Cholesterolis yra vaškinė medžiaga žalingomis apnašomis padengianti arterijų sieneles ir sudaro sąlygas širdies priepuoliui ir insultui.
ūklė nėra kliniškai siejama su jokiais simptomais, tačiau, augant lipidų kiekiui, požymių būtinai atsiranda, rašo express.co.uk.
Delno dariniai gali išduoti aukštą cholesterolį
Sveikatos apsaugos institucijos teigia, kad cholesteroliu užpildyti delno dariniai gali rodyti aukštą cholesterolio kiekį. Didėjant lipidų kiekiui, jie koncentruojasi į epidermio paviršiuje esančius darinius, vadinamus ksantomomis.
Ksantomos gali atsirasti daugelyje kūno vietų, tačiau kartais jos gali susikaupti ir delnuose. Sveikatos platforma „Mount Sinai“ paaiškina:
„Ksantomos yra odos pažeidimai, kuriuose yra cholesterolio ir riebalų. Delnuose atsiranda gelsvi mazgeliai su šiek tiek iškilusiomis papulėmis ir apnašomis, apimančiomis delno raukšles“.
Kai pažeidimai atsiranda tik ant delnų, liga mediciniškai pripažįstama kaip delnų ksantomos, tačiau yra daug kitų ksantomų formų.
Pavyzdžiui, ksantomatozės protrūkis gali sukelti nekenksmingų iškilimų ant rankų, kojų ir kartais ant pėdų bei pečių sausgyslių. Išaugas galima pašalinti chirurginiu būdu arba gydyti lazeriu, tačiau cheminis gydymas trichloracto rūgštimis yra toks pat veiksmingas.
Vis tik efektyvi cholesterolio kiekio kontrolė suteikia geriausią galimybę visiškai išvengti šios būklės.
Kaip sumažinti cholesterolio kiekį
Maistas gali padidinti cholesterolio kiekį, o pagrindiniai kaltininkai yra sotieji riebalai. Transriebalai ir lengvai virškinami angliavandeniai taip pat gali padidinti MTL, blogojo, cholesterolio kiekį, tačiau kai kuriais atvejais priežastys nėra susijusios su mityba.
„Harvard Health“ paaiškina: „Kartais aukšto cholesterolio kiekio priežastis yra genai, o kai kurie vaistai gali padidinti MTL. Jei turite aukštą cholesterolio kiekį, dietos pakeitimai gali padėti jį sumažinti iki sveiko lygio. Kelių tipų vaistai, ypač statinai, gali stipriai sumažinti MTL.
Priklausomai nuo jūsų širdies ir kraujagyslių sveikatos, gydytojas gali rekomenduoti vartoti statinus“. Cholesterolio kiekį mažinančių maisto produktų, tokių kaip augaliniai steroliai ir tirpios skaidulos, derinimas gali būti toks pat veiksmingas kaip ir statinai.
Pavyzdžiui, buvo įrodyta, kad „Portfolio Dieta“ per kelias savaites sumažina MTL cholesterolio kiekį net 40%. Į dietą įeina avižos, migdolai, soja ir augaliniai steroliai, kurie visi turi skirtingus cholesterolio kiekį mažinančius mechanizmus.
Pavyzdžiui, avižos neleidžia cholesteroliui reabsorbuotis į žarnyną, o sojos slopina cholesterolio sintezę kepenyse. Augaliniai steroliai blokuoja cholesterolį, kovodami su juo dėl absorbcijos, o migdoluose yra natūralių augalinių sterolių.