Šiuo metu galimybių pasas išduodamas ir asmenims, kurie prieš mažiau nei 60 dienų yra gavę teigiamą (kai nustatomi anti-S, anti-S1 arba anti-RBD IgG antikūnai prieš SARS-CoV-2) kiekybinio ar pusiau kiekybinio serologinio imunologinio tyrimo atsakymą.
„Siūloma atsisakyti serologinio tyrimo kaip varianto gauti galimybių pasą, jei asmuo yra skiepytas COVID-19 vakcina, kadangi Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras 2021 m. gegužės 20 d. paskelbtame vertinime dėl serologinių antikūnų tyrimų įtraukimo į ES Skaitmeninį COVID pažymėjimą nurodė, net jei antikūnų tyrimai rodo tam tikrą imuninį atsaką, nežinoma, ar antikūnų lygis yra pakankama apsauga ir kiek laiko tokia apsauga galioja“, – aiškinama Vidaus reikalų ministerijos Vyriausybei teikiamame dokumente.
Specialistai nuogąstauja, kad netrukus po teigiamo antikūnų tyrimo antikūnai taps neaptinkami, mat omikron variantas labiausiai besiskiriantis nuo kitų iki šiol aptiktų ir galimai susijęs su vakcinų veiksmingumo sumažėjimu, ypač praėjus ilgesniam laiko tarpui po vakcinacijos.
„Tik trijų dozių vakcinavimo efektyvumą patvirtina moksliniai tyrimai ir stebėsena. Skiepytis stiprinamąja doze galima praėjus 3 mėnesiams po pasiskiepijimo pagal visą skiepijimo schemą. Būtent skiepijimą sustiprinančiąja doze akcentuoja ir Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras, tad gyventojams turi būti sudaryti skiepytis, o ne atlikti serologinius antikūnų tyrimus po pilnos vakcinacijos schemos“, – rašoma dokumente.
Taip pat siūloma nustatyti pereinamąsias nuostatas, kad asmenis, turinčius iki šio nutarimo įsigaliojimo datos gautus teigiamus (kai nustatomi anti-S, anti-S1 arba anti-RBD IgG antikūnai prieš SARS-CoV-2) kiekybinio ar pusiau kiekybinio serologinio imunologinio tyrimo atsakymus, kai šis tyrimas buvo atliktas po skiepijimo COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vakcina, kontaktiniu būdu aptarnauti ar paslaugas teikti galima 60 dienų nuo tokio tyrimo atlikimo dienos.
Omikron atmaina jau plinta viduje
Nurodoma, kad gruodžio 28 d. duomenimis, Lietuvoje patvirtinti 59 omikron atmainos atvejai. Jau būdingas didesnis užkrečiamumas, sąlygojantis, kad virusui perduoti užtenka ir trumpesnio laiko, ir mažesnio jo kiekio, šiuo metu išliekančią labai didelę omikron atmainos įvežimo bei išplitimo riziką, taip pat į tai, kad Lietuvoje vis dar vyrauja koronaviruso SARS-CoV-2 Delta atmaina COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos), epidemiologinė situacija šalyje išlieka nepalanki.
Daugiau nei pusė Lietuvoje patvirtintų omikron atmainos atvejų nėra įvežtiniai ar susiję su įvežtiniais, tad galima teigti, kad jau stebimas šios atmainos plitimas šalies viduje.
Lietuvos statistikos departamento paskelbtais duomenimis už 2021 m. gruodžio 29 d. Lietuvoje per dieną vidutiniškai registruojama 1381 naujas COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atvejis (7 dienų vidurkis), 14 dienų sergamumo rodiklis siekia 720,0 atvejų 100 000 gyventojų. COVID-19 lovų užimtumas Lietuvos ligoninėse siekia 1072, reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuose gydomi 106 pacientai. Sustiprinančiąja doze paskiepyta 21,9 proc. gyventojų.