Nors dalis tų pačių simptomų pasireiškia tiek vyrams, tiek moterims, dr. Josephas Fritzas iš Alabamos universiteto JAV paaiškino, kodėl simptomai gali būti ir labai skirtingi.
Spaudimą krūtinėje, nugaroje, žandikaulyje, rankose ar kakle dažnai junta tiek vyrai, tiek moterys. Neįprastas nuovargis, dusulys, kosulys, pykinimas ir vėmimas – tai abiejų lyčių infarkto metu dažnai patiriame nemalonūs simptomai.
KITI DAŽNIAUSI SIMPTOMAI VYRAMS
- Silpnumas
- Šaltas prakaitas
- Galvos svaigimas
KITI DAŽNIAUSI SIMPTOMAI MOTERIMS
- Miego sutrikimai
- Virškinimo problemos
- Nerimas
Tačiau dr. J. Fritzas žmones ragina nepamiršti, kad infarktas kiekvienam gali būti vis kitoks – ne viskas visiems vyksta pagal tą patį kurpalių. Niekuomet neignoruokite galimų infarkto simptomų ir tuoj pat kreipkitės į medikus, rašoma dailymail.co.uk.
Amerikos širdies asociacijos teigimu, per metus po pirmojo infarkto moterys miršta dažniau, nei vyrai. Taip yra todėl, kad nors abi lytys infarkto metu jaučia skausmą krūtinėje, moterims pasireiškia nekonkretūs simptomai, pavyzdžiui, žandikaulio skausmas, pykinimas, baimės jausmas.
Anksčiau šiais metais dr. Laxmi Mehta iš Ohajo valstijos universiteto sakė: „Šiuos simptomus pacientui ir medikui gali būti labai sunku interpretuoti. Moterys juos arba atpažįsta, arba išvis neigia. Jei jos kreipiasi į greitąją pagalbą, labai svarbu, kad šie simptomai būtų priskirti galimiems širdies veiklos sutrikimams. Priešingu atveju gresia klaidinga diagnozė, pavėluotas gydymas ir didesnė mirties tikimybė.“
Net ir tokie dalykai, kurie paprastai nelaikomi rimtomis sveikatos problemomis, pavyzdžiui, lytinė sveikata, dantenų kraujavimas ar net knarkimas, gali reikšti prastą širdies būklę. Kai širdies ir arterijų veikla sutrinka, simptomai gali pasireikšti, regis, visai nesusijusiose kūno dalyse, sako dr. Johnas Erwinas iš Teksaso „A&M“ sveikatos mokslų centro.
1 SIMPTOMAS: LYTINĖS DISFUNKCIJOS
Daugelis žmonių lytines disfunkcijas laiko reprodukcinės sveikatos – arba smegenų – sutrikimais. Tačiau ypač vyrams, lytinės disfunkcijos dažnai yra susijusios su arterijų ligomis. Arterijose kaupiasi nuosėdos, dėl kurių vyrams sunku pasiekti ir išlaikyti erekciją. Moterims libido sumažėjimas dažnai reiškia, kad baigėsi menopauzė. Būtent po menopauzės širdies ligų rizikos faktoriai labai išauga. Žinoma, pati menopauzė nekelia širdies ir kraujagyslių ligų pavojaus.
Dr. J. Erwinas sako: „Nors pati menopauzė nesukelia širdies ir kraujagyslių ligų, maždaug tuo pačiu metu prasideda didesnės rizikos laikotarpis, nes vyksta kraujospūdžio ir cholesterolio lygio pakitimai.“
Be to, daugelis moterų tokiame amžiuje pradeda gyventi sėslų gyvenimo būdą. Būtent todėl šio simptomo ignoruoti neverta.
2 SIMPTOMAS: KNARKIMAS AR MIEGO APNĖJA
Mažai kas gyvenime taip vargina, kaip bandymas užmigti šalia knarkiančio žmogaus. Bet dr. J. Erwinas sako, kad knarkimas yra ne tik erzinantis dalykas – tai gali būti vienas pirmųjų širdies ligų požymių. Knarkimas yra dažnas miego apnėjos požymis, o taip pat ir mieguistumas ryte, net jei, regis, gerai išsimiegojote.
Dr. J. Erwinas sako: „Miego apnėja – kai miegodami kuriam laikui nustojate kvėpuoti – yra siejama su daugeliu fiziologinių pakitimų, kurie padidina tiek infarkto, tiek insulto pavojų.“
Knarkimas taip pat gali būti prieširdžių fibriliacijos – nereguliaraus, dažnai greito širdies ritmo, dėl kurio kraujotaka suprastėja – požymis. Todėl miego apnėją aptikti ir gydyti yra naudinga, jei norite, kad širdies ligų rizika būtų mažesnė. Taigi, kai kitą kartą miegosite šalia knarkiančio žmogaus, užuot skundęsi, patarkite jam apsilankyti pas gydytoją.
3 SIMPTOMAS: DANTENŲ KRAUJAVIMAS, TINIMAS IR SKAUSMAS
Nedaug kas pagalvotų, kad dantenų problemos iš tiesų gali būti susijusios su širdimi. Tačiau nesveikos dantenos yra periodontito požymis. Periodontitas – tai rimta infekcija, kuri pažeidžia dantenas ir net gali sunaikinti žandikaulį. Periodontitas sukelia uždegimą visame organizme, o pernelyg stiprus uždegiminių reakcijų aktyvumas yra vienas pagrindinių aterosklerozinių širdies ligų ir infarkto rizikos faktorių.
Taigi, rekomenduojama dantų higieną reguliariai tikrintis pas gydytoją. Taip pat reikia reguliariai valytis dantis šepetėliu ir dantų siūlų.
4 SIMPTOMAS: SKAUSMAS IR ĮTAMPA PEČIUOSE IR KAKLE
Daugelis žmonių infarkto metu pasijunta taip, „lyg ant krūtinės būtų atsisėdęs dramblys“. Kiti jaučia „keistą spaudimą rankose“. Vis dėlto, ne visiems pasireiškia „klasikiniai“ infarkto simptomai. Kai kurie jaučia tik keistą nepatogumą, spaudimą, maudimą ar skausmą kakle, žandikaulyje ir pečiuose. Kai kuriems žmonėms šis simptomas yra vienintelis infarkto požymis.
5 SIMPTOMAS: KOJŲ IR PĖDŲ TINIMAS
Pėdos ir kojos gali ištinti dėl įvairiausių priežasčių, taip pat ir dėl karščio. Bet tai taip pat gali būti vienas iš kongestinio širdies nepakankamumo požymių. Taip dažnai nutinka, kai žmogų netikėtai apima dusulys judant arba tiesiog bandant užmigti. Nors tiesa ir tai, kad tinimas paprastai ištinka dieną ir naktį dažniausiai praeina, jei tinimas nepraeina, kažkas turbūt ne taip.
Jei nuolat vaikštote ištinusiomis kojomis ir situacija negerėja, kreipkitės į gydytojus ir paprašykite patikrinti, ar jums nėra širdies nepakankamumo.
6 SIMPTOMAS: NEVIRŠKINIMAS IR GRAUŽIANTIS RĖMUO
Nevirškinimas ir graužiantis rėmuo yra labai dažnai pasitaikančios problemos. Bet kai kuriais atvejai tokie, regis, nekalti pilvo negalavimai gali reikšti ir infarktą. Be to, ilgalaikiai žarnyno sutrikimai, pavyzdžiui, ilgalaikis žagsulys, taip pat gali apie tai įspėti. Taigi, jei jaučiate graužiantį rėmenį, nevirškinimą ar žagsulį, kurie pasireiškia kartu su pykinimu, prakaitavimu, dusuliu ir galvos svaigimu, reikėtų kuo greičiau kreiptis į medikus.
Dr. J. Erwinas sako: „Dažnai pasitaiko, kad į ligoninės priimamąjį atvyksta žmonės, jau keletą valandų kramtę rūgštingumą reguliuojančius vaistus, kol suprato, kad problema yra kažkur kitur.“