• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

7 vaikų kosulio priežastys

Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio

Vaikų kosulys gali būti paties įvairiausio pobūdžio – nuo lengvo kosčiojimo iki dusulį ir vėmimą sukeliančių kosulio priepuolių pobūdžio. Pateikiame 7 vaikų kosulio priežastis – kiekvienam reikėtų žinoti, kad kosulį sukelia ne tik plaučių uždegimas ar bronchitas, bet ir kitos, kartais visai netikėtos priežastys. 

Vaikų kosulys gali būti paties įvairiausio pobūdžio – nuo lengvo kosčiojimo iki dusulį ir vėmimą sukeliančių kosulio priepuolių pobūdžio. Pateikiame 7 vaikų kosulio priežastis – kiekvienam reikėtų žinoti, kad kosulį sukelia ne tik plaučių uždegimas ar bronchitas, bet ir kitos, kartais visai netikėtos priežastys. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

· Į kvėpavimo takus patekęs svetimkūnis sukelia labai staigų ir sausą kosulį, kuriuo organizmas mėgina pašalinti kliūtį. Tokiam kosuliui būdinga staigi pradžia ir jokių kitų simptomų, pavyzdžiui, karščiavimo ar slogos bei gerklės skausmo, nebuvimas. Svetimkūnis gali sutrikdyti normalią dujų apykaitą, vaiko oda gali įgauti melsvą atspalvį. Svarbu kuo greičiau pašalinti svetimkūnį ir atlaisvinti kvėpavimo takus. Beje, net ir po svetimkūnio pašalinimo kosulys gali dar kurį laiką likti. Užstrigti gali ne tik maisto gabalėlis, bet ir maža žaislo ar bet kokio kito daikto detalė, tad maži vaikai visuomet turi būti stebimi – svetimkūnio patekimo į kvėpavimo takus rizika ypatingai didelė iki 3 metų, tačiau užspringti juk gali net ir suaugusysis. 

REKLAMA

· Psichologinė vaiko būklė – psichogeninis kosulys vaikų tarpe nėra jau toks retas. Vaikas gali pradėti sausai ir staigiai kosėti tuomet, kai jis labai susijaudina, dėl kažko nerimauja ar jam norisi daugiau dėmesio. Išskirtinis psichogeninio kosulio bruožas – kosėjama tik būnant budriam. Miegant šio tipo kosulys nekamuoja. 

REKLAMA
REKLAMA

· Bronchitas – bronchų gleivinės uždegimas yra gana dažna vaikų liga. Keletą parų kosulys būna sausas, dirginantis, įkyrus. Vėliau jis tampa drėgnas, pradedama atkosėti skreplių. Kai kosulys tampa produktyvus, būtina stengtis, kad bronchuose besigaminančios gleivės pasišalintų kuo lengviau. Tam puikiai tinka ambroksolio hidrochloridas (Flavamed 15 mg/5 ml geriamasis tirpalas). Šis vaistas tinkamas kosulio metu susidarančių gleivių skystinimui, sergant ūminėmis arba lėtinėmis bronchų ir plaučių ligomis. Flavamed tinka vartoti vyresniems negu 2 metų vaikams, paaugliams ir suaugusiesiems. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

· Kitos kvėpavimo sistemos ar šalia esančių organų infekcijos, pavyzdžiui, nazofaringitas (nosiaryklės gleivinės uždegimas), laringitas (gerklų gleivinės uždegimas), tracheitas (trachėjos gleivinės uždegimas, kuris dažniausiai pasireiškia kartu su laringitu ar bronchitu) – jų metu kamuoja įkyrus ir varginantis kosulys. Nazofaringitas yra liga, paprastai visiems žinoma kaip peršalimas arba kaip nosiaryklės gleivinės uždegimas – kosulys dažniausiai kyla dėl slogos metu atsirandančio gerklės dirginimo ir paprastai yra drėgnas, „geros“ eigos.

REKLAMA

Šiuo atveju labai svarbu tinkamai valyti nosį ir daugiau nešioti vaiką, nes gresia ir rimtesnės, ilgiau gydomos komplikacijos, pavyzdžiui, sinusitas (prienosinių ančių gleivinės uždegimas). Sergant tracheitu ir laringitu kamuoja skardus, garsus, šuns lojimą primenantis kosulys. Gali prikimti ar dingti balsas. Sergant plaučių uždegimu būdingas iš „giliau“ ateinantis kosulys, dėl kurio vaikui skauda ir krūtinės ląstą, ir pilvą, o kartais jis toks stiprus, kad gali sukelti net vėmimą. Žinoma, kiekviena infekcija vaikui gali pasireikšti savaip, todėl išvardinome tik bendriausius bruožus. 

REKLAMA

· Kokliušas – kokliušu gali susirgti ir nepaskiepyti, ir paskiepyti vaikai (tik tuomet ligos eiga žymiai lengvesnė). Kosulys sergant šia liga labai stiprus, dirginantis, erzinantis, draskantis. Jis ypatingai kamuoja naktį, gali sukelti vėmimą. Po kosulio priepuolio vaikas „stengiasi“ pripildyti plaučius oro, nes kosulio metu tiesiog nebuvo įmanoma įkvėpti. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

· Mikoplazminė (Mycoplasma pneumoniae) infekcija – jai būdingas sausas ir priepuolinis, labai įkyrus kosulys, kurio metu sunku įkvėpti. Labai stiprus kosulys gali sukelti ir pykinimą ar net vėmimą. Kosulys vargina gana ilgą laiką – mažiausiai kelias savaites, tačiau nieko nedarant ir neieškant priežasties jis gali užsitęsti net iki kelių mėnesių ir pradėti trukdyti normaliam gyvenimui. Mikoplazminės infekcijos sukeltas kosulys kamuoja ir dieną, ir naktį. Jei kosulys vargina labai ilgai, visuomet tiriama dėl atipinių infekcijų. Jei tokios infekcijos nenustatomos, tuomet gali būti sprendžiama dėl bronchų astmos diagnozės. 

· Chlamidijų (Chlamydia pneumoniae) sukeltos infekcijos metu pasireiškiantis kosulys būna taip pat labai stiprus, priepuolinis, galintis sukelti vėmimą – tai bene svarbiausias šios infekcijos požymis. Ir mikoplazmos, ir chlamidijos gali būti pačių įvairiausių kvėpavimo takų infekcijų priežastimi – jos gali sukelti ir faringitą, ir laringitą, ir sinusitą, ir atipinį plaučių uždegimą. Būdinga ilga kosulio trukmė; jis vargina ir dieną, ir naktį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų