• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įvairiomis grožio procedūromis, tarp jų – ir haliurono rūgšties ar botulino toksino injekcijomis – susižavi vis daugiau tautiečių. Vis tik gydytojai ragina pasitikrinti, kas teikia tokias paslaugas, mat pasekmės gali būti labai skaudžios. Blogiausiu atveju nutikus komplikacijoms gali grėsti net aklumas ar audinių nekrozė.

Įvairiomis grožio procedūromis, tarp jų – ir haliurono rūgšties ar botulino toksino injekcijomis – susižavi vis daugiau tautiečių. Vis tik gydytojai ragina pasitikrinti, kas teikia tokias paslaugas, mat pasekmės gali būti labai skaudžios. Blogiausiu atveju nutikus komplikacijoms gali grėsti net aklumas ar audinių nekrozė.

REKLAMA

Plačiau papasakojęs apie žmonių pamėgtų grožio procedūrų rizikas VUL Santaros klinikų Dermatovenerologijos centro vadovas, gydytojas dermatovenerologas Tadas Raudonis visų pirma patarė išsiaiškinti, pas kokį specialistą ketina eiti, mat tam tikras injekcijas gali atlikti tik kelių specialybių gydytojai.

„Šias procedūras turi atlikti kvalifikuoti specialistai. Dabar gi turime kiek iškreiptą rinką, kurioje pacientui ar klientui labai sunku susigaudyti. Iš tiesų reikėtų kreiptis į gydytoją dermatovenerologą arba į plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytoją. Tai – dvi pagrindinės specialybės Lietuvoje, kurios gali teikti šias paslaugos. Visi kiti specialistai teisiškai legaliai to daryti negali.

REKLAMA
REKLAMA

Dėl to renkantis kliniką visada reikėtų atsidaryti Valstybinės akreditavimo tarnybos puslapį, kur yra duomenų bazė su visomis sveikatos priežiūros specialistų licencijomis ir pasitikrinti gydytoją pagal pavardę“, – nuotolinės konferencijos metu patarė jis.

REKLAMA

Kosmetologo paslaugų spektras ribotas

Pasak T. Raudonio, nors pats faktas, kad procedūrą atliks kvalifikuotas specialistas, dar neapsaugo nuo galimų komplikacijų, tačiau joms nutikus toks gydytojas privalės prisiimti atsakomybę.  

„Visiems gydytojams pasitaiko komplikacijų ar kitų nepageidaujamų reiškinių, tai yra medicina ir niekas neveikia 100 proc. Tačiau čia pagrindinis skirtumas turbūt yra tas, kad kvalifikuoti specialistai gali ir turi prisiimti atsakomybę už kylančias problemas ir gebėti su jomis tvarkytis, padėti pacientui ar galų gale nukreipti į kitą įstaigą, kuri juo pasirūpins“, – pažymėjo gydytojas.

REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu nors ilgą laiką buvo įprasta, kad estetika, veido gražinimu rūpinasi kosmetologai, realiai jie gali atlikti ribotą procedūrų spektrą.

„Kosmetologai turėtų užsiimti procedūromis, kur nėra naudojamos adatos. Tai yra veido valymai, šveitimai, cheminiai pylingai, įvairios pigmentą šalinančios procedūros, poras atveriančios priemonės, kurios padeda išvalyti veidą, kosmetinės priemonės, kosmetika kasdieniam naudojimui, kad oda būtų gražesnė, labiau pridrėkinta, be kažkokių ligos požymių. Kai pereiname prie invazinių procedūrų, kai specialistas prieš jus laiko adatą su švirkštu rankoje, visa tai turėtų būti priskiriama gydytojui dermatovenerologui“, – akcentavo T. Raudonis. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Veidą iškreipia lyg po insulto

Paprašytas papasakoti apie konkrečių procedūrų rizikas, gydytojas jas visų pirmą suskirstė į kelias grupes.

„Pradedame nuo odos paviršinių sluoksnių – tai procedūros, kurių metu produktas leidžiamas į epidermį ar dermą, tai yra pačiame paviršiuje. Tai yra biorevitalizacija, mezoterapija ir panašiai. Visų šių procedūrų rizika yra gana minimali, blogiausia, ką galime padaryti – mėlynę veide vien dėl to, kad praduriame odą su adata.

REKLAMA

Į raumenis jau leidžiamas botulino toksinas – kad raumenys kaktoje ar aplink akis būtų lygesni, gali būti naudojamas bruksizmui gydyti – leidžiamas į kramtomąjį raumenį ar kaklo zoną“, – aiškino gydytojas.

Neteisingai suleidus tokią injekciją galima lūpų asimetrija, žmogaus veidas gali atrodyti tarsi po insulto: „Dažniausiai šie dalykai per pusę metų susitvarko savaime, bet retas kuris taip norėtų atrodyti susimokėjęs pinigus.“

REKLAMA

Gresia net aklumas

Po oda giliau, į riebalinį audinį dažniausiai leidžiami haliurono rūgšties užpildai. Gydytojas atkreipė, kad čia reikia būti itin atsargiems, mat tai yra viena rizikingesnių procedūrų.

„Šiuos užpildus reikėtų vadinti medicininiais implantais, kurie yra  suleidžiami ir lieka toje vietoje, tai – medžiagos, kurios sukelia tūrį audiniuose ir gali keisti jų formą. Ir tai viena rizikingesnių procedūrų, nes kas gali blogiausio nutikti pacientui, ypač jei medžiaga leidžiama aplink nosį, akis, tai laisvai gresia ir apakimu neribotam laikui. Taip pat gali susidaryti odos nekrozė, likti randai veide“, – vardijo gydytojas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai pereiname prie invazinių procedūrų, kai specialistas prieš jus laiko adatą su švirkštu rankoje, visa tai turėtų būti priskiriama gydytojui dermatovenerologui.

Kaip haliurono užpildų negalima leisti į zoną tarp antakių, taip to negalima daryti ir kaktoje, mat čia gausu arti kaulo esančių kraujagyslių, pavojinga nosies korekcija užpildais.  

„Teko girdėti istorijų iš kolegų, kai kitą dieną pacientai bėgo tirpdyti haliurono, nes pradėjo nebejausti nosies arba labai skaudėti. Paakiai, kur leidžiamas haliuronas, kur dirbama arti akies, vėlgi yra pavojinga zona. Reikia turėti saiko ir su lūpomis. Jos yra labai gausiai vaskuliarizuotos – turi labai daug kraujagyslių, taigi labai nesudėtinga pataikyti į vieną jų. Kai tai nutinka, kraujagyslė užsikemša ir kraujotaka toje vietoje sustoja. 

REKLAMA

Laiku nesuteikus pagalbos, toje vietoje žmogus gali likti be lūpos. Nes yra preparatas, kuris ištirpto haliurono rūgštį, kai ji suleista ne vietoje, bet tai turi būti padaroma kuo skubiau po procedūros. Jei kreipiamasi praėjus 24 valandoms, jau niekuo padėti neįmanoma“, – įspėjo T. Raudonis.

Taip pat, kai persistengiama su užpildo kiekiu, gydytojo aiškinimu, yra pertempiami audiniai ir lūpos gali likti kažkiek pabliuškusios, forma atrodyti nenatūraliai. Būna atvejų, kai lūpos net nebeužsičiaupia, kas vėliau gali sukelti ir kitų sveikatos problemų.

REKLAMA

Pašnekovas pridūrė, kad estetinėje dermatologijoje labai populiarios ir įvairios lazerinės procedūros: „Yra prietaisai, kurie skirti grožio terapeutams, kosmetologams, kurie yra mažesnės energijos ir negali  padaryti rimtesnė žalos. O medicininės paskirties įrenginiai vėlgi turėtų būti naudojami tik gydytojų dermatologų. Juos naudojant gali grėsti odos nudegimai, randėjimo procesas, pacientai gali likti su duobėmis veide ar kitose kūno vietose, su visam laukui išnykusiu ar pakitusiu pigmentu.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Komplikacijų gydymą apmoka mokesčių mokėtojai

Nors teisinis reguliavimas labai aiškus – tokias estetines paslaugas, kurių metu atliekamos injekcijos po oda veide ar kitose kūno vietose gali atlikti tik gydytojas dermatovenerologas, plastinės rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas ir tam tikra apimtimi veido ir žandikaulių chirurgas, Lietuvoj šias procedūras, ne paslaptis, atlieka ir slaugytojos ar medicinos gydytojai. 

REKLAMA

„Todėl susiruošę darytis tokias procedūras pasitikrinkite, pas kokį gydytoją einate, pasitikrinkite jo biografiją, kokios jis specialybės. Taip pat reiktų suvokti, kad teisiškai estetinės medicinos gydytojai Lietuvoje neegzistuoja, nesvarbu, kad jie taip save vadina. Tai neretai būna medicinos gydytojas, šeimos gydytojai, pediatrai, psichiatrai  užsiima tokiomis procedūromis, tad tikrai reikėtų pasidomėti, neiti aklai. Šiandien reklamos yra daug, ja dalinasi influenceriai, kurie dažai patys nesuvokia, pas ką eina“, – įspėjo specialistas.  

REKLAMA

Jis pasakojo, kad kartais nuo kvalifikacijos neturinčių specialistų nukentėję pacientai atvyksta ir į Santaros klinikas ir tada tokių komplikacijų gydymas yra apmokamas iš Privalomo sveikatos draudimo fondo. Tiesa, pačios estetinės paslaugos mūsų šalyje nėra finansuojamos.

Todėl susiruošę darytis tokias procedūras pasitikrinkite, pas kokį gydytoją einate, pasitikrinkite jo biografiją, kokios jis specialybės. Taip pat reiktų suvokti, kad teisiškai estetinės medicinos gydytojai Lietuvoje neegzistuoja, nesvarbu, kad jie taip save vadina.

REKLAMA
REKLAMA

„Vis tik dažniausiai nukentėję pacientai kreipiasi į kitas privačias įstaigas, pas labiau žinomus ir labiau patyrusius gydytojus. Kita problema, kad nukentėję pacientai dažnai yra užtildomi. Jiems yra grąžinami sumokėti pinigai, pasiūlomos nemokamos tolimesnės procedūros, kad tik žmogus nerašytų skundo ir toliau niekur nesikreiptų. Todėl neretai pacientai ir bijo, ypač slaugytojų, kosmetologų yra prigrasinami, kad vos ne su jais susidoros, jei kažkur viešinsis. Tad dažniausiai jie yra prigąsdinami ir tyli“, – konstatavo T. Raudonis.

Nepataria taupyti sveikatos sąskaita

Pasak jo, dar kitas klausimas, kad tokie specialistai ne tik neprisiima atsakomybės, bet ir neaišku, kiek tokių įstaigų moka įmokas į pacientų žalos atlyginimo fondą.

„Šiuo atžvilgiu privačios įstaigos yra pilkoji zona, o ką jau kalbėti apie slaugytojas ar kosmetologus, kurie kartais tai atlieka privačiuose kabinetuose neturėdami nei higienos paso, nei asmens sveikatos priežiūros įstaigos licencijos. 

Aišku, patys žmonės renkasi, kur eina, nes dažnai dėl to, kad sutaupytų ir gautų paslaugą perpus pigiau pasitenkama eiti pas žmones į kažkokį kabinetuką, galbūt kažkur kirpykloje kažkur už širmos pasidaryti. Kartais tokie specialistai tą patį haliurono rūgšties švirkštą gali padalinti per pusę dviem žmonėms, kad vėlgi yra nesterilu. Bet reiktų suprasti, kad taupyti čia nereikėtų, nes rizikuojama savo sveikata ir veidu – turbūt svarbiausia kūno dalimi, kurią mato visi kiti žmonės“, – apibendrino gydytojas.

     

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų