. Nors ministerija piešia šviesų rytojų ir jauniesiems gydytojams žada atriekti daugiau lėšų, patys jie neatsistebi iki šiol gyvais stereotipais, kad rezidentas – „tik“ studentas, kuris sveikatos sistemoje nelabai ką ir daro. 

REKLAMA

Šiuo metu jaunesniųjų gydytojų rezidentų darbo užmokestis siekia kiek virš 1580, o vyresniųjų – beveik 1687 eurus „ant popieriaus“. 

„Atskaičius mokesčius taip ir gaunasi, kad viešai kas parašo apie beveik 900 eurų atlyginimą. Jaunesnio gydytojo rezidento atlyginimas nebesiekia net Lietuvos vidutinio darbo užmokesčio (VDU). Daug tai ar mažai – priklauso, su kuo lyginsime. 

REKLAMA
REKLAMA

Čia turbūt kalbame bendrai apie sąžiningumą, bendrai įvertinimą visuomenėje. Jei galvojame, kad mokytojai, slaugytojai turėtų atitinkamai uždirbti, tai turime pripažinti, kad ir gydytojai rezidentai turi atitinkamai uždirbti“, – konstatavo Jaunųjų gydytojų asociacijos (JGA) valdybos pirmininkas Karolis Kilčauskas.

REKLAMA

Dirba papildomai 

Pasakodamas apie dabartinę situaciją skubiosios medicinos rezidentas priminė, kad gydytojų rezidentų atlyginimai paskutinį kartą buvo kelti tik prieš dvejus metus. Tuo metu pandemijos metai tik pridengė šią skaudžią realybę.

„Kadangi daugelis gydytojų rezidentų papildomai dirba kaip medicinos gydytojai skubios pagalbos-priėmimo skyriuose, kur iki gegužės 1-osios buvo mokami priedai už atlyginimus, tai kažkaip žmonės papildomais darbais tai pasidengdavo. 

REKLAMA
REKLAMA

Ir galbūt neatkreipdavo labai didelio dėmesio į savo rezidento atlyginimą, kuris dvejus metus yra užmirštas. Bet dabar visus tuos dalykus nutraukus ir grįžus į realybę šis faktas dar labiau iškilo į viršų“, – konstatavo jis.

K. Kilčauskas kartu atkreipė dėmesį, kad dabartinė situacija apskritai yra absurdiška, kai gydytojas rezidentas tam, kad kompensuotų savo poreikius, važiuoja dirbti kažkur papildomai, virš etato krūvio. Anot pašnekovo, taip jaunųjų gydytojų darbo apimtys gali išaugti ir iki 1,5 etato.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Vis dėlto man atrodo, kad mūsų siekis valstybėje ir yra, kad kiekvienas galėtumėme dirbti vieno etato krūviu, tam išvis ir yra tokia sąvoka. Deja, realybė yra kitokia“, – kalbėjo jaunasis gydytojas.

Kol kas gyvena tik viltimi

Nors ši Vyriausybė kaip vieną tikslų yra numačiusi peržiūrėti rezidento atlyginimo tvarką, kol kas rezidentai tik gyvena viltimi, kad kitais metais galbūt bus kitaip. Tačiau kad kažkas nutiks per artimiausią mėnesį ar du, taip nėra.

REKLAMA

„Mes diskutuojame dėl to jau nuo praeito rudens ir šiuo metu tikrai yra ruošiami planai gydytojų rezidentų atlyginimus pakelti nuo sausio 1 d. Kiek, kokios tai bus sumos, dar nėra iki galo aišku, preliminariai ministerija nori pakelti užtektinai, bet tam dar turi pritarti visa Vyriausybė. Ir biudžetas dabar yra dėliojamas bet, kaip rodo praktika, gydytojų rezidentų atlyginimas iki šiol niekada nebuvo prioritetas“, – pažymėjo K. Kilčauskas. 

REKLAMA

Pašnekovas pasidžiaugė, kad bent planuojama tvarka yra tikrai sveikintina, mat numatoma, jog rezidentų atlyginimai didėtų kiekvienais metais, o ne vieną kartą per rezidentūrą – kam antrais, kam trečiais metais.

Anot JGA atstovo, tai, kaip dabar skaičiuojami rezidentų atlyginimai, neturi precedento, mat jų atlyginimų skaičiavimo sistema yra kitokia nei viso likusio medicinos sektoriaus. 

„Rezidentų atlyginimai yra mokami iš Vyriausybės asignavimų, tai reiškia – iš valstybės biudžeto, o visų likusių medikų atlyginimai – iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo. Ir ateityje norime padaryti tai, kad rezidentų atlyginimas taip pat būtų derybų objektas derantis dėl kolektyvinės šakinės sutarties. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tai reiškia, kad gydytojai rezidentai turės ateityje priklausyti profesinėms sąjungoms, kad jos derėtųsi dėl rezidentų atlyginimo. Nes niekas kitas dėl atlyginimų nepakovos. O dabar gydytojai rezidentai praktiškai visi nepriklauso jokiai profesinei ir dėl to jų atlyginimas niekada nebuvo derybų objektas“, – aiškino K. Kilčauskas. 

Trečio lygio ligoninės – ant rezidentų pečių

Pašnekovo pastebėjimu, kas itin kiša koją kalbant apie rezidentų atlyginimus, tai „tas nelemtas studento statusas“.

REKLAMA

„Jis dažnai iškreipia visą šitą dalyką ir sukelia bereikalingas diskusijas. Gydytojas rezidentas yra gydytojas ir jis teikia sveikatos priežiūros paslaugas. Ir jeigu kažkam yra tekę su tuo susidurti, tai, gali būti, kad daugiau kažkokio kito gydytojo gal netgi pacientas ir nėra matęs kur nuėjęs į ligoninę ar polikliniką. 

Tikrai negalime sakyti, kad rezidentai yra antrarūšiai darbuotojai, darbo tvarkos dabar yra taip susidėliojusios, kad ant gydytojų rezidentų pečių faktiškai laikosi abi trečio lygio ligoninės ir be jų darbo viskas sustotų ir pacientai išvis negautų paslaugų“, – kalbėjo K. Kilčauskas.

REKLAMA

Anot jo, į rezidentą stereotipiškai vis dar žiūrimą į tą, kuris negali teikti rimtų paslaugų.

„Gydytojas rezidentas turi gydytojo licenciją, ir yra tas gydytojas, kuris dar papildomai investuoja savo laiką, kad galėtų toliau mokytis ir specializuotis kažkokioje srityje. Ir čia gaunasi toks dalykas, kad būdamas gydytoju savo rezidentūros darbo laiku dar važiuoja dirbti papildomai. Ir tai, kad iki galo jų darbas neįvertinamas rodo ir tai, kad matoma reikalo dvejus metus kelti atlyginimo. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei pasižiūrime, kiek uždirbama mažiau kvalifikacijos reikalaujančiose pareigose, tai matosi skirtumas. Rezidentas neturi pasirinktino – nepraėjęs visų pakopų jis netaps gydytoju specialistu. Bet tai nereiškia, kad galima kažkur sutaupyti“, – pasakojo rezidentas. 

Per naktį specialistu netampama

Tuo metu dabar susidaro tokia situacija, kad specialistu jaunasis gydytojas tampa „per naktį“. „Pavyzdžiui, dabar uždirbdamas mažiau negu vieną VDU, jis neva „atkenčia“ kelis metus rezidentūroje ir po kokių 11 metų studijų dabar jau gauna 2,2 VDU. Tai čia yra tikrai absurdas, nes šitaip žmogaus kvalifikacija nešokinėja. Ji auga su kiekvienais metais.

