• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Širdies problemos dažnai nenuspėjamos ir gali ištikti bet kurią akimirką. Štai kaip atpažinti ūmų širdies nepakankamumą ir širdies smūgį bei kuo jie skiriasi.

Širdies problemos dažnai nenuspėjamos ir gali ištikti bet kurią akimirką. Štai kaip atpažinti ūmų širdies nepakankamumą ir širdies smūgį bei kuo jie skiriasi.

REKLAMA

Ūmus širdies nepakankamumas, kitaip kardiogeninis šokas, ištinka tada, kai širdis staiga nustoja pumpavusi kraują. Ištikus ūmiam širdies nepakankamumui, žmogus susmunka be sąmonės. Jis netolygiai kvėpuoja arba nustoja kvėpavęs ir nereaguoja į aplinką.

Tokiu atveju brangi kiekviena minutė, tad be greitosios medicininės pagalbos neišsiversite. Belaukiant medikų, jei darysite dirbtinį kvėpavimą, galima išgelbėti žmogaus gyvybę.

Kaip daryti dirbtinį kvėpavimą:

  • Spaudžiant krūtinę iš išorės širdis priverčiama pumpuoti kraują kol atvyks greitoji pagalba.
  • Pučiamas oras iš burnos į burną, pripildant plaučius.

Kas sukelia ūmų širdies nepakankamumą?

Dažniausiai šią būklę sukelia nenormalus širdies ritmas, vadinamas skilvelių virpėjimu. Skilvelių virpėjimas − lyg elektros gedimas, kai širdies elektrinė veikla tampa tokia chaotiška, kad širdis staiga nustoja pumpuoti kraują ir pradeda virpėti.

REKLAMA
REKLAMA

Skilvelių virpėjimą sukelia:

  • koronarinės širdies ligos;
  • širdies smūgis;
  • kardiomiopatija;
  • įgimta širdies liga;
  • širdies vožtuvų liga;
  • ūmus miokarditas;

Širdies smūgis padidina ūmaus širdies nepakankamumo riziką, tačiau dažniausiai tiesiogiai prie to nepriveda.

REKLAMA

Ar gali širdies smūgis ištikti jaunus žmones?

Tikima, kad širdies smūgis gali ištikti net ir labai sveiko gyvenimo būdo mylėtojus. Jei nerūkote, sportuojate ir valgote sveiką maistą, rizika susirgti širdies ligomis nėra didelė, tačiau negalima nekreipti dėmesio į savo genus, cholesterolio kiekį ir kraujo spaudimą. Kai kurie žmonės paveldi širdies ligas, rašo thesun.co.uk.

2021 birželio 12 dieną Euro 2021 futbolo čempionate, rungtynių su Suomija metu, aikštėje sukniubo danų futbolininkas Christian Eriksen.

REKLAMA
REKLAMA

Danijos rinktinės gydytojas  Morten Boesen sekančią dieną patvirtino, kad žaidėjui, „Inter Millan“ komandos žvaigždei, diagnozuotas ūmus širdies nepakankamumas.

Boesen sakė: „Negalime paaiškinti, kodėl taip atsitiko. Širdis sustojo. Darėme išorinį širdies masažą“.

Ar visada mirštama nuo ūmaus širdies nepakankamumo?

Sustojus širdžiai, įmanoma išgyventi, tačiau gyvybiškai svarbu greitai gauti tinkamą gydymą. Skilvelių virpėjimą defibriliatoriumi gali  sustabdyti paramedikas, sanitaras, gydytojas ar bet kuris žmogus, jei netoliese yra bendruomenės defibriliatorius. Jei defibriliatoriaus nėra, išorinis širdies masažas ir dirbtinis kvėpavimas padės kraują pumpuoti kol atvyks medikai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kas yra širdies smūgis arba infarktas?

Širdies smūgis ištinka, kai užsikemša viena iš širdies vainikinių arterijų. Tada širdies raumeniui netiekiamas gyvybiškai svarbus deguonies prisotintas kraujas ir širdies raumuo pradeda mirti. Infarktas yra gyvybei pavojinga ekstremali situacija. Jei manote, kad kas nors patiria širdies smūgį, nedelsdami skambinkite 112.

REKLAMA

Kokie yra širdies smūgio požymiai?

Širdies smūgio požymius sunku tiksliai nustatyti, nes jie kiekvienam žmogui gali būti skirtingi.

Dažniausiai pasitaikantys požymiai:

• skausmas krūtinėje, spaudimas, sunkumas, skausmo ar deginimo jausmas krūtinėje

• rankų, kaklo, žandikaulio, nugaros ar skrandžio skausmas

• kai kuriems žmonėms skausmas ir spaudimas bus stiprus, o kitiems  − tiesiog nepatogumo jausmas

REKLAMA

• prakaitavimas

• lengvas galvos svaigimas

• dusulys

• pykinimas ar vėmimas

Kas sukelia širdies smūgį?

Daugeliu atvejų širdies smūgį sukelia koronarinė širdies liga. Koronarinė širdies liga pasireiškia toje vietoje, kur susiaurėja vainikinės arterijos, aprūpinančios širdį deguonimi prisotintu krauju.

Tai atsitinka laikui bėgant, nes ant kraujagyslių sienelių kaupiasi riebalinės medžiagos. Jei atitrūksta  riebalinės medžiagos gabalas, tai gali sukelti kraujo krešulį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai krešulys yra pakankamai didelis ir užblokuoja arteriją, nutrūksta kraujo tiekimas į širdies raumenį. Tai ir yra širdies smūgis, jo medicininis terminas – miokardo infarktas, ūminis koronarinis sindromas ar koronarinė trombozė.

Kaip diagnozuojamas širdies smūgis?

Iškvietę greitąją medicinos pagalbą, paramedikai atlieka apžiūrą ir padaro eilę testų. Patikrinamas pulsas, kraujospūdis ir padaroma širdies elektrokardiograma (EKG).

REKLAMA

Jei būtina, duodama nuskausminamųjų ir deguonies. Dažnai išrašomas aspirinas arba įtarus širdies smūgį, asmuo vežamas į ligoninę.

Kaip gydomas širdies smūgis?

Pirmiausia gydytojai pasirūpina užblokuota arterija. Tam yra dvi pagrindinės procedūros. Pirmiausia, atliekama skubi koronarinė angioplastika − atlaisvinamas užsikimšimas ir atkuriamas širdies aprūpinimas krauju. Toliau gydoma trombozė arba „krešulių susidarymas“.

Į veną įšvirkščiamas vaistas, kuris ištirpina kraujo krešulį ir  tokiu būdu atkuriamas širdies aprūpinimas krauju. Kai kuriais atvejais šią procedūrą galima atlikti greitosios pagalbos automobilyje. Nors šie gydymo būdai yra įprasti, tačiau jie tinka ne visiems pacientams, todėl kai kuriems jie nėra taikomi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų