Perdirbta mėsa (pvz., kumpis, šoninė, dešrelės) – tai bet kokia mėsa, kuri buvo konservuota rūkant, sūdant arba pridedant cheminių konservantų. Tam tikros cheminės medžiagos, dedamos į mėsą, kad ją išsaugotų, pavyzdžiui, nitratai ir nitritai, valgant reaguoja su kūnu.
Būtent ši reakcija, be kita ko, prisideda prie žarnyno vėžio rizikos padidėjimo.
Paaiškėjo, kad keturi iš penkių apklaustųjų per dieną suvalgo vidutiniškai 40 g perdirbtos mėsos, o ketvirtadalis – daugiau nei 50 g per dieną.
Pabrėžia ryšį tarp perdirbtos mėsos ir žarnyno vėžio
Šį tyrimą užsakė „World Cancer Research Fund“ (Pasaulio vėžio tyrimų fondas) Vėžio prevencijos veiksmų savaitei, kuri vyksta vasario 20–26 d., ir šiais metais siekiama pabrėžti ryšį tarp perdirbtos mėsos ir žarnyno vėžio, rašo express.co.uk.
Labdaros organizacijos atlikta pasaulinių tyrimų analizė parodė, kad tiems, kurie reguliariai valgo perdirbtą mėsą, rizika susirgti žarnyno vėžiu sulig kiekviena suvalgyta 50 g porcija padidėja 16 proc., lyginant su tais, kurie jos nevalgo.
Tai taip pat rodo, kad perdirbtos mėsos vartojimas yra susijęs su 14,5 procento vyrų ir 10 procentų moterų žarnyno vėžio atvejų.
Nepaisant to, 58 procentai suaugusiųjų manė, kad valgo maždaug saugų perdirbtos mėsos kiekį, ir tik kas ketvirtas (24 procentai) manė, kad valgo per daug.
Dr Helen Croker, „World Cancer Research Fund“ tyrimų interpretavimo vadovė, sakė: „Žinome, kad žarnyno vėžys yra ketvirtas pagal dažnumą vėžys Jungtinėje Karalystėje ir kad 54 proc. žarnyno vėžio atvejų galima išvengti.
Mūsų atlikta pasaulinių tyrimų analizė taip pat rodo, kad tiems, kurie reguliariai valgo perdirbtą mėsą, padidėja žarnyno vėžio rizika.
Norime informuoti apie tai ir pabrėžti veiksmus, kurių žmonės gali imtis, kad sumažintų šią riziką.
Mūsų darbas yra susijęs su prevencija – todėl ir atlikome tyrimą, siekdami suprasti, kiek žmonių žino apie perdirbtos mėsos ir žarnyno vėžio ryšį ir kaip galime padėti sumažinti šią riziką.
Šią vėžio prevencijos veiksmų savaitę skatiname žmones dalyvauti Didžiosios Britanijos Sarnie Swap akcijoje ir mažinti perdirbtos mėsos suvartojimą, keičiant perdirbtą mėsą sumuštiniuose saugesniais produktais – tai padės sumažinti riziką susirgti žarnyno vėžiu“.
Tyrimas taip pat atskleidė, kad tik 53 procentai apytiksliai nutuokia, kas yra perdirbtos mėsos gamyba, o 25 procentai pripažino, kad nieko nežino.
Tik 50 procentų žinojo, kad dešra ar kumpis sumuštinyje yra perdirbta mėsa
„OnePoll“ atlikta apklausa atskleidė, kad dažniausiai yra vartojama šoninė (66 proc.), po to seka dešra (65 proc.) ir kumpis (63 proc.).
Mėgstamiausias britų sumuštinių įdaras yra šoninė (15 proc.), sūris (14 proc.) ir kiaušiniai su majonezu (13 proc.).
Pagrindinės priežastys, kodėl žmonės mėgsta perdirbtą mėsą, yra skonis (55 proc.), kaina (44 proc.) ir patogumas (41 proc.).
Tačiau beveik pusė mėsą valgančių žmonių (48 proc.) ryžtųsi sumažinti perdirbtos mėsos kiekį, o 67 procentai suaugusiųjų sumažintų jos vartojimą ir pasirinktų sveikesnes alternatyvas.
Labdaros organizacija skatina žmones dalyvauti Didžiosios Britanijos Sarnie Swap akcijoje ir pateikia informacinį lapą bei viktoriną, padėsiančią išvengti painiavos dėl perdirbtos mėsos.
Matt Lambert, „World Cancer Research Fund“ sveikatos informacijos ir skatinimo vadovas, sakė: „Puiku, kad daugelis žmonių nori pakeisti perdirbtą mėsą sveikesnėmis alternatyvomis.
Apsvarstykite tokius ingredientus kaip pjaustyti virti kiaušiniai, žuvies konservai ar humusas su keptomis daržovėmis. Taip pat galite panaudoti vištienos kepsnio likučius kitos dienos sumuštiniui.
Žinome, kad dabartinėmis ekonominėmis sąlygomis kaina, renkantis maistą, yra svarbus veiksnys, todėl mūsų svetainėje pateikiame daug įperkamų ir sveikų sumuštinių įdarų idėjų“.