REKLAMA

„Nė viena Vakarų valstybė nelaiko gydytojo rezidento studentu. Visi yra šimtu procentu darbuotojai. Gydytojas rezidentas yra žmogus, kuris pjauna pilvus, gaivina mirusius, žmogus, kuris vadovauja komandai“, – sakė K. Kilčauskas. 

Ir būna toks absurdiškas momentas, ką tikrai svarbu ir paprastam pacientui paaiškinti, kad gydytojas rezidentas, kuris dirba pagal savo rezidento sutartį, išvažiuoja į ligoninę dirbti kažkur priėmimo skyriuje paprastu medicinos gydytoju ir po 6 metų uždirba daugiau negu siekdamas kažkokios papildomos kvalifikacijos, turėdamas papildomų egzaminų, praktikos“, – komentavo jis. 

REKLAMA

Pašnekovas teigė, kad toks studento statusas yra visiškas sovietinis paveldas. „Nė viena Vakarų valstybė nelaiko gydytojo rezidento studentu. Visi yra šimtu procentu darbuotojai. Gydytojas rezidentas yra žmogus, kuris pjauna pilvus, gaivina mirusius, žmogus, kuris vadovauja komandai“, – pastebėjo gydytojas. 

Didesnių algų reikia ir ilgėjant rezidentūrai

Ne kartą išsakęs kritikos dėl ekstremalios situacijos atšaukimo ir naikinamų medikų priedų buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigė, kad tai – tik viena mozaikos dėlionė.

REKLAMA
REKLAMA

„Kol buvo priedai, gal ir buvo galima paaiškinti algų nekėlimą ar atidėjimą tam tikram laikotarpiui. Bet dabar Vyriausybė jau turėtų priėminėti sprendimus. Ir čia reikėtų ne tiktai Vyriausybės sprendimo, nes rezidentų atlyginimų koeficientai įdėti į įstatymą, juos kartu su biudžetu indeksuoti“, – komentavo jis. 

Parlamentaras atkreipė dėmesį ir į tai, kad ministerija ilgina rezidentūros trukmę, o tai dar labiau verčia kalbėti apie adekvatų atlygį.   

„Ilgėjant rezidentūros trukmei labai svarbu, kad tie žmonės turėtų  pakankamas pajamas normaliam gyvenimui. Ir pats atsimenu, kai praėjus 5 metams po mokyklos baigimo klasė susirinkto į susitikimą, tai buvau tik vienas, dar nebaigęs studijų ir nedirbantis.

Kiti gi jau ir šeimas buvo spėję sukurti, gal net ir mažą karjerą padaryti, gaudavo uždarbį, o aš buvau studentas, o realiai studijos trunka 10 metų. Tai toks yra rezidento gyvenimas. Aišku, jis po to jau dirba mediko darbą, tai turi būti tie atlyginimai“, – sakė A. Veryga.    

SAM: lėšų paiešką apsunkina geopolitinė situacija

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) patvirtino, kad dar rudenį yra sudaryta darbo grupė dėl gydytojų rezidentų darbo užmokesčio ir darbo apmokėjimo sistemos peržiūrėjimo. 

REKLAMA

„Darbo grupė šiuo metu peržiūri ir dirba su įstatymų pakeitimo projektais. Pirmiausiai siekiama peržiūrėti ir pakeisti pačią gydytojų rezidentų darbo užmokesčio sistemą. Taip pat bus peržiūrimas darbo užmokesčio dydis bei siekiama gydytojų rezidentų darbo užmokesčio didėjimo. 

Tam bus reikalingos papildomos lėšos, kurių paiešką apsunkina šiandieninė geopolitinė situacija, lėtėjantis ekonomikos augimas, didėjanti infliacija. Suplanavus lėšas, šių metų rudenį bus parengtas 2023 m. Valstybės biudžeto projektas, kuriame atsispindės ir gydytojų rezidentų darbo užmokesčio dydžio pokyčiai“, – portalui tv3.lt nurodė SAM atstovas Julijanas Gališanskis. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų